Archikatedra w Cuzco

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cuzco
Catedral Basílica de la Virgen de la Asunción
archikatedra
Ilustracja
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Państwo

 Peru

Miejscowość

Cuzco

Adres

Plaza de Armas

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

Cuzco

Bazylika mniejsza

od 8 lutego 1928

Wezwanie

Wniebowzięcia NMP

Położenie na mapie Peru
Mapa konturowa Peru, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Archikatedra w Cuzco”
13°30′58,68″S 71°58′41,16″W/-13,516300 -71,978100

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cuzco (hiszp. Catedral Basílica de la Virgen de la Asunción) – katolicki kościół w Cuzco, w Peru, wzniesiony w XVI–XVII wieku, znajdujący się przy Plaza de Armas. Archikatedra w Cuzco ma godność bazyliki mniejszej.

Historia

Budowa katedry rozpoczęła się w 1560 roku, a autorem pierwotnego projektu był Juan Miguel de Veramendi[1]. Kościół wybudowano w miejscu pałacu Viracochy, a do jego budowy wykorzystano materiał pochodzący z Sacsayhuamáninkaskiego kompleksu murów w okolicach Cuzco[1]. Budowę kościoła, nadzorowaną przez wielu różnych architektów, ukończono w 1654 roku[1].

Architektura i sztuka

Kościół wybudowano w stylu renesansowym. Ma on trzy nawy z transeptem, a po bokach łączy się z dwoma innymi mniejszymi kościołami: od zachodu z kościołem Świętej Rodziny, a od wschodu z kościołem Tryumfu (który został tak nazwany, by upamiętnić tryumf hiszpańskich konkwistadorów nad Inkami oraz tryumf religii katolickiej nad miejscowymi wierzeniami)[1].

Obecny ołtarz główny jest w stylu klasycznym. Wykonany został z drewna cedrowego, dawniej złoconego, obecnie srebrzonego – w 1803 roku biskup Bartolomé María de las Heras Navarro podarował srebro, którym pokryto ołtarz[1]. W pewnej odległości za ołtarzem głównym stoi ołtarz w przeszłości pełniący funkcję głównego[1]. Ten starszy ołtarz jest wykonany z drewna olchowego[1].

W świątyni znajduje się krucyfiks nazywany Señor de los Temblores (w keczua Taytacha Temblores[2]). Uważa się, że uspokoił on trzęsienie ziemi w Cuzco 31 marca 1650 roku[3]. Prawdopodobnie krucyfiks ten został wykonany w Peru przez lokalnych artystów z różnych materiałów (m.in. włókien agawy i gipsu) około 1570 roku. Ukrzyżowany Chrystus ma kolor czarny, ale barwa ta nie jest oryginalna, lecz powstała w wyniku działania dymu ze świec oraz pyłku z czerwonych kwiatów ñuk’chu, którymi krucyfiks jest dekorowany podczas procesji w Poniedziałek Wielkanocny[3].

Najbardziej znanym obrazem w katedrze jest Ostatnia Wieczerza autorstwa Marcosa Zapaty[1]. Na obrazie tym na środku stołu znajduje się taca z pieczoną świnką morską (należącą do lokalnych dań spożywanych przy szczególnych okazjach), oprócz niej na stole można również zobaczyć papaje czy ostre papryki[1].

W północnej wieży katedry znajduje się dzwon Maria Angola o wysokości 2,15 metra i wadze ok. 5980 kg, odlany w 1659 roku. Według legendy jego nazwa związana jest z niewolnikiem pochodzącym z Angoli, który wrzucił złoto do tygla, w którym wytapiano dzwon[1].

Główny ołtarz
Señor de los Temblores
Ostatnia Wieczerza, mal. Marcos Zapata


Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Cathedral of Cusco w serwisie Qusqo, Inkas' sacred capital. [dostęp 2018-12-18]. (ang.).
  2. Señor de los Temblores. [dostęp 2018-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-21)]. (hiszp.).
  3. a b Señor de los Temblores. Patron jurado del Cusco. [dostęp 2018-12-19]. (hiszp.).

Media użyte na tej stronie

Peru location map.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank political map of Peru
Cusco Cathedral Main Altar.jpg
Autor: Gérard, Licencja: CC BY-SA 4.0
Main altar of Cusco Cathedral with silver panels
SenorTembloresCuzcoMerced2010.jpg
Autor: LopeHope, Licencja: CC BY-SA 3.0
"Señor de los Temblores" ("Lord of the Earthquakes"). Statue of Christ believed to protect the city of Cusco from earthquakes. Usually in the cathedral, in this case in "La Merced", on its way through different churches during the easter procession 2010, adorned with red flowers.
Catedral, Plaza de Armas, Cusco, Perú, 2015-07-31, DD 73.JPG
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Cathedral, Plaza de Armas, Cusco, Peru
Marcos Zapata.jpg
La Última Cena