Asaf

Asaf
Występowanie1 Księga Kronik
2 Księga Kronik
Rodzina
OjciecBerkiasz
DzieciZakkur, Józef, Netaniasz, Asareel

Asaf (אסף) – postać biblijna ze Starego Testamentu. Lewita, który prowadził śpiew za panowania króla Dawida[1].

Rys biblijny

Według 1 Krn 6, 33-47 był potomkiem Gerszoma, syna Lewiego. Biblia przedstawia go jako lewitę i muzyka, odgrywającego znaczącą rolę w kulcie JHWH za czasów Dawida. Według Ezd 3,10 jego potomkowie są spadkobiercami przodka, który był ważną osobą w muzykalnym uwielbieniu Najwyższego. Służyli w Świątyni jako śpiewacy. Jego wnuków wymienia się jako jedynych śpiewaków lewickich, którzy powrócili z babilońskiego wygnania, by nadal prowadzić uwielbienie w świątyni[2]. Według Księgi Kronik Asaf wraz z Hemanem i Etanem grali na cymbałach spiżowych. Został przełożonym śpiewaków przy Świątyni Jerozolimskiej wybudowanej przez Salomona. Asaf wymieniany jest na pierwszym miejscu wśród śpiewaków, może to oznaczać, że pełnił wśród nich najważniejszą rolę[3].

Psalmy

Asafowi przypisywane jest autorstwo psalmów 50, 73-83[4]. Jego imię pojawia się w nagłówkach dwunastu utworów Psałterza. Pierwszy z psalmów można znaleźć w drugiej księdze (Ps 50), pozostałe jedenaście w księdze trzeciej (Ps 73-83)[2]. Nagłówki z jego imieniem w psalmach nie przesądzają jednak autorstwa. Mogły to być psalmy mu dedykowane. Psalmy Asafa charakteryzuje częste używanie nazwy Syjon, rzadziej Jeruzalem. Raz wykorzystano słowo Salem. W psalmach występuje również Lewiatan. Powstanie-spisanie utworów można datować na okres niewoli babilońskiej, choć niektóre mogą być wcześniejsze[3].

Przypisy

  1. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem, s. 1192.
  2. a b K. Farmer, Księga Psalmów, druga (Ps 42-72) i trzecia (Ps 73-89), [w:] Międzynarodowy komentarz do Pisma Świętego, red. W.R. Farmer, Warszawa 2001, s. 717.
  3. a b L. Jańczuk, Wstęp do Starego Testamentu, bmw, bdw, s. 41-42.
  4. M.J. Mangano, Wstęp do Starego Testamentu cz.2, Chrześcijański Instytut Biblijny, Warszawa 2009, s. 54-55.

Źródło: Słownik Postaci Biblijnych. [dostęp 2015-12-26].