Arkadiusz Radwan
Państwo działania | |
---|---|
Data urodzenia | 2 kwietnia 1976 |
doktor habilitowany nauk prawnych | |
Specjalność: prawo gospodarcze prywatne | |
Doktorat | 2003 – prawo |
Habilitacja | 2016 – prawo |
adwokat, nauczyciel akademicki |
Arkadiusz Benedykt Radwan (ur. 2 kwietnia 1976[1]) – polski prawnik, adwokat, publicysta, nauczyciel akademicki i działacz społeczny, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie[2], prezes Instytutu Allerhanda[3], współdyrektor Center for Company Law & Corporate Governance na Uniwersytecie Babeşa-Bolyai’ego[4] i profesor wizytujący na tym uniwersytecie, of counsel w kancelarii Kubas Kos Gałkowski[5]. Specjalista w dziedzinie prawa spółek, ładu korporacyjnego, komparatystyki prawniczej, ekonomicznej analizy prawa, prawa pracy, prawa ustrojowego oraz szkolnictwa wyższego. Ekspert prawny m.in. Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego[6] i kilku polskich ministerstw. Od 2019 r. dyrektor Stancji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu[7].
Życiorys
Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2001 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra prawa. Jest również absolwentem Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie, gdzie pod opieką profesora Waltera Bayera uzyskał stopień Magister Legum (LLM). Ukończył także roczne Studium Zarządzania i Biznesu w Zakładzie Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkołę Prawa Niemieckiego prowadzoną wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet w Moguncji. W 2003 r. na podstawie rozprawy pt. Prawo poboru w spółce akcyjnej w prawie polskim na tle porównawczym uzyskał stopień doktora nauk prawnych nadany przez Wydział Prawa i Administracji UJ. Promotorem był prof. Wojciech Pyzioł. Również na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskał w 2016 r. stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy Ius dissidentium. Granice konsensusu korporacyjnego i władzy większości w spółkach kapitałowych[8]. Ukończył także kursy menedżerskie w Hertie School of Governance w Berlinie oraz w Copenhagen Business School. Uczestniczył też w Akademii Prawa Europejskiego w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji[5][9].
W latach 2004-2005 pracował jako Hauser Research Scholar na Wydziale Prawa Uniwersytetu Nowojorskiego (NYU School of Law), gdzie jego opiekunem był profesor Joseph Weiler[9]. W latach 2006-2007 był zatrudniony jako post-doc w Kolegium Doktoranckim (Graduiertenkolleg) przy Instytucie Ekonomicznej Analizy Prawa Uniwersytetu w Hamburgu, którym kierował wówczas prof. Hans-Bernd Schäfer. Uprzednio był uczestnikiem kolegium doktoranckiego na Uniwersytecie w Bonn. Odbył także staż podoktorski w Financial Law Institute Uniwersytetu w Gandawie pod opieką profesora Christopha Van der Elsta. Odbywał kwerendy badawcze w Instytucie Maxa Plancka w Monachium, w Centrum Prawnym Współpracy Europejskiej i Międzynarodowej (RIZ) Uniwersytetu Kolońskiego oraz w Instytucie Prawa Wschodnioeuropejskiego (EastLaw) Uniwersytetu w Kilonii[10][11].
Został profesorem wizytującym, a następnie profesorem Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie[12]. Jest także profesorem wizytującym na Uniwersytecie Babeşa-Bolyai’ego[13], gdzie został powołany na stanowisko współdyrektora Centrum Prawa Spółek i Ładu Korporacyjnego[14]. Wykłada także w ramach programów letnich i studiów LLM prowadzonych na Uniwersytecie LUISS Guido Carli w Rzymie. Prowadził wykłady gościnne na wielu innych uniwersytetach zagranicznych m.in. Uniwersytecie w Maceracie, Uniwersytecie Iwana Franki we Lwowie, Tarnopolskiej Akademii Gospodarki Narodowej w Tarnopolu, Southwest University of Political Science and Law w Chongqing, oraz Fachhochschule w St. Pölten[11].
W Polsce był profesorem wizytującym w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pracował także w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi[15], Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego[10] oraz w Katedrze Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie[16].
W 2020 r., na zaproszenie Erharda Buska, został powołany do składu rady Instytutu Regionu Dunaju i Europy Środkowej z siedzibą w Wiedniu (Institut für den Donauraum und Mitteleuropa).
Od 2015 r. należy do rady doradczej (Advisory Board) Center for European Company Law (CECL) – międzynarodowej sieci akademickiej zrzeszającej uniwersytety w Lejdzie, Utrechcie, Maastricht, Uppsali i Rzymie[17].
W latach 2010-14 i ponownie od 2016 r. służył jako ekspert Parlamentu Europejskiego do spraw prawa spółek dla Komisji Prawnej PE (JURI)[4].
W 2014 r. został powołany przez Komisję Europejską do Informal Company Law Expert Group[6] – ciała doradczego KE działającego na przestrzeni lat 2014-2017, które m.in. przygotowało pakiet legislacyjny (pakiet dyrektyw) dotyczący mobilności korporacyjnej, a także digitalizacji w prawie spółek[18]. Wcześniej, w 2013 brał udział w pracach nad projektem dyrektywy o europejskiej spółce jednoosobowej (societas unius personae) prowadzonych dla Komisji Europejskiej przez grupę ekspertów powstałą z rozszerzenia dawnej tzw. Grupy Refleksji (Reflection Group)[19].
W latach 2006-2007 był zaangażowany w przygotowanie na zlecenie Komisji Europejskiej studium na temat proporcjonalności między własnością a kontrolą w spółkach publicznych (One Share, One Vote)[4].
W latach 2013-15 był członkiem Zespołu ds. systemowych rozwiązań w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych powołanego przez Ministra Gospodarki we współpracy z Ministrem Sprawiedliwości[20].
W 2015 został powołany do Zespołu ds. prawa gospodarczego utworzonego przez Ministra Gospodarki[21].
W latach 2016-2017 był członkiem zespołu do spraw przygotowania projektu tzw. prostej spółki akcyjnej[22][23].
W 2016 kierowany przez niego zespół naukowy znalazł się w grupie trzech laureatów ogłoszonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkursu na przygotowanie założeń projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym[24].
Angażuje się ekspercko w reformę prawa na Ukrainie i w Mołdawii. W 2014 r. był szefem zespołu, który dla Delegacji Unii Europejskiej w Kijowie przygotował studium obejmujące ewaluację stanu obecnego i rekomendacje reformy ukraińskiego prawa spółek pod kątem jego dostosowania do acquis communautaire[25].
W latach 2007-2010 był redaktorem naczelnym Czasopisma Kwartalnego Całego Prawa Handlowego, Upadłościowego oraz Rynku Kapitałowego[26]. Od 2015 r. jest członkiem rady naukowej dwumiesięcznika European Company Law[27]. od 2018 r. wchodzi w skład redakcji "Głosu Prawa. Przeglądu Prawniczego Allerhanda" – "The Voice of Law. Allerhand Law Review"[28].
Należy do Towarzystwa Alumnów Instytutu Maxa Plancka w Monachium (Max-Planck-Institut für Sozialrecht und Sozialpolitik).
Działalność publiczna
Jest pomysłodawcą i współfundatorem Instytutu Allerhanda – Instytutu Zaawansowanych Studiów Prawnych im. Profesora Maurycego Allerhanda. Dla jego powołania zgromadził poparcie szerokiego środowiska prawników i ekonomistów polskich. W gronie fundatorów Instytutu znaleźli się także Leszek Allerhand, Michał Bobrzyński, Grzegorz Domański, Adam Redzik, Wojciech Rogowski i Stanisław Sołtysiński. List otwarty w sprawie erygowania Instytutu Allerhanda został ogłoszony drukiem kilku czasopismach prawniczych, m.in. w Przeglądzie Prawa Handlowego[29], Monitorze Prawniczym[30], Przeglądzie Ustawodawstwa Gospodarczego[31], Palestrze[32], Rejencie[33], oraz Czasopiśmie Kwartalnym Całego Prawa Handlowego, Upadłościowego i Rynku Kapitałowego[34].
Opowiadał się przeciwko likwidacji filara kapitałowego (otwarte fundusze emerytalne) w systemie ubezpieczeń społecznych podczas dyskusji nad reformą emerytalną przeprowadzoną w latach 2013-2014[35][36][37][38].
W czasie starań władz miasta Krakowa o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 r. reprezentował aktywistów miejskich w sporze prawnym z Prezydentem Miasta Krakowa. Był pełnomocnikiem pro bono Tomasza Leśniaka z organizacji Kraków przeciwko Igrzyskom, który domagał się zaprzestania wprowadzającej w błąd kampanii referendalnej prowadzonej przez władze miasta wiosną 2014 r.[39][40][41] Sąd Okręgowy w Krakowie, a następnie Sąd Apelacyjny w Krakowie, odmówiły wnioskodawcy legitymacji do wystąpienia w trybie referendalnym[42]. Posiedzenia sądowe były jednak szeroko relacjonowane przez lokalne i ogólnopolskie media i przyczyniły się do udostępnienia opinii publicznej wielu informacji dotyczących kosztów igrzysk oraz sposobu funkcjonowania komitetu organizacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich[39]. Ostatecznie, w referendum w 2014 mieszkańcy Krakowa wypowiedzieli się przeciwko organizacji przez Kraków Igrzysk Olimpijskich.
W 2016 wspólnie z Jackiem Sokołowskim opracował formułę kompromisową mającą umożliwić zakończenie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego i zapobiec eskalacji kryzysu konstytucyjnego[43][44]. Koncepcja została zaprezentowana publicznie przez Instytut Allerhanda i zyskała aprobatę kilkunastu organizacji pozarządowych[45] oraz niektórych komentatorów politycznych, m.in. Jana Rokity[46]. Wraz z przedstawicielami organizacji spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, któremu przedstawił koncepcję[47]. Inicjatywa nie miała jednak ostatecznie wpływu na dalszy przebieg zmian w Trybunale Konstytucyjnym.
W 2018 w trakcie kryzysu wokół Sądu Najwyższego w Polsce bez powodzenia ubiegał się o stanowisko sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego[48][49].
Jest zaangażowany w dialog polsko-żydowski. Jest alumnem programu wymiany prowadzonego przez Forum Dialogu Między Narodami oraz programu studyjnego Project Interchange sponsorowanego przez American Jewish Committee (AJC). Naukowo zajmuje się prawną ochroną prawdy historycznej, w tym prawnymi instrumentami ochrony przed dyfamacją i rewizjonizmem Holokaustu. W dyskusji dotyczącej niemieckiego serialu Nasze Matki, nasi ojcowie, który wzbudził w Polsce kontrowersje ze względu na sposób przedstawienia żołnierzy Armii Krajowej, zaprezentował pogląd o możliwości pociągnięcia twórców serialu do odpowiedzialności cywilnej przed polskim sądem na podstawie przepisów o ochronie dóbr osobistych[50].
Został członkiem założycielem, wiceprezesem, a następnie członkiem rady i współprzewodniczącym rady Inkubatora Umowy Społecznej – stowarzyszenia, którego celem jest zaprojektowanie prorozwojowego rozwiązania ustrojowego dla Polski.
Dwukrotnie uznany przez Dziennik Gazeta Prawna za jednego z 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce (2013[51]), (2015[52]).
Wybrane publikacje
- Ius dissidentium. Granice konsensusu korporacyjnego i władzy większości w spółkach kapitałowych, Warszawa 2016, (Wydawnictwo C.H. Beck, seria: Instytucje Prawa Prywatnego)
- Prawo poboru w spółce akcyjnej, Warszawa 2004 (Wydawnictwo C.H. Beck, seria: Prawo Gospodarcze i Handlowe)
- Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna za jej negowanie lub zniekształcenie, Warszawa 2018, (Wydawnictwo C.H. Beck), (współredaktor: M. Berent)
- Plus ratio quam vis consuetudinis. Reforma nauki i akademii w Ustawie 2.0, Wyd. 2., Kraków 2017, (Oficyna Allerhanda), ISBN 978-83-63515-24-9, (ebook): ISBN 978-83-63515-25-6, (redaktor)
- Legal Aspects of Executive Remuneration in Polish Listed Companies [w:] Ch. Van der Elst (red.), Executive Directors’ Compensation in Comparative Corporate Perspective, Kluwer Law International 2015, s. 299-324 (współautor: T. Regucki)
- Company Law in Poland: Between Autonomous Development and Legal Transplants [w:] Ch. Jessel-Holst, R. Kulms, A. Trunk (red.), Private Law in Eastern Europe, Tybinga 2010, s. 445-494 (współautor: K. Oplustil)
- Cross-Border Mergers – Experiences from Poland [w:] T. Papadopoulos (red.), Cross-border Mergers Directive: EU perspectives and national experiences, Springer 2018 (w druku), (współautor: A. Mucha)
- Z problematyki ograniczeń zbywalności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością [w:] A. Olejniczak, M. Orlicki, J. Pokrzywniak (red.), Księga pamiątkowa ku czci Profesora Andrzeja Kocha, Poznań 2017, s. 409-443
- Brexit – prawne następstwa i prawnicze spekulacje (artykuł recenzyjny nt. książki: M. Kramme, Ch. Baldus, M. Schmidt-Kessel (red.), Brexit und die juristischen Folgen, Baden-Baden 2017), Forum Prawnicze, nr 2(40)/2017, s. 92-109
- Powództwo o rozwiązanie spółki z o.o. (art. 271 pkt 1 KSH) – skuteczny instrument rozwiązywania konfliktów korporacyjnych czy „słabe ogniwo” w systemie ochrony mniejszości? [w:] B. Jelonek-Jarco, R. Kos, J. Zawadzka (red.), Usus Magister Est Optimus. Rozprawy prawnicze ofiarowane Profesorowi Andrzejowi Kubasowi, Warszawa 2016, s. 435-458
- Przymusowy wykup akcji drobnych akcjonariuszy w świetle stanowiska Trybunału Konstytucyjnego [w:] Kodeks spółek handlowych po 5 latach, Wrocław 2006, s. 574-593
- Sens i nonsens kapitału zakładowego – przyczynek do ekonomicznej analizy ochrony wierzycieli spółek kapitałowych [w:] M. Cejmer, J. Napierała, T. Sójka (red.), Europejskie prawo spółek, tom II: Instytucje prawne dyrektywy kapitałowej, cz. 2, Zakamycze 2005, s. 23-100
- Reforma polskiego prawa spółek „w działaniu” – o potrzebie utworzenia wyspecjalizowanych sądów korporacyjnych, Zeszyty Prawnicze, nr 4/2018 s. 153-205
- Advocatus populi i advocatus diaboli – o prawie, argumentach i strategiach stron negocjujących Brexit, Politeja, nr 4(49)/2017, s. 231-271 (współautor: H.-B. Schäfer)
- Brexit Poker – Wer hat die besseren Karten in den Austrittsverhandlungen?, Wirtschaftsdienst, Nr 10/2016, s. 763-768 (współautor H.-B. Schäfer)
- Lange Tradition und kurzes Gedächtnis des polnischen Konstitutionalismus – ein Beitrag zum Verständnis der Verfassungskrise von 2015-16, Bucerius Law Journal, Z. 1/2016, s. 1-6
- Chess-boxing around the Rule of Law: Polish Constitutionalism at Trial, Palestra, Nr 3/2016, s. 7-19
- The Possibilities for and Barriers to Sustainable Companies in Polish Company Law, ICCLJ (International and Comparative Corporate Law Journal, IALS & Cameron May), Volume 11, 2015, Issue 01, s. 59-104 (współautor: T. Regucki)
- Ukrainian Corporate Law: Model for Others, or in Need of a Model? (edytorial), EuCL (European Company Law, Kluwer Law International), Volume 12, 2015, Issue 05, s. 215–216
- Reforming Corporate Governance for turbulent times: financial crisis, sovereign debt crisis and News Corp. scandal – perpetual endeavours and new challenges, EuCL (European Company Law, Kluwer Law International), Volume 9, 2012, Issue 05, s. 260-262
- Zaskarżanie uchwał walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Reformy w Europie i wnioski dla polskiego ustawodawcy, Kwartalnik Prawa Prywatnego, Z. 2/2009, s. 437-493 (współautor: Ł. Gorywoda)
- European Private Company and the Regulatory Landscape in the EU – An Introductory Note, EBLR (European Business Law Review, Kluwer Law International), Volume 18, 2007, Issue 4, s. 769-771
- European Private Company – a view from the New Europe (Position of the “Expert Group 10+”), EBLR (European Business Law Review, Kluwer Law International), Volume 18, 2007, Issue 4, s. 772-779 (współautorzy: E. Buttigieg, R.N. Catana, A. Glezl, B. Havel, M. Kauppi, T. Klauberg, I. Martinkute, M. Patakyova, A. Vutt)
- Non ex regula ius sumatur, czyli o kilku prawdach zagrożonych / Non ex regula ius sumatur or abort a few endangered truths (edytorial), Czasopismo Kwartalne Całego Prawa Handlowego, Upadłościowego oraz Rynku Kapitałowego (HUK), Nr 1/2007, s. 3-15 (w jęz. PL i EN)
- 25 thoughts on European Company Law in the EU of 25, EBLR (European Business Law Review, Kluwer Law International), Volume 17, 2006, Issue 4, s. 1169-1179
- Obowiązki informacyjne zarządu a ochrona akcjonariuszy w związku z uchwaleniem i wykorzystaniem kapitału docelowego, Kwartalnik Prawa Prywatnego, Z. 1/2005, s. 217-257
- Szantaż korporacyjny i sposoby jego ograniczania de lege lata i de lege ferenda, Przegląd Prawa Handlowego, Nr 11/2003, s. 21-27
- Aktualna i przyszła regulacja przymusowego wykup akcji drobnych akcjonariuszy w polskim i europejskim prawie spółek, Przegląd Legislacyjny, Nr 6/2003, s. 29-56
Linki zewnętrzne
Portale naukowe:
ssrn;
pbn;
kkg;
Przypisy
- ↑ Radwan, Arkadiusz Benedykt,kraków,wiek 43 lat,ur. 1976,Raport o osobie,Krajowy Rejestr Sądowy,KRS on-line,Info Veriti, www.infoveriti.pl [dostęp 2019-11-29] .
- ↑ Dėstytojai, VDU Teisės fakultetas [dostęp 2019-04-04] (ang.).
- ↑ Instytut Allerhanda - Zarząd, www.allerhand.pl [dostęp 2019-04-04] .
- ↑ a b c Forum Praw i Wolności [dostęp 2019-11-29] (pol.).
- ↑ a b dr hab. prof. VMU Arkadiusz Radwan, LL.M., www.kkg.pl [dostęp 2019-04-04] .
- ↑ a b Rejestr grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów, ec.europa.eu [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Zespół Polskiej Akademii Nauk - Stacji Naukowej, www.viennapan.org [dostęp 2019-11-29] (pol.).
- ↑ Arkadiusz Radwan - Wydział Prawa i Administracji - Uniwersytet Jagielloński, wpia.uj.edu.pl [dostęp 2019-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-29] .
- ↑ a b Past Hauser Research Scholars | NYU School of Law, www.law.nyu.edu [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ a b SEG | dr Arkadiusz Radwan, seg.org.pl [dostęp 2019-12-04] (pol.).
- ↑ a b Biogram | Arkadiusz Radwan [dostęp 2019-11-29] (pol.).
- ↑ Dėstytojai, VDU Teisės fakultetas [dostęp 2019-03-29] (ang.).
- ↑ Profesori invitati, law.ubbcluj.ro [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Societatea de Stiinte Juridice , JURIDICE.ro » Facultatea de Drept din cadrul Universității Babeș Bolyai. Continuarea colaborării cu universități și instituții de cercetare de prestigiu european [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ dr hab. Arkadiusz Radwan, FINREG 2019, 11 sierpnia 2016 [dostęp 2019-12-04] (pol.).
- ↑ Dr hab. Arkadiusz Radwan, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-05-06] .
- ↑ Centre for European Company Law , Advisory Board, cecl.eu [dostęp 2019-03-29] (ang.).
- ↑ Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska , Dr Radwan powołany przez KE do prac nad prawem spółek, Prawo.pl, 28 maja 2014 [dostęp 2019-05-29] (pol.).
- ↑ Instytut Allerhanda - European Company Law, www.allerhand.pl [dostęp 2019-11-29] .
- ↑ ZARZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 23 września 2013 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw systemowych rozwiązań w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych, ułatwiających wykonywanie działalności gospodarczej - Tekst pierwotny - Baza aktów prawnych - INFOR.pl - portal księgowych, www.infor.pl [dostęp 2019-03-29] (ang.).
- ↑ ZARZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 29 maja 2015 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw Prawa Gospodarczego - Tekst pierwotny - Baza aktów prawnych - INFOR.pl - portal księgowych, www.infor.pl [dostęp 2019-05-29] (ang.).
- ↑ Zespół ds. rekomendacji przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną, miir.bip.gov.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Viktoria Zdiruk , Alla Nadzon , Arkadiusz Radwan , Assessment of Approximation of the Present Company, Corporate Governance, Accounting and Auditing Legislation and Existing Practices in Ukraine to EU Standards and Practices, Rochester, NY, 1 grudnia 2014 [dostęp 2019-03-29] (ang.).
- ↑ Eksperci przedstawili propozycje założeń do ustawy o szkolnictwie wyższym, Nauka w Polsce, 1 marca 2017 [dostęp 2019-05-29] (pol.).
- ↑ Instytut Allerhanda - Workshop in Kiev, allerhand.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Czytelnia - Czasopismo Kwartalne Całego Prawa Handlowego, Upadłościowego oraz Rynku Kapitałowego, www.czytelniaonline.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ European Company Law - Kluwer Law Online, www.kluwerlawonline.com [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Redakcja – Głos Prawa [dostęp 2019-11-29] [zarchiwizowane z adresu 2020-01-28] (pol.).
- ↑ List Otwarty i Wykaz Sygnatariuszy Listu Otwartego w sprawie powołania Instytutu Allerhanda, „Przegląd Prawa Handlowego”, 10, 2009 .
- ↑ List otwarty w sprawie erygowania Instytutu Allerhanda, „Monitor Prawniczy”, 20, 2009 .
- ↑ List otwarty w sprawie erygowania Instytutu Allerhanda, „Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego”, 11/2009, 2009 .
- ↑ List otwarty w sprawie erygowania Instytutu Allerhanda, „Palestra”, 9-10/2009, 2009 .
- ↑ List otwarty w sprawie erygowania Instytutu Allerhanda, „Rejent”, 10 (222), październik 2009 .
- ↑ List otwarty w sprawie erygowania Instytutu Allerhanda, „Czasopismo Kwartalne Całego Prawa Handlowego, Upadłościowego oraz Rynku Kapitałowego”, 2, 2009 .
- ↑ Przeniesienie środków OFE do ZUS czy nacjonalizacja, www.rp.pl [dostęp 2019-03-29] (pol.).
- ↑ OFE a orzeczenia SN: Czy zmiana systemu funduszu narusza konstytucję?, www.rp.pl [dostęp 2019-03-29] (pol.).
- ↑ Kto jest szeryfem, a kto gangsterem w sporze o OFE?, forsal.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Wątpliwości prawne odnośnie do demontażu OFE są uzasadnione - Archiwum Rzeczpospolitej, archiwum.rp.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ a b Spór o igrzyska: Kraków protestuje przeciw upublicznianiu rozpraw, prawo.gazetaprawna.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Pozew za hasło promujące igrzyska. Czy mogą być metodą na smog?, www.tvp.info [dostęp 2019-03-29] (pol.).
- ↑ Gmina namawia do igrzysk w Krakowie hasłem 'Bo igrzyska to metoda na smog'. A wg sądu... to tylko kwestia oceny, nie faktów, gazetapl [dostęp 2019-03-29] (pol.).
- ↑ Dominika Wantuch , „Kraków przeciw Igrzyskom” przegrał z gminą, krakow.wyborcza.pl, 20 maja 2014 [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Kompromis jest możliwy, klubjagiellonski.pl [dostęp 2019-03-29] (pol.).
- ↑ Kryzys konstytucyjny – formuła kompromisowa, www.rp.pl [dostęp 2019-03-29] (pol.).
- ↑ Instytut Allerhanda - Komunikat prasowy dot. wspólnego wystąpienia think tanków i organizacji pozarządowych w sprawie zażegnania kryzysu konstytucyjnego związanego ze sporem o Trybunał Konstytucyjny, allerhand.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Jan Rokita , Godzina próby, wyborcza.pl, 9 marca 2016 [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Wydarzenia / Spotkanie prezydenta z przedstawicielami fundacji i organizacji pozarządowych, www.prezydent.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Lista kandydatów do Sądu Najwyższego, których zgłoszenia wpłynęły do Krajowej Rady Sądownictwa do 1 sierpnia 2018 r.. www.krs.pl. [dostęp 2018-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-02)]. (pol.).
- ↑ Prof. Arkadiusz Radwan: Czy dwie Polski mogą mieć jeden Sąd Najwyższy? - Rozmowy - Radio Kraków, radiokrakow.pl [dostęp 2019-03-29] (pol.).
- ↑ Za niemiecki serial można pozwać przed polski sąd, prawo.gazetaprawna.pl [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ 50 najbardziej wpływowych prawników. II edycja rankingu, prawo.gazetaprawna.pl, 2013 [dostęp 2019-03-29] .
- ↑ Ranking 50 najbardziej wpływowych prawników według DGP, prawo.gazetaprawna.pl, 2015 [dostęp 2019-03-29] .