Art Hodes

Art Hodes
Ilustracja
Art Hodes w National Press Club. Waszyngton, ok. 1940 (zdj. William P. Gottlieb)
Imię i nazwisko

Arthur W. Hodes

Data i miejsce urodzenia

14 listopada 1904
Mikołajów, Rosja

Data i miejsce śmierci

4 marca 1993
Harvey, Stany Zjednoczone

Instrumenty

fortepian

Gatunki

jazz tradycyjny, dixieland, jazz blues,

Zawód

muzyk

Aktywność

1930 - 1990

Instrument
fortepian

Art Hodes właśc. Arthur W. Hodes (ur. 14 listopada[1] 1904 w Mikołajowie, zm. 4 marca 1993 w Harvey) – amerykański pianista jazzowy, kompozytor, lider zespołu, dziennikarz muzyczny i popularyzator jazzu.

Urodził się w Rosji (na Ukrainie), ale gdy miał 6 miesięcy jego rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i zamieszkali w Chicago. Jego muzyczna edukacja rozpoczęła się od nauki gry na fortepianie w Hull House, u Jane Adams. W latach 20. XX w., czyli w czasie gdy Hodes dorastał, do Chicago przyjeżdżali muzycy z Nowego Orleanu: Louis Armstrong, Joe King Oliver, Earl Hines czy Jimmie Noone grający jazz w stylu nowoorleańskim. Hodes, wraz z takimi chicagowskimi muzykami jak Benny Goodman czy Gene Krupa, przyjął ten sposób grania jazzu i właściwie był mu wierny przez całe swoje artystyczne życie. W 1926 grał razem z The Wolverines. Rok później występował z Wingy Manone'em, Budem Freemanem, Gene'em Krupą, Mugsym Spanierem czy Frankiem Teschemakerem. Po raz pierwszy w studiu muzycznym znalazł się rejestrując nagranie wraz z Wingy Manone'em. Granie w klubach chicagowskich w latach 30. nie przyniosło mu popularności. Do czasu przeprowadzki do Nowego Jorku w 1938 był niemal nieznanym muzykiem.

W Nowym Jorku zaczął grać w klubach przy West 52nd Street, ówczesnym centrum jazzu. Występował m.in. wraz Joe Marsalą i Mezzem Mezzrowem. Potem, w czasie wielu lat artystycznej kariery, grywał z muzykami tak znanymi jak: Sidney Bechet, Albert Nicholas, "Wild" Bill Davison czy Vic Dickenson. Hodes wypracował swój własny styl grania, który ukształtował pod wpływem ragtime'u, bluesa i gospel, i z którego później nie rezygnował, nawet w latach, kiedy większość uznawała takie granie za relikt dawnych czasów.

Ok. 1940 założył już własny zespół, z którym występował przez wiele lat. Już w latach 40. w stacji WNYC prowadził audycję radiową poświęconą jazzowi, podczas której prezentował płyty, zespoły jazzowe i sam grał na fortepianie. Założył i w latach 1943 – 1947 redagował miesięcznik "The Jazz Record". Tę samą nazwę dał też swojej wytwórni płyt. Oprócz niej płyty Hodesa w latach 1939 – 1942 wydawały: Solo Art, Signature, Decca i Black & White.

Wiele płyt nagrał w latach 1944 -1949, gdy pracował jako muzyk sesyjny dla wytwórni Blue Note Records. Pod koniec lat 40., w związku z powstawaniem nowych stylów (bebop), popularność jazzu tradycyjnego bardzo zmalała. W 1950 Art Hodes wrócił do Chicago, skąd wyjeżdżał czasem uczestnicząc w różnych festiwalach jazzowych lub na koncerty w ośrodkach akademickich. Jeszcze później poświęcił się nauczaniu i popularyzowaniu muzyki. W połowie lat 60. w jednej ze stacji telewizyjnych prowadził "Jazz Alley", cykl audycji o jazzie (brał w nich udział m.in. Pee Wee Russell). Od 1973 nauczał i popularyzował muzykę jazzową na terenie Chicago. Regularnie pisał też dla magazynu "Down Beat", był autorem wielu omówień (tzw. liner notes) na nowo ukazujących się płytach.

W latach 80., kiedy nastąpił znaczący wzrost zainteresowania jazzem tradycyjnym, Hodes znów dużo koncertował i nagrywał. Był aktywny muzycznie niemal do końca 1991 (dalszą pracę uniemożliwił mu rozległy udar mózgu). Grał w klubach, jeździł w trasy koncertowe po Europie (często występował w Niemczech). Powszechnie uważany był za jeden z przykładów tradycyjnego jazzu chicagowskiego. W wyniku kontaktów z muzykami z Barrelhouse Jazz Band z Frankfurtu, a szczególnie z klarnecistą zespołu Reimerem von Essenem powstała płyta Blues to Save the Trees. W 1982 odbył trasę koncertową wraz ze znanym kontrabasistą Miltem Hintonem.

Art Hodes uczestniczył w nagraniu ponad 100 albumów muzycznych, w tym też płyt solowych. Jego muzykę wydawało wiele wytwórni. W późniejszych latach jego nagrania publikowały: Audiophile, Jazzology, Delmark, Storyville, Euphonic, Muse, Parkwood, Candid i Music & Arts.

W 1992 ukazała się książka Hot Man: The Life of Art Hodes[2] będąca jego autobiografią. W 1998 roku został włączony do Big Band i Jazz Hall of Fame.

Mieszkał w Park Forest, w stanie Illinois, wraz z żoną – Jan. Mieli pięcioro dzieci, trzy córki (Janet, Karen i Margaret) i dwóch synów – Daniela i Roberta.

Art Hodes zmarł 4 marca 1993 w szpitalu w Harvey, w wyniku kolejnego udaru. Miał 88 lat.

Przypisy

  1. dokładna data jego urodzin nie była znana (He never knew his exact birth date).
  2. Art Hodes/Chadwick Hansen – Hot Man: The Life of Art Hodes; Chicago: University of Illinois, 1992; ISBN 978-0-252-01753-7

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Art Hodes, Henry Allen, Pete Johnson, Lou McGarity, and Lester Young, National Press Club, Washington, D.C., ca. 1940 (William P. Gottlieb 03601).jpg
Art Hodes, Henry Red Allen, Pete Johnson, Lou McGarity, and Lester Young, National Press Club, Washington, D.C.