Archanioł Uriel

Święty
Uriel Archanioł
Archanioł
Ilustracja
Rzeźba archanioła Uriela
Czczony przez

judaizm, Kościół anglikański, Katolickie Kościoły wschodnie, Kościoły orientalne

Wspomnienie

29 września (zachodni), 8 listopada (wschodni)

Atrybuty

książka, zwój, płonący miecz, dysk słońca, ogień w dłoni

Patron

misjonarze, pisarze, naukowcy, poezja, sztuka, środowisko naturalne, ekolodzy, bierzmowanie, piątek

Uriel (hebr. ‏אוּרִיאֵל‎, Fanuel[1] – „ogień Boży” lub „światło Boga”[2]) – w tradycji judaistycznej i w niektórych wierzeniach chrześcijańskich jeden z siedmiu archaniołów. Jest dobrze znany w tradycji prawosławnej i w katolicyzmie ludowym. W Kościele anglikańskim jest uznawany za czwartego archanioła, czasem za świętego[3]. Jest dobrze znany w europejskiej średniowiecznej literaturze ezoterycznej.

Opis

Patronat

Jako anioł światłości oświeca umysły ludzi. Jako anioł boskiego ognia rozpala serca tych, którzy zwracają się do niego z miłością do Boga. Niszczy wszystko to, co w sercu nieczyste i grzeszne. Uważany jest za opiekuna wszystkich, którzy pracują na rzecz szerzenia wiary (np. misjonarzy) i ludzi, którzy poświęcili się nauce (pisarze, poeci, naukowcy)[2]. Pomaga wszystkim ludziom w pokonaniu trudnych etapów, daje duchową i ziemską łaskę, przynosi wewnętrzny spokój i harmonię. Ma za zadanie ochraniać Ziemię i dbać o środowisko naturalne, jest więc patronem ekologów[4]. Uriel jest mecenasem sztuki[5][6].

Ikonografia i symbolika

Jest przedstawiany z mieczem uniesionym do góry i trzymanym w prawej ręce przy piersi oraz z ogniem w lewej ręce zwróconej w dół[2]. Pojawia się też z księgą lub zwojem, symbolami mądrości[4].

Jego kolorem jest głęboka czerwień. Inne źródła przypisują mu kolor żółty lub złoty. Opiekuje się piątkiem[4].

Jego imię nie występuje w Piśmie Świętym. Znane jest tylko z pism apokryficznych[7]. Może przyjmować różne brzmienie: Usiel, Uzziel, Oriel, Auriel, Suriel, Urian i Uryan[3].

Uriel ratujący Jana Chrzciciela przed rzezią niewiniątek, 1330
Leonardo da Vinci, Madonna w grocie, 1483–1486 (Uriel po prawej)
Uriel na rycinie autorstwa Crispijna van de Passe będącej cześcią książki Deus Pater ex quo Omnia Angeli, 1585–1637, Rijksmuseum

Apokryfy

W etiopskiej Księdze Henocha to archanioł „sprawujący władzę nad gromem i trwogą”[4]. Prorok Ezdrasz zadaje Bogu wiele pytań, a Uriel, wysłany przez Boga, poucza proroka[8]. Uriel jest archaniołem grzmotu i trzęsienia ziemi[1]. To jego Bóg posłał, aby ostrzegł Noe go przed zbliżającym się potopem (Księga Henocha 10, 1–3)[9]. W rozdziale IX księgi wymieniono z imienia czterech aniołów (Michał, Uriel, Raphael i Gabriel). Niektóre wersje podają piątego anioła (Suryal lub Suriel). Rozdział XX wymienia imiona i funkcje siedmiu aniołów[10]. Według Objawienia Ezdrasza aniołami, którzy będą rządzić na końcu świata, są Michał, Gabriel, Uriel, Rafael, Gabuthelon, Beburos, Zebuleon, Aker i Arphugitonos. Ostatnich pięciu pojawia się tylko w tym źródle[8]. W księdze Uriel to „jeden ze świętych aniołów, który jest nad światem i nad Tartarem”. Księga Obserwatorów podaje, że Uriel, Rafael i Gabriel byli obecni przed Bogiem, aby świadczyć w imieniu ludzkości[10].

W Czwartej Księdze Ezdrasza (IV Ezd 4, 1) Uriel to archanioł zbawienia oraz światłości[9].

Według Ewangelii Bartłomieja Uriel został stworzony jako piąty archanioł, po Satanaelu, Michale, Gabrielu i Rafale. W Apokalipsie Eliasza Uriel jest jednym z dwóch Archaniołów (drugim jest Michał), który w Dniu Sądu Ostatecznego zaprowadzą do raju naznaczonych pieczęcią Chrystusa[9].

W Życiu Adama i Ewy Uriel jest aniołem skruchy, jednym z „cherubów” strzegących bram raju (Rdz 3)[9].

W apokryfie „Modlitwa Józefa” Jakub mówi: Kiedy szedłem z Mezopotamii syryjskiej, Uriel, anioł Boży, stanął na mojej drodze i rzekł: Zstąpiłem na ziemię, aby zamieszkać wśród ludzi, i teraz zowią mnie Jakubem. Niektórzy interpretują ten fragment tak, że Uriel „wstąpił” w Jakuba w czasie walki w Penuel, ale temu przeczy relacja z Księgi Rodzaju[9].

W chrześcijańskich ewangeliach apokryficznych Uriel uratował Jana Chrzciciela przed masakrą niewinnych zarządzoną przez króla Heroda. Archanioł niósł Jana i jego matkę, św. Elżbietę, by dołączyli do Świętej Rodziny po ich ucieczce do Egiptu[11]. Spotkanie Jezusa i Jana Chrzciciela w towarzystwie Maryi i Uriela[12] (według innych opracowań Gabriela[13]) przedstawił Leonardo da Vinci na obrazie „Madonna w grocie[11][14].

W Apokalipsie Piotra pojawia się jako anioł pokuty, który jest przedstawiany jako bezlitosna postać[15].

Uriel występuje w spisie chórów anielskich kilkukrotnie jako: Sarim – „Anielscy książęta”/Anioł otchłani/archanioł zbawienia/cherubin; regent Słońca; nadzorca Tartaru. „aniołem ustanowionym nad światem i Tartarem”[1].

We współczesnej angelologii Uriel jest identyfikowany jako serafin, cherubin, regent słońca, płomień Boży, anioł boskiej obecności, przewodniczący Tartaru (piekła), archanioł zbawienia. W późniejszych pismach utożsamiany z Fanuelem[5].

Uriel w Biblii

W Starym Testamencie (Iz 29, 1) występuje słowo Uriel (Ariel), jednak nie można jednoznacznie utożsamić go z imieniem anioła bez użycia źródeł pozabiblijnych[16].

Na początku rozdziału 29 Księgi Izajasza (wersety 1–10) pojawia się Ariel (Uriel). Według biblisty i demonologa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Romana Zająca to na pewno nie jest imię anioła, a symboliczna nazwa Jerozolimy[9]. Według wydawców Biblii Tysiąclecia jest to „symboliczna nazwa (por. Iz 1,26), którą Izajasz nadaje Jerozolimie (por. Iz 33,7). Hebr. słowo czytane: 1. Ariel znaczy lew Boży, tj. miasto wzmocnione pomocą Boga; 2. Uriel, ołtarz Boży, ognisko Boże, z powodu ołtarza w Świątyni”[17]. Prawdopodobnie esseńczycy z Kumran zmienili dawną nazwę Uruszalimmu, miasta Jebusytów, które oznaczało „stworzenie Szalima”, na Uruel („stworzenie Ela”). Szalim (Szalem) to bóg kananejski, El jest ogólnym określeniem Boga Izraela[9].

W Nowym Testamencie imię Uriel nie występuje[16].

Uriel w judaizmie

Według legend żydowskich Uriel był jednym z aniołów, który pomógł pogrzebać Adama i Abla. To ten archanioł walczył z Jakubem w Penuel. Uriel pogromił wojska Sennacheryba (2 Krl 19, 35; 2 Mch 15, 22). W tradycji żydowskiej Uriel wysuszył Morze Czerwone, aby Izraelici mogli przez nie przejść. Ukazał się rodzicom Samsona, by zapowiedzieć jego narodziny i to, że ocali Izrael przed Filistynami. Jednak wszystkie te czyny tradycja przypisuje również innym aniołom[9].

W Midraszu Haggada Szemot Uriel ukarał Mojżesza za zaniedbanie obowiązku obrzezania jego syna Gerszona. Według kabalistycznej „Księgi Zohar” zrobił to archanioł Gabriel. W „Księdze Sybilli” Uriel to „jeden z nieśmiertelnych aniołów wiekuistego Boga”, którzy w Dniu Ostatecznym rozbiją wrota Hadesu i „wyprowadzą stamtąd (...) dusze starodawnych Tytanów i gigantów oraz wszystkich, których pochłonął potop (...), a następnie zawiodą je przed Tron Boży (...) na sąd[9].

Zdaniem Louisa Ginzberga określenie „Książę Światłości” z kumrańskiej „Reguły Zrzeszenia” odnosi się jedynie do Uriela[9].

Niektóre teksty podają, że Uriel był aniołem, który wprowadził Ezdrasza w arkana wiedzy niebiańskiej. Poza tym tłumaczył proroctwa i wyprowadził Abrahama z Ur[9]. Sprawdził drzwi domów w Egipcie pod kątem tego, czy są pokropione krwią baranka, by oznaczonych nie niszczyć[16].

W średniowiecznym mistycyzmie żydowskim Uriel był przedstawiany jako źródło upału w zimie, jako anioł niedzieli, pierwszego dnia tygodnia[1]. Określano go mianem anioł września oraz stróża urodzonych w tym miesiącu[9].

Uriel jest wymieniony jako anioł czterech wiatrów w średniowiecznej żydowskiej Księdze Anioła Raziela (pojawia się jako Usiel lub Uzziel)[18].

Później jego imię kojarzono głównie ze światłem, ponieważ oświecił Ezdrasza. Kolejni pisarze utożsamiali go z Rafaelem, odkrywcą tajemnic[1], a imię Uriela nanoszono na amulety mające „oświecać” duszę podczas zgłębiania Tory[9]. Uriel jest wymieniony w magicznych papirusach i zaklęciach babilońskich. Według francuskiego rabina z XIII wieku dziesięciokrotne powtórzenie imienia Uriela jednym tchem rano przynosi szczęście na cały dzień[1].

W tradycji późnego judaizmu Uriel zajął miejsce Fanuela jako jeden z czterech aniołów obecności[9].

W kabale Uriel sprowadził na ziemię alchemię i dał ludziom kabałę (według innych źródeł zrobił to Metatron). W „Księgi Zohar” Uriel to dowódca drugiej chorągwi wojsk niebiańskich, jeden z czterech aniołów stojących przy Tronie Chwały[9].

W Talmudzie za pośrednictwem Uriela „ludzie dostąpili poznania Boga”[9].

Współcześnie Żydzi przed snem odmawiają modlitwę, w której pojawia się fragment: Winni Pana, Boga Izraela, niech Michał stanie po mojej prawicy, Gabriel po lewicy, Uriel przede mną, Rafael za mną, a ponad głową przebywa obecność Boga[4].

Uriel w Kościele katolickim

Pomimo popularności, jaką się cieszył (przedstawiano go na wielu średniowiecznych witrażach), Uriel był jednym z aniołów, których kult został oficjalnie potępiony przez papieża Zachariasza podczas synodu w Rzymie w 745 (ten sam los spotkał m.in. Raguela i Tubuela)[4]. Postanowienie powtórzono podczas synodu w 789[9].

Uriela przedstawiono na bizantyjskim fresku w kościele San Angelo Carmelitano w Palermo wraz z pozostałymi sześcioma archaniołami[19]. Przy przedstawieniu Uriela znajdowały się słowa fortis socius, czyli silny towarzysz[20]. Odkrycie doprowadziło do rozkwitu kultu siedmiu archaniołów w zachodnim Kościele. W 1698 dekret Kongregacji do spraw Świętych Obrzędów ograniczył kult archaniołów, w tym Uriela[21]. Za namową władz kościelnych jego przedstawienia, podobnie jak innych archaniołów, zostały zamalowane[22].

W XV wieku mnich Amadeusz z Portugalii (zm. 1482) opisał siedmiu archaniołów, z których jednego nazwał Urielem[23][24]. W 1516 Antonio Lo Duce, sycylijskiemu kapłanowi, miał objawić się archanioł Uriel, który nakazał wybudować kościół na terenie Term Dioklecjana w Rzymie. Świątynię na polecenie Piusa IV zaprojektował Michał Anioł. Dziś to bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników[16].

Pod wezwaniem św. Uriela został zbudowany kościół w Ostrowcu Świętokrzyskim fundacji Janusza Ostrogskiego (1614). W świątyni znajdował się ołtarz z obrazem archanioła. Obiekt uległ zniszczeniu prawdopodobnie podczas najazdu Szwedów. Kiedy w 1672 odbudowano kościół, otrzymał nowe wezwanie – św. Michała Archanioła[25]. Na fresku autorstwa Michaela Willmanna na sklepieniu prezbiterium kościoła p.w. św. Józefa w Krzeszowie przedstawiono go z kociołkiem, z którego jarzą się płomienie[26].

Wiele katolickich przedstawień Uriela przetrwało na terenie Wielkiej Brytanii i mieści się w świątyniach przejętych przez Kościół anglikański.

Uriel w Kościołach wschodnich

Jest wspominany wraz z innymi archaniołami i aniołami podczas święta Soboru Archanioła Michała i innych bezcielesnych mocy 8 listopada (21 listopada według kalendarza gregoriańskiego). Jest uważany za patrona sztuki i nauki[6].

Jego wizerunek zachował się m.in. w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Michałowie[27].

Kościół św. Uriela w Sea Girt na pocztówce z początku XX wieku

W Kościele anglikańskim

Anglikanie czczą archanioła Uriela[11]. Jest uznawany za patrona sakramentu bierzmowania[28].

W niektórych kościołach episkopalnych Uriel jest uważany za strażnika piękna i światła oraz regenta słońca i konstelacji. W ikonografii występuje z kolumną jońską w prawej ręce. Symbolizuje ona doskonałość estetyczną i piękno stworzone przez człowieka. W lewej ręce ma laskę zwieńczoną słońcem[28].

W anglikańskich kalendarzach liturgicznych jest czczony w święto Archaniołów[29].

W Sea Girt w stanie New Jersey w USA znajduje się kościół św. Uriela Archanioła[30].

Motto Uniwersytetu Oksfordzkiego, Dominus illuminatio mea („Pan jest moim światłem”), to łacińskie tłumaczenie imienia Uriela[31]. Słowa te pochodzą z Księgi Psalmów (Ps 27, 1)[32].

W Kościołach protestanckich

W Kościele koptyjskim

Chrześcijanie z Etiopii i Erytrei czczą Uriela 11 lipca[11]. W homilii etiopskiej Uriel jest przedstawiany jako jeden z wielkich archaniołów i jako angelus interpres, który interpretował proroctwa Enochowi i Ezdraszowi, będąc pomocnikiem obu[33]. W czasie ukrzyżowania Jezusa Uriel zanurzył swoje skrzydło we krwi i wodzie wypływającej z boku Chrystusa i napełnił nią kielich. Niosąc kielich, on i archanioł Michał pokropili całą Etiopię. W każdym miejscu, gdzie spadła kropla krwi, zbudowano kościół. W etiopskiej ikonografii Uriel jest często przedstawiany z kielichem wypełnionym krwią Chrystusa[34][35].

W herezjach chrześcijańskich i islamie

W pierwszej połowie XI wieku bułgarscy wyznawcy dualistycznej herezji bogomilizmu, żyjący w księstwie Ahtum w dzisiejszym Banacie, czcili Uriela. Zaświadczył o tym katolicki biskup regionu, Gerard z Csanád, który objął urząd po 1028[36].

W XV wieku Uriel został przywołany podczas małego egzorcyzmu opisanego przez Roberta Ambelaina w arabskiej astrologii (jednak bez wskazania daty, miejsca pochodzenia i innych danych: Conjuro te diabolo per sanctum Michaelem, sanctum Gabrielem, sanctum Raphaelem, sanctum Urielem[16].

Uriel w okultyzmie i ezoteryce

W literaturze apokryficznej i okultystycznej Uriela utożsamiano z Arielem, Nurielem, Urjanem, Jeremielem, Razjelem, Wretilem, Surielem, Puruelem, Fanuelem, Jehoelem, Izrafelem oraz aniołem Jakubem-Izraelem[9][5].

Alchemik John Dee utrzymywał, że Uriel podarował mu „cudowne zwierciadło”[9].

W hermetycznej kabale imię Uriela jest zapisywano jako Auriel. Uważany jest za archanioła Północy i żywiołu Ziemi[37]. Zgodnie z nauczaniem współczesnego hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku Uriel jest archaniołem Północy i Ziemi. Jest związany ze środowiskiem naturalnym. W ikonografii jest przedstawiany trzymający łodygi dojrzałej pszenicy. Jest ubrany w szaty cytrynowe, rdzawe, oliwkowe i czarne[38].

We współczesnym eseńskim ruchu ezoterycznym Ouriel jest uważany za archanioła lata i żywiołu ognia[39].

W kulturze popularnej

John Milton pisał o Urielu w Paradise Lost. Służy tam jako oczy Boga[40]. Milton opisał Uriela jako archanioła, jednego z tych siedmiu, co najbliżej tronu Bożego stoją oraz jako regenta Słońca, którego w Niebiosach Najprzenikliwszym (...) nazwano z duchów (III, 802–804, 853–855)[5][41]. W Hierarchy of Blessed Angels Thomasa Heywooda (1635) Uriel jest opisany jako anioł ziemi. Lista Heywooda obejmuje aniołów czterech wiatrów: Uriela (południe), Michała (wschód), Rafaela (zachód; służył również południu wraz z Urielem) i Gabriela (północ)[42].

W wierszu The Golden Legend Henry'ego Wadswortha Longfellowa (1851) Uriel jest jednym z aniołów siedmiu planet jako opiekun Marsa[43]. Jako opiekun tej planety pojawia się w A Theological Discourse of Angels Benjamina Camfielda (1678)[44].

W The State of Innocence Dryden przedstawił Uriela zstępującego z nieba na rydwanie ciągniętym przez białe konie. Jak przypuszcza Anscar Vonier, Uriel „jest duchem, który stał u bram raju utraconego z mieczem ognistym w dłoni”[5].

W Diable kulawym Alaina-René Lesage'a Uriel to imię upadłego anioła[9]. Ralph Waldo Emerson napisał wiersz o Urielu, opisując go jako młodego boga w raju[3][40].

Uriel pojawia się w książkach Deana Koontza i Clive'a Barkera, serialu telewizyjnym „Supernatural”, serii gier wideo „Darsiders”, w komiksach manga i grach fabularnych[3][40].

Upamiętnienie

Uriel pojawia się również w malarstwie świeckim i na cmentarzach. Imię archanioła nosi instytucja edukacyjna Saint Uriel Education[45].

Galeria

Przypisy

  1. a b c d e f Isidore Singer, Ludwig Blau, URIEL, www.jewishencyclopedia.com [dostęp 2022-12-27].
  2. a b c THE WORLD OF THE ANGELS, www.holy-transfiguration.org [dostęp 2022-12-27].
  3. a b c d Meet Archangel Uriel, Angel of Wisdom, Learn Religions [dostęp 2022-12-27] (ang.).
  4. a b c d e f Archanioł Uriel. Potępiony anioł, z którym warto się zaprzyjaźnić, www.onet.pl [dostęp 2022-12-27] (pol.).
  5. a b c d e Gustav Davidson, A Dictionary of Angels, including the Fallen Angels, New York: The Free Press, 1967.
  6. a b Архангел Уриил, www.temples.ru [dostęp 2022-12-27].
  7. The Pedro de Osma Museum. Guide, Pedro and Angélica de Osma Gildemeister Foundation, 2019, s. 46.
  8. a b The Book Of Enoch translated by R. H. Charles D.LITT., D.D. with an introduction by W. O. E. OESTERLEY, 1917.
  9. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Roman Zając, Uriel – niebiblijny archanioł, www.kosciol.pl [dostęp 2022-12-27].
  10. a b Księga Henocha.
  11. a b c d The story of Uriel, the "forgotten" archangel | ROME REPORTS, www.romereports.com [dostęp 2022-12-27] (ang.).
  12. Francesca Debolini, Da Vinci, Warszawa: Rzeczpospolita, [cop. 2006], ISBN 83-60529-03-5, OCLC 749706694 [dostęp 2022-12-27].
  13. Walter Isaacson, Leonardo da Vinci, Kraków 2019, ISBN 978-83-66071-41-4, OCLC 1109957114 [dostęp 2022-12-27].
  14. Madonna of the Rocks, web.archive.org, 10 września 2005 [dostęp 2022-12-27] [zarchiwizowane z adresu 2005-09-10].
  15. Apocalypse of Peter, NASSCAL, 24 lutego 2017 [dostęp 2022-12-27] (ang.).
  16. a b c d e Marcello Stanzione, Inchiesta su Uriele, l'arcangelo scomparso, Tavagnacco (Udine): Segno, 2011, ISBN 978-88-6138-407-1, OCLC 767577692 [dostęp 2022-12-27].
  17. Biblia Tysiąclecia - Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Iz 29, biblia.deon.pl [dostęp 2022-12-27].
  18. Steve Savedow, Sepher Rezial Hemelach = The book of the angel Rezial, York Beach, ME: Samuel Weiser, 2000, ISBN 1-57863-193-9, OCLC 44502247 [dostęp 2022-12-27].
  19. Ch. Moisan-Jablonski, Symbolika obrazu "Alegorii Bożej Opatrzności" z klasztoru Sióstr Wizytek w Krakowie, „Saeculum Christianum”, 22, 2015, s. 173.
  20. Cécile Vincent-Cassy, The Search for Evidence: The Relics of Martyred Saints and Their Worship in Cordoba after the Council of Trent, [w:] Mercedes García-Arena (red.), After Conversion. Iberia and the Emergence of Modernity, Leiden–Boston 2016, s. 144.
  21. Marcello Stanzione, C. Alvino, Siedmiu archaniołów. Historia zapomnianego kultu, Kraków 2016, s. 53, 60.
  22. Engel - Ökumenisches Heiligenlexikon, www.heiligenlexikon.de [dostęp 2022-12-26] (niem.).
  23. Carmine Alvino, I Sette Angeli nel Panorama Cattolico [dostęp 2022-12-26].
  24. Amadeus von Portugal - Ökumenisches Heiligenlexikon, www.heiligenlexikon.de [dostęp 2022-12-26] (niem.).
  25. Historia Parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim do roku 2000, 8 grudnia 2011 [dostęp 2022-12-27].
  26. Krystian Michalik, Jakie imiona nosili archaniołowie?, „Krzeszowska Pani” (2 (39)), 2015, s. 14–15.
  27. Irina Jazykowa, O polichromiach Adama Stalony-Dobrzańskiego w cerkwi świętego Mikołaja Cudotwórcy w Michałowie, www.stalony-dobrzanski.info [dostęp 2022-12-26].
  28. a b About | Saint John's Episcopal Church, www.stjohnsmemphis.org [dostęp 2022-12-27].
  29. Michael and All Angels, justus.anglican.org [dostęp 2022-12-27].
  30. HOME, urielsg4 [dostęp 2022-12-27] (ang.).
  31. What does the University's motto "Dominus Illuminatio Mea" mean?, uni-of-oxford.custhelp.com [dostęp 2022-12-27].
  32. Biblia Tysiąclecia - Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Ps 27, biblia.deon.pl [dostęp 2022-12-27].
  33. Amsalu Tefera, A Fifteenth-Century Ethiopian Homily on the Archangel Uriel, „Aethiopica”, 21, 2018, s. 87–119–87–119, DOI10.15460/aethiopica.21.0.1151, ISSN 2194-4024 [dostęp 2022-12-27] (ang.).
  34. Verena Böll, Studia Aethiopica : in honor of Siegbert Uhlig on the occasion of his 65th birthday, Wiesbaden: Harrassowitz Verlag, 2004, ISBN 3-447-04891-3, OCLC 55699497 [dostęp 2022-12-27].
  35. J.L. Houlden, Jesus in history, thought, and culture : an encyclopedia, wyd. 1st ed, Santa Barbara, Calif.: ABC-CLIO, 2003, ISBN 1-57607-856-6, OCLC 52109079 [dostęp 2022-12-27].
  36. Georgi Minczew, Marek Majer, John Chrysostom’s Tale on How Michael Vanquished Satanael – a Bogomil text?, „Studia Ceranea. Journal of the Waldemar Ceran Research Centre for the History and Culture of the Mediterranean Area and South-East Europe”, 1, 2011, s. 23–54, DOI10.18778/2084-140X.01.03, ISSN 2449-8378 [dostęp 2022-12-27] (ang.).
  37. Paul Foster Case, The true and invisible Rosicrucian Order : an interpretation of the Rosicrucian allegory and an explanation of the ten Rosicrucian grades, York Beach, Me.: S. Weiser, 1985, ISBN 0-87728-608-6, OCLC 11756475 [dostęp 2022-12-27].
  38. Search Results for “uriel”, The Hermetic Order of The Golden Dawn® [dostęp 2022-12-27] (ang.).
  39. Juliana Swanson, The Rite of Summer Solstice, astralharmony.substack.com [dostęp 2022-12-27] (ang.).
  40. a b c Arcángel Uriel | Quien Es, Misión, Símbolo, Habilidades, Oración Y Más, Santo Portal, 26 października 2018 [dostęp 2022-12-27] (hiszp.).
  41. Always the seer is a sayer, web.archive.org, 18 października 2005 [dostęp 2022-12-27] [zarchiwizowane z adresu 2005-10-18].
  42. K.M. Briggs, Heywood's Hierarchie of the Blessed Angells, „Folklore”, 80 (2), 1969, s. 89–106, ISSN 0015-587X, JSTOR1258462 [dostęp 2022-12-27].
  43. Henry Wadsworth Longfellow, Wybór poezji, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1975.
  44. A theological discourse of angels and their ministries wherein their existence, nature, number, order and offices are modestly treated of : with the character of those for whose benefit especially they are commissioned, and such practical inferences deduced as are most proper to the premises : also an appendix containing some reflections upon Mr. Webster's displaying supposed witchcraft / by Benjamin Camfield ..., quod.lib.umich.edu [dostęp 2022-12-27].
  45. St. Uriel Home - St. Uriel Education [dostęp 2022-12-27] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Archangel Uriel, St Mary's, Newent.jpg
Autor: Jules & Jenny from Lincoln, UK, Licencja: CC BY 2.0
Archangel Uriel holding a book, detail of the east window at St Mary’s Church, Newent.
Archangel Uriel, St Martin's in the Bull Ring.jpg
Autor: Andrewrabbott, Licencja: CC BY-SA 4.0
Archangel Uriel as the regent of constellations, detail of the west window at St Martin in the Bull Ring in Birmingham, England.
Archangel Uriel, Beverley Minster, Hardman & Co., 1892.jpg
Autor: Jules & Jenny from Lincoln, UK, Licencja: CC BY 2.0
Archangel Uriel holding a book, detail of a stained-glass window made by Hardman & Co. in 1892, Beverley Minster.
St. Uriel Seitenaltar rechts Mariae Himmelfahrt Schnaitsee-1.jpg
Autor: Rufus46, Licencja: CC BY-SA 3.0
This is a picture of the Bavarian Baudenkmal (cultural heritage monument) with the ID
Vor Frelsers Kirke Altar, Copenhagen pic2.JPG
Autor: Alf van Beem, Licencja: CC0
Photographed at the Copenhagen, Denmark.
Statue of Archangel Uriel 3.jpg
Autor: Uriel1022, Licencja: CC BY-SA 4.0
A modern statue of the Archangel Uriel. It depicts the archangel who patrons the arts and rules over fire and the sun. The Archangel Uriel is a rarity among angels, as he is often depicted as having fiery red and gold wings. It is this angel who guards the Garden of Eden with a flaming sword. He is said to be an angel of repentance, and is also known as the flame of god. Like his brothers, in this statue, he is depicted as a warrior, dressed in full plate armour and in a ready battle stance. Instead of his iconic flaming sword, though, this angel wields a golden bow in his hands, while a golden sash trails from around his waist. The angel’s great, feathered wings are flared open at his back, making this angel look ready to take flight. It stands on a base of simulated stone that features a placard with the angel’s name. The Archangel Uriel is depicted as a powerful angelic warrior, one who smites his enemies with divine power, while also possessing depth of character and serving as a source of not only repentance and redemption, but also as a protector of the arts.
ErzengelUriel - Maria Himmelfahrt Weilheim-Obb (16).jpg
Autor: Dr. Wolfgang PFÄFFL, Licencja: CC BY-SA 4.0
Archangel Uriel in the fresco of the altar´s ceiling of the central church of Weilheim depicting the 7 Archangels in the circle with Holy Mary. Barock painting of the "Wessobrunner Schule".
Sanctus Uriel.jpg
Autor: Antiquary, Licencja: CC BY 4.0
Saint Uriel the Archangel, the angel of wisdom and the regent of the sun, stained glass made in 1862 at St Michael and All Angels Church, Brighton, East Sussex, England.
St Uriel, St Michael's, Halam.jpg
Autor: Jules & Jenny from Lincoln, UK, Licencja: CC BY 2.0
Archangel Uriel with book, stained-glass window in the style of Hardman. St Michael the Archangel's Church, Halam.
Saint Uriel, St Michael & All Angels, Howick.jpg
Autor: Loz Pycock, Licencja: CC BY-SA 2.0
Saint Uriel, Interpreter of Prophecies, one of the painted panels near the font in Saint Michael and All Angels Church, Howick, Northumerland, England, United Kingdom.
Icon of Saint Uriel the Archangel.jpg
Autor: Uriel1022, Licencja: CC BY-SA 4.0
Orthodox icon of the Archangel Saint Uriel.
St Uriel flattened.jpg
Autor: Hairy Fool, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stained glass from transept of Canterbury cathedral. Cropped and tombstone correction applied as taken from floor level
Uriel Kumbalam.jpg
Autor: Altera levatur, Licencja: CC BY-SA 4.0
St. Uriel at St. Michael's Catholic Church in Kumbalam, Kollam, Kerala.
Archangel Uriel icon - Annunciation Cathedral in Moscow) by shakko.jpg
Autor: Shakko, Licencja: CC BY-SA 3.0
Благовещенский собор (Московский Кремль)
LOC Painting 07.jpg
Thomas Jefferson Building, Library of Congress, Washington, DC, USA. Painting by Henry Oliver Walker: Uriel
Erzengel Uriel (Mariä Himmelfahrt, Mattsies).jpg
S. Uriel, das Liecht gottes, Der getreue Erleichtungs Engl – Heiliger Uriel , Engelsfürst (Erzengel), dem Licht und Feuer Gottes. Uriel, der vierte Erzengel (hebr. Mein Licht ist Gott), ist der Herr der Ordnung und der Harmonie. Seine Farbe ist silbrig-weiß. Uriel wird in der westkirchlichen Bibel nicht namentlich erwähnt, nur im 4. Buch Esra, das nur von einigen Orthodoxen Kirchen als biblisch anerkannt wird. Nach katholischer Auffassung steht er im Süden vor Gottes Thron.
St Mary's, Hampton, south wall window, four Archangels.jpg
Autor: AndyScott, Licencja: CC BY-SA 4.0
St Mary's, Hampton, south wall window, depicts the four Archangels. Michael, Raphael, Gabriel and Uriel.
First Congregational Church Angel.jpg
(c) Andrew Jameson z angielskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
First Congregational Church Angel. An 8-foot-tall bronze statue of the archangel Uriel keeps vigil atop the tower of the First Congregational Church, dedicated in 1891.
San lorenzo in insula, cripta di epifanio, affreschi di scuola benedettina, 824-842 ca., madonna in trono bendicente e sei angeli con scettro e globo 01.jpg
Autor: Sailko, Licencja: CC BY 3.0
Fresco at the Epifanio Crypt. The upper part depicts the Virgin Mary in Heaven, below represents Christ as an angel in the centre flanked by the four archangels. According to La cripta di Epifanio a S. Vincenzo al Volturno, the second and fourth figures (from left to right) have been identified with Raphael and Michael respectively; the first figure possibly depicts Uriel according to Inchiesta su Uriele: l'Arcangelo scomparso (p. 273), the third one represents Gabriel.
Archangel Uriel, Holy Trinity Church, Kingston upon Hull.jpg
Autor: Julian P Guffogg, Licencja: CC BY 2.0
Stained glass depicting the archangel Uriel as the regent of the sun, at the Holy Trinity Church, Kingston upon Hull, East Yorkshire, UK.
Aartsengel Uriël Sraphim Vriel (titel op object) Aartsengelen (serietitel), RP-P-1886-A-10005.jpg
Autor: Rijksmuseum, Licencja: CC0


Identificatie
Titel(s): Aartsengel UriëlSraphim Vriel (titel op object)Aartsengelen (serietitel)
Objecttype: prent
Objectnummer: RP-P-1886-A-10005
Catalogusreferentie: Hollstein Dutch 304-1(2)
Opschriften / Merken: verzamelaarsmerk, verso, gestempeld: Lugt 2228
Omschrijving: De aartsengel Uriël staat met een boek in zijn linkerhand en een opgerold vel papier in zijn rechterhand. Links op de achtergrond berispt Uriël de priester Ezra. Rechts op de achtergrond de twee discipelen die Christus ontmoeten op hun weg naar Emmaüs. In de marge een tweeregelig onderschrift in het Latijn. Prent uit een serie met aartsengelen.

Vervaardiging
Vervaardiger: prentmaker: Crispijn van de Passe (I)naar eigen ontwerp van: Crispijn van de Passe (I) (vermeld op object)uitgever: Crispijn van de Passe (I) (vermeld op object)
Plaats vervaardiging: onbekend
Datering: 1574 - 1637
Fysieke kenmerken: gravure
Materiaal: papier
Techniek: graveren (drukprocedé)
Afmetingen: plaatrand: h 144 mm × b 100 mm

Onderwerp
Wat: other archangels than Michael, Gabriel and Raphael: UrielEzra and the archangel Uriel (2 Esdras 4:1)Cleopas and Peter meet Christ (sometimes they are dressed as pilgrims)

Verwerving en rechten
Verwerving: aankoop 1886
Copyright: Publiek domein
St.Michael - Deckenfresco Engel Uriel.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licencja: CC BY-SA 3.0
Saint Michael parish church in Untergriesbach. Fresco at the ceiling: Archangel Uriel ( 1780 ) by Johann Georg Unruhe.
Archangel Uriel (The Royal Rhodesian Air Force memorial).jpg
(c) Julian P Guffogg, CC BY-SA 2.0
Stained-glass window (detail) , Lincoln Cathedral. Located in the Airmen’s chapel, it is a memorial to the Royal Rhodesian Air Force, and this upper half shows the Archangel Uriel. Designed by Harry Stammers (1902-1969) the window was made in 1966.
St Lawrence's Church, Effingham, Uriel mosaic.jpg
Autor: AndyScott, Licencja: CC BY-SA 4.0
St Lawrence's Church, Effingham, Saint Uriel mosaic
Erzengel Uriel.JPG
Autor: Georgius01, Licencja: CC BY-SA 3.0
St. Martinskirche (Seelze), Reliefplatte Erzengel Uriel am Taufstein
Archangel Uriel, I Gesuiti, Venice.jpg
Autor: Didier Descouens, Licencja: CC BY-SA 4.0
Statue of the Archangel Uriel holding a Eucharistic lamp. The statue is placed on the left side (right from viewer’s perspective) of the high altar of I Gesuiti (Church of Santa Maria Assunta) in Venice.
St Uriel, St John's Church, Warminster, Wiltshire.jpg
Mosaic of the archangel Uriel in St John’s Church, Boreham Road, Warminster, Wiltshire, England.
Uriel, illustration in Dersana Urael.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC0
Illustration from Dersana Urael, depicting the Archangel Uriel holding a chalice, as in the Ethiopian tradition.
Vitral de la Catedral de Puebla.JPG
Autor: Luisalvaz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vitral de la Catedral de Puebla, representa el arcángel Uriel.
Mosaico della Cattedrale di Cefalù.jpg
Autor: Richard Stracke, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mosaic in the Cathedral of the Transfiguration, describes Virgin Mary with four angels. They are labeled with their names (left to right): Saint Raphael the Archangel, Saint Michael the Archangel, Saint Gabriel the Archangel. The last one is identified with Uriel.
Archangel Uriel, Carving on Pulpit, St Michael and All Angels, Hughenden.jpg
Autor: Hans A. Rosbach, Licencja: CC BY 3.0
Archangel Uriel holding a book and a scroll, carving on the pulpit, St Michael and All Angels Church, Hughenden, Buckinghamshire, England.
Archangel Uriel, Chapel of St. Cornelius, Governors Island.jpg
(c) Photograph by Mike Peel (www.mikepeel.net). Image cropped by Uriel1022., CC BY-SA 4.0
Archangel Uriel, stained glass at the Episcopal Chapel of St. Cornelius the Centurion on Governors Island, New York City.
Maître de la vie de Saint Jean Baptiste.jpg
Maître de la vie se Saint Jean Baptiste : Scènes de la vie de Saint Jean Baptiste. Vers 1330-1340. Tempera sur panneau, 49 x 41 cm. Washington, National Gallery of Art
Hosios Loukas (south cross-arm) - Uriel by shakko.jpg
Autor: Shakko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Монастырь Осиос Лукас
St Uriel, St George's, Belfast.jpg
Autor: Andreas F. Borchert, Licencja: CC BY-SA 4.0
Saint Uriel the Archangel, painting in the chancel of St George’s Church in Belfast, Northern Ireland, United Kingdom.
Archangel Uriel, St Andrew's, Chippenham.jpg
Autor: Weglinde, Licencja: CC0
Stained glass depicts the Archangel Uriel as the regent of the sun and constellations, holding the disc of the sun with three zodiac signs—Libra, Virgo, and Leo—in the centre; Virgo is represented by the Virgin Mary. St Andrew's Church, Chippenham, Wiltshire, England.
Uriel.jpg
The mighty Archangel Uriel, Enoch's 'star guide' through the cosmos and, traditionally, the seraph set to guard the Edenic paradise. Bearing a sceptre of power, his garments vested with astronomical signs, this 'illuminator of the mind' holds one of his symbols, a secret book of Wisdom. Nineteenth century stained glass window by Ford Madox Brown, the Holy Trinity Church, Tansley, Derbyshire, England.
Dionisius - uriil.jpg
Архангел Уриил
Mill Hill Chapel Leeds H (34).JPG
Autor: Storye book, Licencja: CC BY-SA 4.0
The reredos, in Mill Hill Unitarian Chapel, City Square, Leeds, West Yorkshire, England. Architects Bowman & Crowther of Manchester, opened 1848. All original architectural stone carving is by Robert Mawer. Showing spandrel, featuring a faux-Romanesque carving of the Archangel Uriel in the Garden of Eden - you can just see his wings in the background.
Halfing Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt Auszug des Hochaltars Detail Erzengel Uriel 2017 08 05.jpg
(c) Andreas F. Borchert, CC BY-SA 4.0
Detail des Auszugs des Hochaltars mit einer Skulptur des Erzengels Uriel, der sein Schwert schützend vor Jesus hält. Die Figuren wurden 1715 geschaffen durch den Bildhauer Georg Andreas Dietrich. (Siehe Peter von Bomhard: Die Kunstdenkmäler der Stadt und des Landkreises Rosenheim, Band III, S. 271ff, Rosenheim 1964.)
Uriel, St. Michael's Episcopal Church, Manhattan.jpg
Autor: Harujin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Archangel Uriel, detail of the Tiffany windows “St. Michael’s Victory in Heaven ”, at St. Michael’s Episcopal Church in Manhattan, New York City.
Archangel Uriel, division I window, Camp Lejeune, N.C., Protestant chapel.jpg
Drawing shows design for stained glass window with depiction of Archangel Uriel in Protestant chapel at Marine Corps Base Camp Lejeune.
Kloster Wald Stiftungstafel 17Jh.jpg
„Stiftungstafel“ des Klosters Wald mit den Erzengeln Gabriel, Michael, Raphael und Uriel; unbekannter Maler, 2. Hälfte 17. Jh., Öl auf Leinwand, 53 x 128 cm, „Fürstlich Hohenzollernsche Sammlungen“
St Uriel, All Saints', Stamford.jpg
Autor: Jules & Jenny from Lincoln, UK, Licencja: CC BY 2.0
Saint Uriel the Archangel, below is the prophet Esdras (Ezra). All Saints’ Church, Stamford, Lincolnshire, England.
Fresco of Archangel Uriel.jpg
Fresco of Archangel Uriel at the Assumption Church in Lez'je-Sologubovka, St. Petersburg Region, Russia.
09473jfPlaridel, Bulacan Welcome Roads Church Landmarksfvf 44.jpg
Autor: Judgefloro, Licencja: CC0
Statues of archangels in the Holy Angels Parish Church (San Jose, Plaridel, Bulacan) San Jose-Bulihan, Plaridel, Bulacan Provincial Road Construction of the Holy Angels Parish Church (San Jose, Plaridel, Bulacan) in Barangays, San Jose 14°53'34"N 120°53'58"E Bulihan 14°52'29"N 120°54'4"E Plaridel, Bulacan bounded by Barangays Pulong Gubat 14°51'43"N 120°54'37"E Santol 14°51'5"N 120°54'48"E, Balagtas, Bulacan, along the Santol-Dalig, Balagtas, Bulacan Provincial Road) (in and from C.L. Hilario Street corner General Alejo Santos Highway, Bustos-Angat, Bulacan accessed from Doña Remedios Trinidad Highway, or Maharlika Highway (Cagayan Valley Road, San Rafael-San Ildefonso, Bulacan section) (Note: Judge Florentino Floro, the owner, to repeat, Donor Florentino Floro of all these photos hereby donate gratuitously, freely and unconditionally all these photos to and for Wikimedia Commons, exclusively, for public use of the public domain, and again without any condition whatsoever).
Uriel memorial stained glass, Mainside Protestant Chapel.jpg
  • Uwagi ogólne: The full length view of the Uriel memorial stained glass window in the camp chapel, (Main Protestant Chapel), depicting the 1st Marine Division during World War II and the Great Gate, Peking, Boxer Rebellion 1900. The window was completed September 5th, 1945. See also: https://www.loc.gov/resource/ppmsca.50228/
Saint Anthony of Padua Catholic Church (Dayton, Ohio) - stained glass, St. Uriel.JPG
Autor: Nheyob, Licencja: CC BY-SA 4.0
Saint Anthony of Padua Catholic Church (Dayton, Ohio) - stained glass, St. Uriel
St. Uriel's Church, Sea Girt, N. J., 1900–1910s.jpg
Postcard picture: St. Uriel’s Episcopal Church in Sea Girt, New Jersey.
Castell Coch stained glass panel 10.JPG
Autor: Hchc2009, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stained glass chapel panel, originally designed by William Burges (2 December 1827 – 20 April 1881), made for the chapel of the third Marquess of Bute’s late 19th-century ‘fairytale’ style castle at Castell Coch, near Cardiff. Measuring 72 x 37cm, the panel depicts the archangels, St Michael (holding sword and balance scale), St Uriel (holding the sun) and St Chamuel (holding chalice and staff).
Mosaic of Uril.jpg
Mosaic of the Archangel Uriel, Italy.
St Uriel with the Golden Sun, Worcester Cathedral.jpg
Autor: Jules & Jenny from Lincoln, UK, Licencja: CC BY 2.0
Archangel St Uriel with the golden sun, stained glass at Worcester Cathedral, made by W.Aitken and J.Powell & Sons, 1906.
Statue of Uriel, Lichfield Cathedral.jpg
Autor: Tanya Dedyukhina, Licencja: CC BY 3.0
Statue of the Archangel Uriel, on the west front of Lichfield Cathedral, Staffordshire, England.
Icon of the Archangel Uriel 01.jpg
Autor: Mark Czekanski (Marek Czekański), Licencja: CC BY-SA 4.0
Icon of the Archangel Uriel by Mark Czekanski

The dimensions of the picture are 52 cm high, 45 cm wide, thickness 3.5 cm, weight 10 kg. The icon is quite large and heavy, the canvas was made of glued layers of wood, not boards,what guarantees that the image will not crack along the boards. The picture was painted hand with a brush, pigment with yolk, varnish etc.

Gilding made of artificial gold, glued to mixture.
Archangel Uriel with Esdras, St Michael and All Angels, Kingsland.jpg
(c) Michael Garlick, CC BY-SA 2.0
The Archangel Uriel with Esdras (Ezra), parish church of St Michael, Kingsland. Uriel, who was sent by God to instruct Esdras (Book of Esdras 2: 4), depictions of this archangel on medieval stained glass are rare. He can, however, be seen (albeit in a heavily restored condition,) alongside the other archangels in the parish church of St Michael at Kingsland, Herefordshire. Reference: Panel of the Month: The Nine Orders of Angels.
Archangel Raphael & Uriel - Westminster Abbey.jpg
Autor: Sjukmidlands, Licencja: CC BY-SA 4.0
Westminster Abbey - upper part of North Transept. 5'8" Portland Stone figures. Carved by Denis Parsons in 1978
Архангел Уриил - mosaic fragment, XIVth century.jpg
Archangel Uriel, mosaic fragment, XIVth century.
Il quarto arcangelo Uriele, grotta di San Biagio.jpg
Damaged fresco of the archangel Uriel at the Hypogeum of San Biagio, Castellammare di Stabia, Campania, Italy.
Naicjf9338 12.JPG
Autor: Ramon FVelasquez, Licencja: CC BY-SA 3.0
Diocesan Shrine and Parish of the Immaculate Conception of Naic - (Jubilee Church) belongs to the Roman Catholic Diocese of Imus[1] District 3 District Coordinator: Rev. Fr. Inocencio B. Poblete Jr. Vicariate of Our Lady Of Assumption Vicar Forane: Rev Fr. Orlando A. Jimenez Vicarial Representative: Rev. Fr. Benito D. de Castro [2] - An image of La Purisima Concepcion on the façade of the gothic-inspired church, the front courtyard of winged archangels, where Jesuits had administered from 1693-1768 as part of the Hacienda de San Isidro.[3] Reconstruction work on the old convent built by Fr. Modesto de Castro from proceeds of the book “Urbana at Felisa” - he wrote Cartas de Urbana Y Felisa or Pagsusulatan Nang Dalauang: Binibini Na si Urbana at Felisa or simply Urbana at Felisa first printed in; La Casa Hacienda de Naic and Bartolina of Andres Bonifacio, beside the church, is now the Naic Elementary School.[4] coordinates: (14.320041°, 120.764389°) Naic Plaza. Church courtyard.[5] Brgy. Poblacion Parish Priest: Rev. Fr. Virgilio Saenz-Mendoza Year Founded 1796[6] [7]
St Uriel, St Mary the Virgin's, Lynton, Devon.jpg
Autor: Velvet, Licencja: CC BY-SA 3.0
Archange saint Uriel comme le régent des constellations, vitrail de l’église anglicane St Mary the Virgin de Lynton.
St Uriel, St Nicholas, Blakeney.jpg
Autor: Julian P Guffogg, Licencja: CC BY-SA 2.0
Saint Uriel the Archangel, detail of the west window at St Nicholas Church, Norfolk, East Anglia, England.
St Uriel, St Michael's, Tenterden.jpg
(c) Julian P Guffogg, CC BY-SA 2.0
St Uriel as the regent of constellations, by A.L.& C.E. Moore, 1931. In memory of William Clarke and wife Frances. He was vicar from 1882-1900. Stained-glass window at St Michael’s church, Tenterden.
Arcángel Uriel.jpg
Arcángel Uriel, escuela cuzqueña, óleo sobre tela.
Image of Uriel the Archangel, Cairo.jpg
Fresco of the archangel Uriel and tetramorph (can not be seen in this image) at Saint Virgin Mary’s Coptic Orthodox Church (The Hanging Church) in Cairo, Egypt.
Saint Uriel - stained glass window in the cloisters of Chester Cathedral.jpg
(c) William Starkey, CC BY-SA 2.0
Saint Uriel (meaning ‘God is my light’ or ‘light of God’), one of four stained glass windows in the cloisters of Chester Cathedral depicting the Archangels mentioned in the Christian Bible. Regent of the sun, Uriel is often depicted holding flame or the sun in his hands. Inscription: ‘his ministers a flame of fire’.
Sant’Uriele Arcangelo (Pala d’oro).jpg
Enamel plaque of Saint Uriel the Archangel, image (icon) on the Pala d’Oro in St Mark’s Basilica, Venice.
Arcangel Uriel.JPG
Autor: Romi u2, Licencja: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a Uruguayan monument identified by the ID
Archangel Uriel, detail of East Window at Liverpool Cathedral.jpg
Autor: Diliff, Licencja: CC BY 3.0
Archangel St Uriel, holding the disc of the sun, depicted on the east stained-glass window (behind the reredos) at Liverpool Cathedral, North West England.
El Arcángel Uriel con espada ardiente, siglo XVII.jpg
The Archangel Uriel holding a flaming sword, oil on canvas, attributed to Bartolomé Román (Spanish, 1596–1647).
St Uriel, St James' Church, Ewhurst Green.jpg
Autor: Jules & Jenny from Lincoln, UK, Licencja: CC BY 2.0
Stained glass of the archangel Saint Uriel holding a flaming sword, St James' Church, Ewhurst Green, East Sussex, England.
Archangel Uriel, St James' Church, Grimsby.jpg
Autor: Jules & Jenny from Lincoln, UK, Licencja: CC BY 2.0
Stained glass depicting the archangel Uriel, at the Minster and Parish Church of St James, Grimsby.
Mundelein Center Loyola University Chicago Archangel Uriel 2020-3256.jpg
Autor: Paul R. Burley, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mundelein Center (Mundelein College Skyscraper), Loyola University, Chicago.
Archangel Uriel statue at the San Miguel Church, Manila.jpg
Autor: Ramon FVelasquez, Licencja: CC BY-SA 3.0
1603 National Shrine of St. Michael and the Archangels - San Miguel Church (Simbahan ng San Miguel) - Saints Michael and the Archangels Pro-Cathedral Parish and National Shrine [1](Malacañang Church)[2]Coordinates: 14°35'31"N 120°59'30"E Malacañang Grounds[3] Malacañang Palace[4] [5] San Miguel Church was constructed in 1630s as an act of gratitude by a Spanish governor-general who had miraculously escaped death on a military campaign. The church also ministered to Japanese Christians fleeing persecution under the Tokugawa Shogunate, and since many of these exiles belonged to the samurai, or the warrior class, the church was dedicated to Saint Michael. The present church, notable for the beautiful symmetry of its twin bell towers, followed the model of European Baroque architecture. The fitting climax to the historical significance of San Miguel Church came with its inauguration and consecration as the National Shrine of the Archangels on February 22, 1986, the night when EDSA I began. In attendance were His Eminence, Ricardo Cardinal Vidal of the Archdiocese of Cebu and His Excellency, Bruno Torpigliani, the Papal Nuncio. Henceforth, a weekly novena to the Archangels are celebrated every Monday at the Shrine. On October 1, 1989, Msgr. Marcelino A. Montemayor took the helm as Rector and Pastor of the National Shrine.[6]Established in 1630, San Miguel Church is notable for its European Baroque architecture with the beautiful symmetry of its bell towers. The church holds the National Shrine of St. Michael and the Archangels. First established as an act of gratitude, San Miguel Church was dedicated to Saint Michael, who is the patron saint of grocers, mariners, paratroopers, police and sickness, because it administered to samurais or warriors who were escaping persecution under the Tokugawa Shogunate. The church is also known as Malacañang Church because of its close proxinity to the Palace. Location: 1000 J.P. Laurel corner Gen. Solano St., San Miguel, Manila[7][8]Saint_Michael [9] Roman Catholic Archdiocese of Manila[10]Vicariate of San Jose de Trozo