Arsenal VG 90

Arsenal VG 90
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo Francja
ProducentArsenal de l'Aéronautique
Typprototypowy myśliwiec pokładowy
Konstrukcjametalowo drewniana
Załoga1
Historia
Data oblotu27 września 1949
Dane techniczne
Napęd1 x Silnik turboodrzutowy Rolls-Royce Nene
Ciąg22,2 kN
Wymiary
Rozpiętość12,6 m
Długość13,45 m
Wysokość3,85 m
Powierzchnia nośna30,7 m²
Masa
Własna5 185 kg
Startowa8 090 kg
Osiągi
Prędkość maks.960 km/h
Prędkość wznoszenia23 m/s
Pułap praktyczny13 000 m
Zasięg1 550 km
Dane operacyjne
Uzbrojenie
3 x 30 mm
1000 kg bomb lub rakiet
Użytkownicy
Francja

Arsenal VG 90francuski, prototypowy myśliwiec pokładowy wybudowany w zakładach Arsenal de l'Aéronautique po zakończeniu II wojny światowej. Była to druga konstrukcja tego typu samolotu zbudowana we Francji.

Historia

Dowództwo francuskiego lotnictwa morskiego (Aviation Navale) ogłosiło konkurs na nowy, bombardujący myśliwiec pokładowy z napędem odrzutowym. Do konkursu stanęła wytwórnia Arsenal de l'Aéronautique, która wykorzystując doświadczenia zdobyte podczas budowy samolotu Arsenal VG 70 zaprojektowała nową maszynę oznaczoną jako Arsenal VG 90. Poza VG 90 w szranki stanęły wytwórnie Nord Aviation ze swoim Nord 2200 oraz Société Nationale de Constructions Aéronautiques du Centre z samolotem SNCAC NC. 1080. Pierwszy prototyp VG 90-01 do swojego dziewiczego lotu wzbił się w powietrze 27 września 1949 roku. Niestety po kilku miesiącach lotów, 25 maja 1950 roku samolot uległ katastrofie grzebiąc w swoich szczątkach pilota Pierre Decroo. Kolejny wybudowany prototyp po raz pierwszy wzbił się w powietrze w czerwcu 1951 roku ale również i on uległ rozbiciu 21 lutego 1952 roku. Budowany był jeszcze trzeci samolot, nigdy nie ukończony, po obydwu katastrofach cały program budowy VG 90 został anulowany.

Konstrukcja

VG 90 był jednomiejscowym, wolnonośnym górnopłatem o konstrukcji metalowo drewnianej. Skrzydło o obrysie trapezowym, skosie 25° i wzniosie 4°. Wewnętrzna konstrukcja płata wykonana była z metalu ale pokryta brzozową sklejki, przyklejoną do metalowego szkieletu. Skrzydło posiadało klapy, lotki i hamulce aerodynamiczne na obydwu powierzchniach, dolnej i górnej. Przewidywano, że skrzydło będzie miało możliwość składania podczas hangarowania na pokładzie lotniskowca. Kadłub o konstrukcji połskorypowej i kołowym przekroju. Usterzenie klasyczne, wolnonośne z lekkim skosem. Trójzespołowe chowane podwozie, przednie do wnęki w dziobowej części kadłuba, główne do wnęk w skrzydłach. Samolot wyposażony był w hak do skracania dobiegu podczas lądowania na pokładzie lotniskowca. Silnik turboodrzutowy Rolls-Royce Nene budowany we Francji na licencji w zakładach Hispano-Suiza. Silnik znajdował się w tylnej części kadłuba, którą można było odłączyć od reszty samolotu. Odpadnięcie całej tylnej sekcji samolotu podczas drgań w jakie wpadł podczas lotu było przyczyną drugiej katastrofy.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Arsenal VG 90 prototype c1950.jpg
The first French Arsenal VG 90.01 carrier-based fighter (F-WFOE). This aircraft was first flown on 27 September 1949 and crashed on 25 May 1950, when an undercarriage door tore off in flight and struck the aircraft's tail. Pilot Pierre Decroo was killed in the crash.