Arandowie

Arandowie (Aranda, Arunta, Arrernte) – plemię Aborygenów zamieszkujące środkową Australię (południowa część Terytorium Północnego, okolice miasta Alice Springs). W połowie XIX wieku ich liczebność wynosiła ok. 2 tys. osób, w latach 20. XX wieku spadła do zaledwie 400 osób, jednak od lat 40. ponownie stale wzrasta.

W tradycyjnych wierzeniach Arandów ważną rolę odgrywał totemizm. Plemię prowadziło dawniej koczowniczy tryb życia, podstawą gospodarki było łowiectwo i zbieractwo. Struktura społeczna opierała się na patriarchacie.

Tradycyjna sztuka Arandów była ściśle powiązana z obrzędami, od przełomu lat 30. i 40. XX wieku rozwija się styl naturalistyczny, powstała szkoła akwarelistów, której najbardziej znanym przedstawicielem był Albert Namatjira.

W latach 80. XX w. Arandowie odzyskali część terytoriów plemiennych. Obecnie odgrywają znaczącą rolę w życiu lokalnej społeczności – działają w pozarządowych organizacjach Aborygenów, czynni są w lokalnej administracji. Ich język nauczany jest w miejscowych szkołach i używany w lokalnych mediach.

Bibliografia

  • Krystyna Damm, Aldona Mikusińska (red.), Ludy i języki świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000 (PWN Leksykon), s. 23, ISBN 83-01-13070-9, OCLC 830240260 (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Redirect arrow without text.svg
Redirect arrow, to be used in redirected articles in Wikipedias written from left to right. Without text.