As-Suwajda

As-Suwajda
‏السويداء‎
ilustracja
Państwo Syria
MuhafazaAs-Suwajda
DystryktAs-Suwajda
Populacja (2004)
• liczba ludności

73 641
Nr kierunkowy16
Położenie na mapie Syrii
Ziemia32°42′N 36°34′E/32,700000 36,566667

As-Suwajda (arab. السويداء) – miasto w południowo-zachodniej Syrii, na zachodnim stoku masywu Dżabal ad-Duruz, ośrodek administracyjny muhafazy As-Suwajda. W 2004 roku liczyło ok. 73,6 tys. mieszkańców.

Demografia

Od XVI wieku miasto zamieszkują głównie druzowie, ze sporą mniejszością sunnicką i prawosławną. W mieście mieszka również dużo imigrantów z Wenezueli i ich potomków, którzy przyjechali do Syrii w XX wieku[1]. Całościowo miasto zamieszkuje 63 324 ludzi (2008).

Historia

Miasto założyli Nabatejczycy, którzy nazwali je Suada. W okresie hellenistycznym i rzymskim nosiło nazwę Dionisias, na cześć boga Dionizosa, gdyż położone było w regionie znanym z produkcji wina. Dzięki położeniu na szlaku prowadzącym z Damaszku do Bosry miasto w czasach Imperium Rzymskiego, a później Bizantyjskiego bardzo szybko się rozwijało i powiększało.

Podbicie miasta przez Arabów zahamowało jego rozwój i coraz bardziej traciło na znaczeniu. W XVI wieku ruiny miasta zostały zamieszkane przez Druzów, dzięki którym miasto na nowo zaczęło się rozwijać.

Pod koniec XIX wieku pod panowaniem Imperium Osmańskiego Suwajda została stolicą prowincji.

Po klęsce Imperium Osmańskiego w I wojnie światowej i podziale dawnych prowincji na strefy wpływów, Syria została w 1920 terytorium mandatowym Francji. W 1921 administracja francuska utworzyła autonomiczne państewko Druzów Dżabal ad-Duruz, którego stolicą była As-Suwajda.

Zabytki

As-Suwajda posiada zabytki nabatejskie, helleńskie, rzymskie i bizantyjskie. Główne to agora z okresu helleńskiego, ruiny kościoła bizantyjskiego z VI wieku oraz liczne zabudowania z czasów rzymskich, które są nadal zamieszkane.

Przypisy

  1. 26 Septemper News, Chavez tells Israelis to disobey 'genocidal' govt, www.26sep.net [dostęp 2018-10-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-06].

Bibliografia

  • Frank Rainer Scheck, Johannes Odenthal: Syrien. Hochkulturen zwischen Mittelmeer und Arabischer Wüste. DuMont, Köln 1998, S. 413 f

Media użyte na tej stronie

Syria location map3.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Syria. De facto situation.
Flag of Syria.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
As-Suwayda The Arch of Dionysias.jpg
Dionysias - the arch of the lesser church