Arkadiusz Bis
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie | |
Narodowość | |
Alma Mater | Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (filia w Szczecinie), |
Odznaczenia | |
Arkadiusz Bis, Busol (ur. 30 czerwca 1974 w Szczecinie) – polski informatyk, z wykształcenia muzyk, popularyzator historii Szczecina, wyróżniony tytułem Honorowego Ambasadora Szczecina, pomysłodawca, współtwórca i administrator Portalu Miłośników Dawnego Szczecina (sedina.pl), Internetowej Encyklopedii Szczecina (encyklopedia.szczecin.pl) i portalu Encyklopedia Pomorza Zachodniego (pomeranica.pl), współprowadzący w latach 2006–2012 audycję Polskiego Radia Szczecin „Szczecin we wtorek”.
Życiorys
Urodził się w Szczecinie w roku 1974, cztery lata po dramatycznych wydarzeniach Grudnia 1970. Dorastał na Osiedlu Kaliny[1].
W roku 1970 Osiedle Kaliny jeszcze nie istniało. Szybka budowa tego blokowiska z „wielkiej płyty” – domów mieszkalnych zwanych „leningradami”, „transatlantykami” lub „darem radzieckich przyjaciół”[a] – miała zmniejszyć narastające społeczne napięcie (trudności mieszkaniowe były jednym z jego powodów)[2]. Wybuch robotniczego protestu pracowników Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego i innych szczecińskich zakładów był jednak nieunikniony – doszło do dramatycznych wydarzeń, w czasie których zabito w Szczecinie 16 osób i płonął budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR przy placu Żołnierza Polskiego[3].
Po kilku latach, spędzając dzieciństwo w nowym mieszkaniowym osiedlu, Arek Bis z zainteresowaniem obserwował różnice między otoczeniem swojego domu i sąsiednią dzielnicą – starą willową zabudową Pogodna. Po latach wspominał m.in.[1]:
Ulica Witkiewicza rozdzielała te dwa światy: nowy, budowany przez bratni naród i ten stary. Było coś magicznego w tym przekraczaniu światów. Przechodziło się przez ulicę i nagle: niższe domy, chodniki, które były układane – jak się później dowiedziałem – przez Niemców, studzienki kanalizacyjne z jakimiś tajemniczymi napisami. Byłem zdziwiony, kiedy dowiedziałem się, że w tym mieście nie zawsze mieszkali Polacy i zacząłem zadawać sobie pytania: A jak nie Polacy, to kto? Niemcy? Ale jak to? Wchodził taki do domu i mówił: „Guten Morgen”? W Szczecinie?
Ukończył w roku 1993 Liceum Ogólnokształcące, mieszczące się w zabytkowym budynku (wybudowanym w roku 1916), które było pierwszą po II wojnie światowej polską placówką oświatową w województwie zachodniopomorskim, kultywującą swoją tradycję[4]. Skończył też Podstawową i Średnią Szkołę Muzyczną (zob. Niższa i Średnia Szkoła Muzyczna[5], klasa oboju). Studiował na Wydziale Dyrygentury Chóralnej poznańskiej Akademii Muzycznej (filia w Szczecinie). Należał do szczecińskich chórów, m.in. Szczecińskich Słowików (założyciele: Marian Foksa, Aleksander Mleczak, Jan Szyrocki)[6], Chóru Chłopięcego Telewizji Szczecin, Zespołu Kameralnego Vocalis[7], zespołu Deus Meus[1][8]. Najważniejszą jego pasją pozostała historia Szczecina.
Dokonania w dziedzinie popularyzacji historii Szczecina
Pomysł utworzenia portalu sedina.pl pojawił się w roku 2003, gdy Arkadiusz Bis – z Michałem Starkiewiczem – zgromadził zbiór zdjęć Szczecina i przygotował ich multimedialną prezentację, którą zainteresowała się „Gazeta Wyborcza”. Do wydania z 7 maja 2004 roku dołączono CD z tym multimedialnym „spacerem po mieście”, która wzbudziła duże zainteresowanie szczecinian. Arkadiusz Bis zaczął zastanawiać się nad możliwością stworzenia miejsca w internecie, w którym mogłyby się spotykać wszystkie osoby zainteresowane historią Szczecina i jej śladami. Na okładce płyty pojawiła się nazwa sedina.pl, a wkrótce zarejestrowano Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl[9], miejsce m.in. dla publikacji galerii gromadzonych archiwalnych dokumentów, historycznych map i zdjęć (z ich opisami)[10] lub dla dyskusji na forum polsko- i niemieckojęzycznym[11]. Kolejne starania Arkadiusza Bisa i jego współpracowników zmierzały do utworzenia Internetowej Encyklopedii Szczecina[12] i Internetowej Encyklopedii Pomorza Zachodniego[13], uruchomienia projektu sedina.TV (publikacja w Internecie wielu filmów dotyczących przedwojennego Szczecina i historii powojennej)[14], przygotowania wydawnictw poza Internetem (np. A. Bis, Stettin w szczególe, 2009[15])[8][16], stworzenia regularnej audycji radiowej[17].
Portal Miłośników Dawnego Szczecina
Portal, określany jako „kopalnia wspomnień dawnego Szczecina”[16], nazwano imieniem Sediny (łac. sedinum – godny naśladowania, wzorcowy), która uosabia najwyższą cnotę i jest uważana za alegorię Szczecina[9][18].
Zajmowało się nim początkowo grono kilkunastu osób. a przede wszystkim Arkadiusz Bis (pomysłodawca i administrator, nick Busol)[19], Paweł Knap (historyk, redaktor prowadzący w latach 2005–2010), Jan Skolimowski (redaktor prowadzący w latach 2011–2013)[20]. Portal zawiera część informacyjną w formie artykułów (m.in. autorstwa pracowników naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego[21]), galerie zdjęć[10] i filmów[14], bibliotekę ebooków[22], forum dyskusyjne (w języku polskim i niemieckim)[11]. Według danych statystycznych z czerwca 2012[16][9]:
- portal odwiedziło od 7 maja 2004 roku ponad 1,5 miliona użytkowników,
- rejestruje się 3,5 tys. odsłon strony głównej dziennie,
- portal odwiedza ok. 600 unikalnych użytkowników dziennie,
- liczba opublikowanych artykułów przekroczyła 3 tysiące,
- liczba zdjęć, opublikowanych w galerii, wynosi ok. 22 tysiące (w tym ok. 9 tys. przedwojennych fotografii miasta i jego okolic),
- na forum w 130 tysiącach postów poruszono 11 tysięcy tematów.
Internetowa Encyklopedia Szczecina
Inspiracją do utworzenia portalu Internetowa Encyklopedia Szczecina było przygotowanie przez Uniwersytet Szczeciński (Instytut Historii, Zakład Historii Pomorza Zachodniego) i wydanie w latach 1999–2000 2-tomowego opracowania „Encyklopedia Szczecina” (red. prof. Tadeusz Białecki), dedykowanego „Mieszkańcom Szczecina – dawnym i obecnym”[23]. Arkadiusz Bis podjął starania o kontynuację tego programu, z wykorzystaniem możliwości Internetu. Inicjatywa została wsparta przez władze miasta. Wersja pilotażowa Internetowej Encyklopedii Szczecina została uruchomiona w grudniu 2010 roku. W pierwszym dniu odwiedziło ją 2 tys. osób, w ciągu pierwszych 6 miesięcy zarejestrowano ponad 20 tys. odsłon, a do końca sierpnia 2011 roku – 760 tys. odsłon. W lipcu 2011 roku prezydent miasta, Piotr Krzystek, i Arkadiusz Bis dokonali oficjalnego symbolicznego „odpalenia” portalu, liczącego wówczas ponad 3,5 tys. haseł i niemal 6,5 tys. haseł przekierowujących. Uroczyste uruchomienie odbyło się z okazji obchodów 66. urodzin miasta w szczecińskiej „Różance”[12][24].
W kolejnych latach liczba haseł i popularność serwisu szybko rosła. W jego rozwijaniu brały udział takie instytucje (m.in. udostępniające swoje zbiory), jak[12]:
- Archiwum Państwowe w Szczecinie,
- Muzeum Narodowe w Szczecinie,
- Związek Artystów Scen Polskich – Zarząd Oddziału w Szczecinie,
- Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie,
- Biuro Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,
- Wydział Informatyki Urzędu Miasta Szczecin
- Uniwersytet Szczeciński (wydziały germanistyki oraz historii),
- polskie i niemieckie instytucje kultury.
Internetowa Encyklopedia Pomorza Zachodniego
W lutym roku 2013 Arkadiusz Bis oficjalnie podpisał porozumienie z dyrektorem Książnicy Pomorskiej, Lucjanem Bąbolewskim, w sprawie utworzenia Internetowej Encyklopedii Pomorza Zachodniego. Powstaje ona przy wsparciu Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Projekt jest realizowany z udziałem naukowców współpracujących z Książnicą – opracowujących jej wielkie zasoby – oraz ośrodków naukowych spoza Szczecina. Partnerem jest też Miasto Szczecin. Przewiduje się, że tworzona Encyklopedia będzie bogatym źródłem rzetelnych, w pełni wiarygodnych informacji. Dla haseł opracowano standardy redakcyjne, gwarantujące poprawność nowych haseł. Hasła przygotowane wcześniej są weryfikowane i standaryzowane, m.in. wyposażane są w bibliografię, przypisy i grafikę[25][13].
Zespół redakcji Encyklopedii Pomorza Zachodniego tworzą: Sylwia Wesołowska (koordynatorka projektu), Arkadiusz Bis i Izabela Strzelecka[26].
„Szczecin we wtorek”
Godzinna audycja „Szczecin we wtorek” była nadawana od 3 października 2006 roku do 18 grudnia 2012 roku we wszystkie kolejne wtorki, od godz. 19:05. Program przygotowywało Polskie Radio Szczecin we współpracy z Portalem Miłośników Dawnego Szczecina. Redaktorami prowadzącymi byli Agata Rokicka i Arkadiusz Bis, a tematem pierwszego odcinka – portal sedina.pl. Tematykę kolejnych odcinków ilustrują przykłady pytań, zadawanych słuchaczom w roku 2012[17][27].
- Kto nazywał następcą Mieszka I powojennego wojewodę, Leonarda Borkowicza?
- Jakim fortelem generał Lasalle zdobył twierdzę Szczecin?
- Czym były i dokąd pływały szczecińskie czterofajkowce?
- Dlaczego pierwszy polski girlsband nosił nazwę Filipinki?
- Czy to możliwe, że produkowane w latach trzydziestych XX wieku w Szczecinie auto Arkona osiągało prędkość 140 km/h?
- Gdzie w mieście magnolii można zobaczyć „Zaczarowaną dorożkę”?
- Gdzie urodziły się dwie szczecińskie caryce?
Wszystkie nadane audycje (239) są dostępne w portalu sedina.pl[28]. Krótkie podsumowanie dorobku redakcji w latach 2006–2012 znalazło się w treści ostatniej, pożegnalnej audycji[27].
Wyróżnienia
- Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (dla portalu sedina.pl),
- Brązową Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1995),
- honorowy tytuł Ambasador Szczecina (przyznany dla administratora portalu sedina, 2005),
Był nominowany do wyróżnienia „Szczecińskim Szczupakiem”, przyznawanego za największy sukces roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej” „Szczupaki i Kiełbie”, w kategoriach:
- życie społeczne – dla administratora portalu (2006),
- nowe projekty i ich twórcy (2010).
Zespół portalu był nominowany do „Szczecińskiego Szczupaka” w roku 2008 i do nagrody „Drogi do Wolności” w roku 2009[8].
Życie osobiste
Jest żonaty. Ma czworo dzieci[8].
Uwagi
- ↑ ZSRR użyczył Polsce licencji na budowę, z możliwością jej odkupienia na warunkach preferencyjnych. Ofertę wsparto darmową dostawą z Leningradu elementów budynków mieszkalnych serii 1-LG-600, gotowych do natychmiastowego montażu; zob. przypisy, artykuł Grzegorza Wojtkuna.
Przypisy
- ↑ a b c d Arkadiusz Bis. [w:] Oficjalny Portal Miasta Szczecin > Społeczność > Ambasadorzy [on-line]. Miasto Szczecin, 2008. [dostęp 2014-01-10]. (pol.).
- ↑ Grzegorz Wojtkun (dr inż. architekt, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Budownictwa i Architektury, Zakład Projektowania Architektonicznego): Osiedla Kaliny i Przyjaźń w Szczecinie – „uniwersalna” wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa. [w:] Przestrzeń i forma, nr 16 [on-line]. www.pif.zut.edu.pl, 2011. s. 609-622. [dostęp 2014-01-11]. (pol.). Przestrzeń i forma – czasopismo naukowe pod patronatem PAN i ZUT w Szczecinie.
- ↑ Robert Kościelny, Artur Kubaj: Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego. [w:] Encyklopedia Solidarności (Hasło wydrukowane w Tomie I) [on-line]. Stowarzyszenie „Pokolenie”. [dostęp 2014-01-11]. (pol.).
- ↑ Władysław Nowotniak: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. W: Praca zbiorowa, red. Tadeusz Białecki: Encyklopedia Szczecina. T. 1. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, Instytut Historii, Zakład Historii Pomorza Zachodniego, 1999, s. 539. ISBN 83-7241-089-5. (pol.).Sprawdź autora:1.
- ↑ O nas. [w:] Strona internetowa Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie [on-line]. www.zsm2. [dostęp 2014-01-11]. (pol.).
- ↑ Historia chóru. [w:] Strona internetowa Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” [on-line]. [dostęp 2014-01-12]. (pol.).
- ↑ O zespole. [w:] Strona internetowa Zespoły Kameralnego ‘Vocalis’ [on-line]. [dostęp 2014-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-12)]. (pol.).
- ↑ a b c d e Andrzej Androchowicz: Arkadiusz Bis. [w:] Biogram [on-line]. encyklopedia.szczecin.pl. [dostęp 2014-01-10]. (pol.).
- ↑ a b c Portal Miłośników Dawnego Szczecina. [w:] sedina.pl [on-line]. [dostęp 2014-01-10]. (pol.).
- ↑ a b Fotografie. [w:] Portal Miłośników Dawnego Szczecina [on-line]. sedina.pl/wordpress. [dostęp 2014-01-14]. (pol.).
- ↑ a b Forum. [w:] Portal Miłośników Dawnego Szczecina [on-line]. sedina.pl. [dostęp 2014-01-14]. (pol.).
- ↑ a b c Encyklopedia Pomorza Zachodniego – pomeranica.pl:Internetowa Encyklopedia Szczecina – informacje. [w:] pomeranica.pl [on-line]. [dostęp 2014-01-12]. (pol.).
- ↑ a b Informacje. [w:] Encyklopedia Pomorza Zachodniego – pomeranica.pl [on-line]. [dostęp 2014-01-12]. (pol.).
- ↑ a b Kanał filmowy sedina.pl. [w:] Portal Miłośników Dawnego Szczecina [on-line]. www.youtube.com. [dostęp 2014-01-14]. (pol.).
- ↑ A. Bis: Stettin w szczególe. Walkowska Wydawnictwo, Szczecin, 2009. [dostęp 2014-01-11]. (pol.).
- ↑ a b c Agnieszka Tylka: Sedina.pl: kopalnia wspomnień dawnego Szczecina. www.wszczecinie.pl, 30 sierpnia 2010. [dostęp 2014-01-10]. (pol.).
- ↑ a b Galeria > Arek Bis i Agata Rokicka w czasie audycji. [w:] Radio Szczecin » Szczecin we wtorek [on-line]. Polskie Radio Szczecin SA. [dostęp 2014-01-10]. (pol.).
- ↑ Przyczynek do historii Sediny na przestrzeni dziejów z punktu widzenia historii sztuki. [w:] Sedina, cała prawda [on-line]. Stowarzyszenie OFFicyna. [dostęp 2014-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-12)]. (pol.).
- ↑ Użytkownik:Busol. [w:] encyklopedia.szczecin.pl [on-line]. [dostęp 2014-01-10]. (pol.).
- ↑ Redakcja. [w:] O sedina.pl [on-line]. [dostęp 2014-04-29]. (pol.).
- ↑ IHiSM US – artykuły pracowników naukowych. [w:] Portal Miłośników Dawnego Szczecina [on-line]. sedina.pl/wordpress. [dostęp 2014-01-14]. (pol.).
- ↑ Biblioteka e-book. [w:] Portal Miłośników Dawnego Szczecina [on-line]. sedina.pl. [dostęp 2014-01-14]. (pol.).
- ↑ Praca zbiorowa, red. Tadeusz Białecki: Encyklopedia Szczecina. T. I i II. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, Instytut Historii, Zakład Historii Pomorza Zachodniego, 1999–2000. ISBN 83-7241-089-5. (pol.).Sprawdź autora:1.
- ↑ Sandra Włodarczyk: Wystartowała internetowa encyklopedia Szczecina. [w:] Radio Szczecin » Wiadomości [on-line]. radioszczecin.pl, 2011-07-03. [dostęp 2014-01-10]. (pol.).
- ↑ Powstanie internetowa encyklopedia Pomorza Zachodniego. [w:] Gazeta.pl Szczecin > Polecamy [on-line]. szczecin.gazeta.pl, 2013-02-21. [dostęp 2014-01-10]. (pol.).
- ↑ Administracja. [w:] Encyklopedia Pomorza Zachodniego – pomeranica.pl [on-line]. [dostęp 2014-01-12]. (pol.).
- ↑ a b Ostatnie wydanie audycji ‘Szczecin we wtorek’ 2012. radioszczecin.pl, 18.12.2012. [dostęp 2014-01-12].
- ↑ Archiwum audycji ‘Szczecin we wtorek’ 2006–2012. sedina.pl. [dostęp 2014-01-12].
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Szczecin al. Piastów 12
Baretka: Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego – województwo zachodniopomorskie; Polska.
Osiedle Kaliny w Szczecinie
Pomnik Sediny (Manzelbrunnen) w Szczecinie; 1899-1913, stara pocztówka
Autor: Kapitel, Licencja: CC0
Willa przy ul. Konopnickiej 27 w Szczecinie (zabytek nr rejestr. 547)