Askarysi
Askarysi (arab. عسكري = askari) – tubylczy żołnierze afrykańskich sił kolonialnych w XIX i XX wieku. Także wzorowane na nich niektóre niemieckie jednostki w Europie złożone z żołnierzy obcego pochodzenia.
W armii brytyjskiej oddziałom tym, początkowo nieregularnym, zmieniano później status, formując np. East African Rifles (Wielka Brytania), następnie przekształcony w King's African Rifles – pułk, który walczył w obydwu wojnach światowych. Włoska armia kolonialna licząca ok. 256 tys. ludzi, miała ok. 180 tys. tubylczych żołnierzy.
Najbardziej znanymi wojskami złożonymi w dużej części z askarysów były Schutztruppe z Niemieckiej Afryki Wschodniej, które pod dowództwem gen. Paula von Lettow-Vorbecka skutecznie wiązały znaczne siły brytyjskie przez całą I wojnę światową (w latach 60. rząd NRF wypłacił renty żyjącym jeszcze uczestnikom walk).
III Rzesza
W czasie II wojny światowej nazwę te nosiły oddziały Wehrmachtu i Waffen-SS składające się z byłych żołnierzy Armii Czerwonej. Określano tak Ukraińców oraz Rosjan walczących po stronie Niemców podczas tłumienia powstania warszawskiego w 1944. Sformowani z Ukraińców askarysi byli odpowiedzialni m.in. za zbrodnię w Chatyniu na Białorusi.
Oddziały złożone z Łotyszy wraz z żołnierzami SS, pod komendą SS-Gruppenführera Jürgena Stroopa, jako jednostki pomocnicze stłumiły powstanie w getcie warszawskim. W odniesieniu do tych jednostek Stroop także używa określenia „askarysi”[1][2].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Kazimierz Moczarski: Rozmowy z katem. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1996.
- ↑ Raport Jurgena Stroopa online w wersji niemieckiej i angielskiej. [dostęp 2011-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-08)].
Bibliografia
- Stanisław Piotrowski: Sprawozdanie Juergena Stroopa. Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Książka, 1948
Linki zewnętrzne
- Raport Jürgena Stroopa na stronach portalu edukacyjnego IPN pamięć.pl
- Raport Jurgena Stroopa online w wersji niemieckiej i angielskiej. holocaust-history.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-08)].
Media użyte na tej stronie
Askari-Trompeter der Schutztruppe in Deutsch-Ostafrika, vor 1914. Darstellung von Richard Knötel (1857-1914).