Arcisze

Arcisze
Państwo

 Białoruś

Obwód

grodzieński

Rejon

szczuczyński

Populacja (2009)
• liczba ludności


88[1]

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Arcisze”
Położenie na mapie Białorusi
Ziemia53°44′59″N 24°49′25″E/53,749722 24,823611
Portal Białoruś

Arciszewieś położona do 1939 r. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w województwie nowogródzkim, a obecnie na terytorium Białorusi w rejonie szczuczyńskim obwodu grodzieńskiego.

Wieś królewska położona była w końcu XVIII wieku w starostwie niegrodowym wasiliskim w powiecie lidzkim województwa wileńskiego[2].

Dane historyczne

Historia przynależności obszarów, na których położone są Arcisze jest przedstawiona na stronie o Wasiliszkach. Arcisze przynależą do parafii kościoła rzymskokatolickiego pw. św. ap. Piotra i Pawła w Starych Wasiliszkach.

Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego[3] Arcisze to wieś położona w powiecie lidzkim, 4 okr. pol., gimie i dobrach skarb. Wasiliszki (o 3 w.). W roku 1865 było 94 dusz rewiz. 3 stycznia 1921 w Arciszach żyło 274 ludzi wyznania katolickiego narodowości polskiej, a wieś składała się z 52 domów mieszkalnych (zabudowa zagrodowa)[4].

Opis i geografia

Miejscowość położona jest na niewielkim wzniesieniu. Na północy rozciąga się dolina rzeki Lebiedka, za którą na kolejnym wzniesieniu zlokalizowana jest wieś Stare Wasiliszki. Przez rzekę można przejść korzystając z kilku rozsypujących się kładek przerzuconych naprędce przez okolicznych mieszkańców. Dojazd wymaga okrężnej drogi: należy jechać na wschód do drogi SzczuczynWasiliszki i za cmentarzem Wasiliszkowskim zawrócić i pokonać ok. 2 km drogi powrotnej, albo udać się na zachód do sąsiedniej wsi, gdzie jest mostek umożliwiający jedynie przejście i bród przez który miejscowe samochody przejeżdżają przez rzekę (z odpowiednim rozpędem).

W miejscowości dominuje wiejska zabudowa drewniana.

Do dnia dzisiejszego większość mieszkańców to Polacy (podobnie zresztą jak w całej okolicy). Dominują osoby starsze, młodzież wybiera miasto, a kolejne domy albo podpadają w ruinę albo są zagospodarowywane przez Kołchoz lub Kompleks w Wasiliszkach na potrzeby mieszkaniowe swoich pracowników.

Przypisy

  1. Liczby ludności miejscowości obwodu grodzieńskiego na podstawie spisu ludności wg stanu na dzień 14 października 2009 roku. (ros.).
  2. Вялікі гістарычны атлас Беларусі Т.2, Mińsk 2013, s. 88.
  3. Arcisze, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo, Warszawa 1900, s. 47.
  4. Skorowidz Miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, Województwo Nowogrodzkie 1923. Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej. [dostęp 2007-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-30)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Grodno region location map.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator., Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Grodno region

Equirectangular projection. Geographic limits of the map:

  • N: 55.03° N
  • S: 52.71° N
  • W: 23.45° E
  • E: 26.75° E