Archibald Campbell (3. książę Argyll)

Książę Argyll

Archibald Campbell, 3. książę Argyll (ur. czerwiec 1682 w Petersham w hrabstwie Surrey, zm. 15 kwietnia 1761) – szkocki arystokrata, polityk i prawnik.

Życiorys

Wczesne lata życia

Był młodszym synem Archibalda Campbella, 1. księcia Argyll, i Elizabeth Tollemache, córki sir Lionela Tollemache’a, 3. baroneta. Wykształcenie odebrał w Eton College oraz na Uniwersytecie Glasgow. Służył w armii pod wodzą księcia Marlborough. W 1709 r. został pułkownikiem 36 pułku piechoty i gubernatorem zamku Dumbarton.

Kariera polityczna

Wspierał swojego brata Johna Campbella, 2. księcia Argyll, m.in. w sprawie aktu unii z 1707 r. tworzącego Wielką Brytanię, za co uzyskał tytuł hrabiego Ilay. W 1711 r. został członkiem Tajnej Rady. Asystował bratu w 1715 r. podczas bitwy pod Sheriffmuir. Przez wielu był uważany za najbardziej wpływowego człowieka w Szkocji.

W latach 1714–1716 był Lordem Clerk Register. W 1721 r. został lordem strażnikiem Tajnej Pieczęci Szkocji. Od 1733 r. był lordem strażnikiem Wielkiej Pieczęci. Po śmierci brata w 1743 r. odziedziczył tytuł księcia Argyll. Został także członkiem gabinetu Henry’ego Pelhama.

Działalność na innych polach

Był jednym z założycieli Royal Bank of Scotland w 1727 r. i pierwszym gubernatorem tego banku. Jego portret pojawił się na awersie, wszystkich banknotów (funtów szkockich) emitowanych przez ten bank do dzisiaj. Od zmiany wyglądu banknotów w 1987 jest on również znakiem wodnym. Portret jest oparty na obrazie stworzonym przez Allana Ramseya.

Pracował na rozbudową zamku Inveraray, posiadłości brata, którą ukończył w latach 50. XVIII wieku. Nigdy jednak w nim nie zamieszkał. Od 1722 r. był właścicielem rezydencji Whitton w hrabstwie Middlesex. Jako zapalony ogrodnik sprowadził do swojej rezydencji wiele egzotycznych gatunków roślin. Część z nich znajduje się obecnie w Kew Gardens. Do księcia odnosi się angielska nazwa kolcowoja pospolitego Duke of Argyll's Tea Tree.

Zmarł w 1761 r. Był żonaty z Anne Whitfield, ale nie posiadał potomstwa. Po jego śmierci wygasł tytuł hrabiego Ilay, a pozostałe tytuły przypadły jego kuzynowi, Johnowi.

Linki zewnętrzne

Poprzednik
John Campbell, 2. książę Argyll
Coat of arms of the duke of Argyll.pngKsiążę Argyll
1743–1761
Coat of arms of the duke of Argyll.pngNastępca
John Campbell, 4. książę Argyll

Media użyte na tej stronie

Henry Pelham.jpg
Portrait of Prime minister Henry Pelham (1694-1754)
Coat of arms of the duke of Argyll.png
Autor: Saltspan, Licencja: CC BY-SA 4.0
coat of arms of the duke of Argyll

Arms. Quarterly: 1st and 4th, Gyronny of eight Or and Sable (Campbell); 2nd and 3rd, Argent a Lymphad Sable sails furled flag and pennants flying and oars in action proper (the Lordship of Lorne); in saltire behind the shield a Baton Gules powdered with Thistles Or ensigned with an Imperial Crown proper thereon the Crest of Scotland (as Hereditary Great Master of the Household in Scotland) and a Sword proper hilted and pommelled Or (as Hereditary Lord Justice General of Scotland).

Crest. A Boar's Head fesswise erased Or armed Argent and langued Gules.

Supporters. On either side a Lion guardant Gules.

Motto. Ne Obliviscaris (Forget not).