Architektura high-tech

High-tech: R. Rogers, Biurowiec Lloyd’s w Londynie

Architektura high-tech (ang. high-tech architecture), in. high-tech – kierunek w architekturze, zaliczający się do rozumianego w szerokim sensie postmodernizmu, skupiający się na intensywnym wykorzystaniu nowych technologii zarówno w konstrukcji budynków, jak i w ich wyposażeniu technicznym oraz opierający wyraz architektoniczny budynku na cechach.

Elementy techniczne, szczególnie powtarzalne (żaluzje i ich mechanizmy napędowe, baterie słoneczne), stanowią rodzaj nowoczesnego ornamentu. Szokujące dla osób spoza branży budowlanej rozwiązania techniczne nadają budynkom specyficzny wyraz.

Już modernistyczni architekci pierwszej połowy XX wieku doceniali nowoczesne techniki budowlane i nowe materiały, takie jak stal, beton i szkło. W ostatnich dekadach XX wieku technologia bardzo szybko się rozwijała, zwłaszcza dziedziny związane z konstrukcją samolotów, badaniem przestrzeni kosmicznej oraz szeroko rozumianej telekomunikacji, zwłaszcza komputerowej. Rozwój dotyczył nie tylko nowych urządzeń i materiałów, lecz także zintegrowanych procesów badawczo-konstrukcyjnych, które w stosunkowo konserwatywnej branży budowlanej przenikają z dużym opóźnieniem. Jednocześnie w zaawansowanych technicznie budynkach 50 procent kosztów inwestycji stanowi techniczne wyposażenie obiektu, a zatem systemy elektryczne, teleinformatyczne, hydraulika i klimatyzacja. Wraz z konstrukcją nowoczesnego budynku i urządzeniami wewnętrznej komunikacji pionowej (windy, schody ruchome itp.) technologia jest dominującą stroną każdego budynku i wnętrza. Projektowanie architektoniczne opracowane przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii, określane popularnie terminem high-tech, dąży do zintegrowania wyposażenia technicznego z architekturą i strukturą budynku, czyni te systemy widocznymi i maksymalnie wzmacnia ich oddziaływanie zarówno funkcjonalne, jak i wizualne. Z terminem high-tech w architekturze wiąże się pojęcie inteligentnego budynku, w którym konstrukcja i instalacje są projektowane jako niepodzielna całość.

Wybrani przedstawiciele architektury high-tech

Bibliografia

  • Charles Jencks Die neuen Modernen: von der Spät- zu Neo-Moderne, Stuttgart 1990.
  • John Pille Historia wnętrz wyd. Arkady.

Media użyte na tej stronie

Beijing Egg.jpg
Autor: Vera & Jean-Christophe, Licencja: CC BY-SA 2.0
The National Centre for the Performing Arts, Beijing
HearstMagazineTower Flip666.jpg
(c) User: (WT-shared) Flip666 z wts wikipodróże, CC BY-SA 1.0
Hearst Magazine Tower. Address unknown. Who knows it?, Manhattan.
Allianz Arena zu verschiedenen Zeiten.jpg
Autor: Richard Bartz, Munich aka Makro Freak MFB.jpg, Composition Niabot, Licencja: CC BY-SA 2.5
The Allianz Arena is a football stadium in the north of Munich, Germany. The two professional Munich football clubs FC Bayern München and TSV 1860 München have played their home games at Allianz Arena since the start of the 2005/06 season. Because of its shape, the stadium is nicknamed the « Schlauchboot » (inflatable boat).
Beetham Tower Northern.jpg
An image of the Beetham Tower in Manchester with a line of Deansgate stores in the foreground.
30, St.Mary Axe, London - geograph.org.uk - 1285777.jpg
(c) Peter Trimming, CC BY-SA 2.0
30, St.Mary Axe, London Photographed from Aldgate. This seems to be about the best location for a "normal view" shot.