Arthur Dove

Arthur Garfield Dove
Data i miejsce urodzenia

2 sierpnia 1880
Canandaigua

Data i miejsce śmierci

23 listopada 1946
Huntington

Narodowość

amerykańska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

modernizm

Muzeum artysty

Arthur Dove-Helen Torr Cottage

Ważne dzieła
  • Nature Symbolized No. 2 (1911)

Arthur Garfield Dove (ur. 2 sierpnia 1880 w Canandaigua, zm. 23 listopada 1946 w CDP Huntington w obrębie miasta Huntington) – amerykański malarz, pionier abstrakcjonizmu w Stanach Zjednoczonych.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Arthur Garfield Dove urodził się 2 sierpnia 1880 roku w Canandaigua. Ojciec nadał mu jako imiona nazwiska kandydatów na urząd prezydenta i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Jamesa Garfielda i Chestera Arthura, startujących w wyborach w 1880 roku[1]. Dzieciństwo i młodość spędził w Genevie w stanie Nowy Jork, gdzie jego ojciec był przedsiębiorcą budowlanym i producentem cegieł[2]. Rysował od najmłodszych lat, a mając lat dziewięć zaczął malować za namową sąsiada, Newtona Weatherby, który był przyrodnikiem i rolnikiem, a także malarzem amatorem i muzykiem. Zaszczepił on w młodym artyście zainteresowanie naturą, które pozostało w nim do końca życia znajdując wyraz w jego dziełach[3]. Dove uczęszczał do Hobart and William Smith Colleges, a następnie do Cornell University, kończąc go w 1903 roku. Chociaż ojciec chciał, aby syn został prawnikiem[1], ten zamiast tego wybrał sztukę. Z tego powodu przez większość życia cierpiał niedostatek. Po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1903 roku został ilustratorem. Pracował dla takich periodyków jak: Harper’s Magazine, Scribner's Magazin, The Century Magazine i The American Magazine[4]. W tym czasie, zachęcany przez kolegów-ilustratorów Johna Frencha Sloana i George’a Luksa, obu członków założycieli Ashcan School, spróbował po raz pierwszy swych sił w malarstwie[5]. W 1904 roku poślubił pochodzącą z Genevy Florence Dorsey[1].

Wyjazd do Francji

W 1907 roku Dove wraz z żoną wyjechał do Paryża. Tam za pośrednictwem swojego przyjaciela i modernistycznego malarza, Alfreda Henry’ego Maurera zapoznał się ze sztuką współczesną[4]. Spotkał też innych amerykańskich artystów mieszkających za granicą, między innymi: Maxa Webera i Jo Davidsona. Dwukrotnie wystawiał w Salonie Jesiennym, w 1908 i 1909 roku[6]. Podczas pobytu we Francji porzucił swój miękki, impresjonistyczny styl na rzecz jaskrawego, barwnego fowizmu, zaczerpniętego od Henriego Matisse’a[7].

Powrót do Stanów Zjednoczonych

Nature Symbolized No. 2 (pastel na papierze), 1911, Art Institute of Chicago

Po powrocie do Nowego Jorku w 1909 roku na krótko podjął pracę ilustratora[8]. Wkrótce spotkał Alfreda Stieglitza, który zaoferował mu udział w wystawie Younger American Painters, wraz z takimi twórcami jak: John Marin, Marsden Hartley i Edward Steichen. Wystawę tę Stieglitz zorganizował w 1910 roku w swojej galerii 291 przy Fifth Avenue[2]. Była ona pierwszą w Ameryce galerią, która zapoznała amerykańską publiczność z awangardową sztuką europejską prezentując prace takich artystów jak: Paul Cézanne, Pablo Picasso, Auguste Rodin i Henri Matisse[6]. Dwa lata później Dove miał w niej swoją pierwszą indywidualną wystawę[2]. Zmagając się z problemami finansowymi po powrocie z Europy artysta w 1910 roku przeprowadził się z rodziną na farmę w Westport, w stanie Connecticut[8]. W tym samym roku urodził się jego syn, William[6].

Na przełomie lat 1910/1911 Dove eksperymentował ze swoimi pomysłami malując 6 niewielkich płócien o czysto abstrakcyjnej treści. Rewolucyjne jak na swój czas prace nigdy nie zostały wystawione na widok publiczny za życia artysty, który być może uważał je za szkice, a nie za skończone dzieła. Po nich namalował 10 dużych, na wpół abstrakcyjnych pasteli, przedstawiając w kubistyczny sposób naturalne motywy w abstrakcyjnym kontekście. Ich przykładem jest obraz Nature Symbolized No. 2 (1911, Art Institute of Chicago), składający się z rytmicznych, płaskich, wzorzystych form zachodzących jedna na drugą. Obraz, wystawiony wraz z innymi w 1912 roku w galerii 291 stanowi pierwszy pokaz sztuki abstrakcyjnej zrealizowanej przez amerykańskiego artystę[7]. W kolejnych latach Dove inspirował się twórczością Wasilija Kandinskiego, a także pismami francuskiego filozofa Henriego Bergsona[2]. W 1916 roku wystawiał w Forum Gallery, a w roku następnym w Society of Independent Artists[1]. Po zamknięciu przez Stiegliza galerii 291 w 1917 roku wystawiał swoje prace w kolejnych jego galeriach: Intimate Gallery (1925–1929) oraz w An American Place (1929–1946)[2].

W 1921 roku Dove opuścił żonę i syna dla artystki Helen Torr, żony ilustratora Clive’a Weeda[2]. W 1924 roku zamieszkali razem na łodzi mieszkalnej zacumowanej w CDP Halesite (miasto Huntington), na północnym wybrzeżu Long Island[9]. W 1926 roku Dove spotkał znanego kolekcjonera, Duncana Phillipsa[1], założyciela Phillips Collection w Waszyngtonie. Phillips stał się odtąd prominentnym patronem Dove’a wspierając go finansowo poprzez stypendium[4]. W 1932 roku Dove i Torr zawarli związek małżeński. Po śmierci matki w 1933 roku, Dove wraz z bratem odziedziczyli majątek rodzinny w Genevie. Dove przeniósł się tam z żoną[2]. Oboje byli wówczas bardzo biedni, a dom pozbawiony był elektryczności i wymagał remontu. W kwietniu 1936 roku Dove z żoną odbyli pierwszą i jedyną podczas pięciu lat pobytu w Genevie podróż do Nowego Jorku. Dwutygodniowa wyprawa obejmowała wizyty w galerii An American Place, gdzie Dove miał swoją doroczną wystawę oraz w Museum of Modern Art, w którym obejrzeli przełomową wystawę Cubism and Abstract Art[10]. W 1937 roku w Phillips Memorial Museum zorganizowana została pierwsza retrospektywna wystawa Dove’a, na której zaprezentowano 57 jego prac, wypożyczonych głównie z kolekcji Stieglitza[6]. W 1938 roku Dove i Torr nabyli dom na nabrzeżu Titus Mill Pond w CDP Centerport, gdzie mieszkali do końca życia[9]. Dove po przebytym ataku serca i zdiagnozowaniu ciężkiej choroby nerek zmuszony był do prowadzenia siedzącego trybu życia, ograniczając swoją aktywność do najbliższego otoczenia wokół domu. Eksperymentował w tym czasie z formą i różnymi materiałami[2].

Dove tworzył do ostatniego roku swego życia[2]. Zmarł na drugi atak serca 22 listopada[a] 1946 roku w Huntington[1].

Helen Torr zaprzestała malowania po śmierci męża. Zmarła w 1967 roku. W 1979 roku Museum of Modern Art wystawiło po raz pierwszy razem ich prace. W latach 1997–1998 zorganizowano retrospektywną wystawę objazdową Arthur Dove: A Retrospective[5].

Twórczość

Krowa (pastel na płótnie), 1914, Metropolitan Museum of Art
Maszyna do szycia, 1927, Metropolitan Museum of Art
Chmury i woda, 1930, Metropolitan Museum of Art

Wczesne, eksperymentalne prace Dove’a powstawały pod wpływem fowistycznego malarza, Henriego Matisse’a. Dove określał ten proces jako wykorzystanie podstawowych form występujących w naturze dla uzyskania uproszczonych form na płótnie. Był pionierem tego typu kolorowych i dynamicznych form w Stanach Zjednoczonych, a wkrótce dołączyli do niego inni artyści. Georgia O’Keeffe przy licznych okazjach przypisywała mu inspiracje swoich początków w sztuce[4]. W kolejnych latach drugiej dekady XX wieku Dove znalazł się pod wpływem kubizmu, dzieł Wasilija Kandinskiego oraz pism francuskiego filozofa Henriego Bergsona, który podkreślał znaczenie mistycznego, a nie analitycznego rozumienia świata. Bergson zaproponował koncepcję élan vital, ducha lub energii, która nieustannie ożywia wszystkie żyjące istoty w ich walce o byt. Idea ta przemawiała do wyobraźni Dove’a, który sam interesował się naturalnymi cyklami wzrostu i odnowy i dążył do ukazania tych relacji w swojej twórczości. Często inspirował się także związkami między sztukami wizualnymi a muzyką[2]. W latach 1913–1944 namalował około 17 obrazów wykazujących związki z muzyką. Najwięcej dzieł tego typu powstało w 1927 roku, kiedy namalował 6 płócien inspirowanych muzyką jazzową. Wystawił je w grudniu 1927 i styczniu następnego roku w Intimate Gallery[10].

Dove tworzył obrazy olejne, pastele i akwarele, a częstym motywem jego obrazów były: natura, przemijanie i światło. W miarę rozwoju stylu ich formy stawały się coraz bardziej uproszczone i miały jaśniejsze kolory. Ważną inspiracją były dla niego również motywy mechaniczne, takie jak: koła zębate, barki, maszyny do szycia, samochody, holowniki i części silników[4].

Po zamieszkaniu w Halesite podstawowym tematem jego sztuki stał się lokalny krajobraz (fale oceanu, pogoda i pory roku), który uproszczał do podstawowych form o wyrazistym kolorze i linii. W jego ówczesnej twórczości uwidoczniło się dążenie do osiągnięcia symbolicznego efektu kolorystycznego, który nazywał „stanem światła” („a condition of light”)[2]. W latach 1924–1928 stworzył znaczącą grupę około dwudziestu kolaży. Pierwsze próby tego typu podjął około 1912 roku Pablo Picasso. Dove w swoich kolażach wykorzystywał takie materiały jak: wycinki z czasopism, strony wyrwane z książek, drewno, aksamit, sztruks, dżins i igły oraz bardziej trójwymiarowe przedmioty, takich jak muszle, skały, gałązki, wełna stalowa, bambus, a w jednym przypadku także kolczyki, zegarek, pończochy, a nawet rękawice ogrodowe. Największą grupę spośród jego kolaży stanowią humorystyczne portrety[11], w tym: sąsiada, Ralpha Dusenberry (1924), Alfreda Stieglitza (1925), jego babci (1925) i żony Helen (1926)[10] oraz tematy figuratywne, ale artysta w tej technice tworzył także martwe natury i pejzaże. Kolaże te, które on sam nazywał „rzeczami” („things”) nie miały precedensu w sztuce amerykańskiej[11].

W okresie pobytu w Genevie tematem jego twórczości było rodzinne gospodarstwo, lokalne zwierzęta hodowlane i okoliczne jeziora, a także miasto, jego przemysłowe śródmieście, magazyny i torów kolejowe[2].

Niektóre z jego prac z lat 40. czerpały również inspirację z lokalnych, charakterystycznych miejsc w jego mieście na wybrzeżu Long Island, ale oprócz nich zrealizował liczne obrazy i rysunki, które były utrzymane w abstrakcyjnym stylu, podobnie jak nowatorskie prace z wczesnego etapu jego kariery[2]. Przykładem są tu Róża i pień robinii (1943, Phillips Collection) i Ten czerwony (1944, Museum of Fine Arts w Bostonie)[12]. W ten sposób twórczość Dove’a zatoczyła symboliczne koło[2].

Znaczenie

Sztuka abstrakcyjna, którą tworzył Dove, wyprzedziła swój czas, nie przynosząc jemu osobiście pożytku. Zyskała ona względy publiczności w Stanach Zjednoczonych dopiero wtedy, kiedy stała się popularna w Europie[4]. Artysta uznania doczekał się dopiero po śmierci. Przypisuje mu się wywarcie pośredniego wpływu na pierwsze pokolenie ekspresjonistów abstrakcyjnych, takich jak Jackson Pollock i Mark Rothko, którzy podobnie jak on kładli nacisk na subiektywne doświadczenie artysty w jego otoczeniu oraz na immanentną, emocjonalną moc koloru i linii[2].

Zbiory

Dzieła Dove’a znajdują się w dużych prywatnych i publicznych kolekcjach, w tym w: Metropolitan Museum of Art, Whitney Museum of American Art, Brooklyn Museum, Philadelphia Museum of Art, Yale University Art Gallery i w Phillips Collection[8]. Phillips Collection posiada największy na świecie zbiór prac Dove’a: 33 obrazy olejne i emulsje woskowe na płótnie, 16 akwarel, 2 kolaże, 1 gwasz i 2 rysunki[13].

Oprócz tego istnieje obszerny zbiór pamiętników artysty, jego korespondencji, ksiąg rachunkowych, narracji bibliograficznych i wycinków prasowych w Archives of American Art w Waszyngtonie i duża, zdigitalizowana kolekcja dostępna online[4].

Dom Arthura Dove’a i Helen Torr

Dom Arthura Dove’a i Helen Torr

Pod koniec 1998 roku Heckscher Museum of Art dzięki pomocy Times-Mirror Corporation i New York Department of Parks, Recreation and Historic Preservation nabyło dom Arthura Dove’a i Helen Torr (Arthur Dove-Helen Torr Cottage). W 2000 roku był jednym z 20 domów i pracowni artystów z całych Stanów Zjednoczonych, które zostały wpisane do programu Historic Artists’ Homes and Studios Program, administrowanym przez National Trust for Historic Preservation i wspieranym przez Henry Luce Foundation. W styczniu 2002 roku z inicjatywy White House Millennium Council, poświęconej ochronie zagrożonych skarbów amerykańskiej kultury dom otrzymał nazwę Save America’s Treasures. Pełnił on pierwotnie (około 1880–1890 roku) funkcję poczty i sklepu, a później został zaadaptowany na prywatną rezydencję. Z inicjatywy fundacji oraz w rezultacie indywidualnych darowizn zgromadzono w nim pamiątki po obu artystach: osobistą bibliotekę artystyczną Arthura Dove’a z książkami zawierającymi kolorowe opracowania i odręczne notatki, jego farby, materiały malarskie, sproszkowane pigmenty i palety, przykłady jego wczesnej i późnej twórczości oraz zbiór ponad 30 szkiców i studiów kolorystycznych Helen Torr[9].

Galeria

Uwagi

  1. Większość źródeł podaje 23 listopada.

Przypisy

  1. a b c d e f Robert Torchia w: National Gallery of Art Online Editions: Dove, Arthur. nga.gov. [dostęp 2018-09-01]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Jessica Murphy w The Metropolitan Museum of Art: Arthur Dove (1880–1946). metmuseum.org. [dostęp 2018-09-01]. (ang.).
  3. askART: Arthur Garfield Dove. askart.com. [dostęp 2018-09-01]. (ang.).
  4. a b c d e f g Bailey Pfohl: Arthur Garfield Dove. illustrationhistory.org. [dostęp 2018-09-01]. (ang.).
  5. a b The Art Story: Arthur Dove. theartstory.org. [dostęp 2018-09-02]. (ang.).
  6. a b c d Amy Spencer w: Questroyal Fine Art, LLC: Arthur Dove (1880–1946). questroyalfineart.com. [dostęp 2018-09-05]. (ang.).
  7. a b Morgan 2007 ↓, s. 126.
  8. a b c Hollis Taggart Galleries: Arthur G. Dove (1880–1946). hollistaggart.com. [dostęp 2018-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-12)]. (ang.).
  9. a b c The Heckscher Museum of Art: Arthur Dove/Helen Torr Cottage. heckscher.org. [dostęp 2018-09-01]. (ang.).
  10. a b c Jennifer Stettler Parsons w: Archives of American Art: Absence and Presence: Arthur Dove’s Paintings “From the Radio”. aaa.si.edu. [dostęp 2018-09-02]. (ang.).
  11. a b Museum of Fine Arts w Bostonie: The Sea I. mfa.org. [dostęp 2018-09-01]. (ang.).
  12. Morgan 2007 ↓, s. 127.
  13. Phillips Collection: Arthur G. Dove (1880–1946). phillipscollection.org. [dostęp 2018-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-26)]. (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Arthur Dove, 1911-12, Based on Leaf Forms and Spaces, pastel on unidentified support. Now lost.jpg
Arthur Dove, 1911-12, Based on Leaf Forms and Spaces, pastel on unidentified support, now lost
Arthur Dove-Helen Torr Cottage.jpg
Autor: DanTD, Licencja: CC BY-SA 4.0
Small NRHP-listed shack shared by modern artists Arthur Dove and Helen Torr, a tiny, one-room cottage at 30 Centershore Road on the southwestern edge of Titus Mill Pond in Centerport, New York.
Arthur Dove, Moon, 1935, oil on canvas, 88.9 x 63.5 cm, National Gallery of Art.jpg

This painting was exhibited before 1978 without a copyright notice. The exhibition was open to the general public, and the art gallery or museum did not prohibit photography at the time. This image can have no independent copyright as it is simply a faithful reproduction of an old, public domain, two-dimensional work of art.

See exhibition catalogue: Beginnings and Landmarks: "291", 1905-1917, October 27 - December, 27, 1937, An American Place, New York, no 54

New Paintings by Arthur Dove, An American Place, New York, April-May 1936, checklist no. 16
Thunder Shower by Arthur Dove, 1940, oil and wax.JPG
Thunder Shower by Arthur Dove, 1940, oil and wax emulsion on canvas, Amon Carter Museum