Aston Villa F.C.

Aston Villa FC
Ilustracja
(c) Row17, CC BY-SA 2.0
Pełna nazwa

Aston Villa Football Club

Przydomek

The Villans
The Lions (Lwy)

Barwy

bordowo-niebiesko-białe

Data założenia

1874

Liga

Premier League

Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Adres

Birmingham, B6 6HE

Stadion

Villa Park,
Birmingham

Właściciel

Naseef Sawiris

Prezes

Naseef Sawiris

Menedżer generalny

Christian Purslow

Trener

Unai Emery

Asystent trenera

Aaron Danks
Pako Ayestarán
Pablo Villanueva

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Aston Villa Football Club (znany także jako The Villa, Villa lub The Villans) – angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Drużyna swoje mecze rozgrywa w dzielnicy Aston w mieście Birmingham. Zespół powstał w roku 1874. Od roku 1897 swoje pojedynki toczy na Villa Park. Aston Villa była jednym z założycieli The Football League w 1888 i Premier League w 1992. Klub został wprowadzony na giełdę przez jego poprzedniego właściciela i prezesa Douga Ellisa, w roku 2006 został kupiony przez Randy’ego Lernera, który z kolei w 2016 r. sprzedał swoje udziały przedsiębiorstwu Recon Group Limited i jego właścicielowi Tony'emu Xia[1].

Aston Villa jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów w Anglii, siedem razy została mistrzem Anglii, a także siedem razy zdobyła Puchar Anglii. Villa w sezonie 1981/82 wygrała Puchar Europy jako jeden z pięciu angielskich klubów, które to uczyniły. Klub z 20 ważniejszymi trofeami jest czwartym najbardziej utytułowanym klubem w historii angielskiej piłki, chociaż większość z nich zdobył przed II wojną światową.

Największym rywalem klubu jest Birmingham City. Derby Birmingham pomiędzy Aston Villą i Birmingham City rozgrywane są od roku 1879.

Tradycyjnymi strojami klubu są bordowe koszulki z błękitnymi rękawami, białymi spodenkami i niebieskimi skarpetami. Na herbie widoczny jest złoty lew na jasnoniebieskim tle, a pod nim napis Prepared (Gotowi), który jest klubowym motto; taka wersja herbu została przyjęta w roku 2007.

Historia

Aston Villa pod koniec XIX wieku

Aston Villa Football Club został założony w marcu 1874 przez członków Wesleyowskiej kaplicy o nazwie Villa Cross w Aston, obecnie części miasta Birmingham. Założycielami byli Jack Hughes, Frederick Matthews, Walter Price oraz William Scattergood[2]. Aston Villa pierwszy mecz rozegrała z lokalną drużyną rugby o nazwie Aston Brook St Mary's. Pierwsza połowa meczu była grana w rugby, zaś druga w piłkę nożną[3]. Villa szybko stała się jedną z najlepszych ekip w Midlands, pierwszy sukces odniosła w roku 1880, wygrywając Puchar Birmingham[4]. Kapitanem drużyny był wówczas George Ramsay[4].

Klub pierwszy raz zdobył Puchar Anglii w roku 1887, gdy kapitanem zespołu był Archie Hunter. Aston Villa była jednym z 12 zespołów, które założyły Football League w roku 1888, a sam dyrektor drużyny, William McGregor był założycielem ligi. Aston Villa w Epoce wiktoriańskiej była jednym z najbardziej utytułowanych klubów, zdobywając liczne mistrzostwa Anglii oraz Puchary kraju[5]. W roku 1897 Villa zdobyła dublet oraz przeniosła się na nowy stadion – Aston Lower Grounds[6]. Obiekt nie posiadał oficjalnej nazwy, ale kibicie wkrótce zaczęli nazywać go „Villa Park”[7].

Aston Villa zdobyła w roku 1920 po raz szósty Puchar Anglii; wkrótce po tym klub stracił miejsce w czołówce i w roku 1936 spadł do drugiej ligi. Villa pobiła przy tym ponury rekord: straciła 110 goli, w tym siedem na rzecz gracza Arsenalu, Teda Drake’a w porażce 1:7 na Villa Park[8]. Podobnie jak wszystkie angielskie drużyny, klub stracił siedem sezonów z powodu II wojny światowej, w efekcie czego wielu piłkarzy było zmuszonych przedwcześnie zakończyć kariery[9]. Aston Villa została przebudowana pod wodzą jej byłego piłkarza, Alexa Massiego i w roku 1957 drużyna zdobyła swoje pierwsze trofeum od 37 lat. Klub zdobył wówczas Puchar Anglii, po pokonaniu w finale Manchesteru United prowadzonego przez Matta Busby'ego[10]. Dwa lata później Aston Villa spadła do Second Division. W roku 1960 powrócił do pierwszej ligi, zaś w następnym sezonie zdobył Puchar Ligi Angielskiej[11].

Świętowanie po zdobyciu Pucharu Europy w 1982 roku.

Późne lata 60. były okresem zamieszania wewnątrz klubu. Pod presją kibiców zmieniono właściciela klubu, odeszło również kilku członków sztabu szkoleniowego. Chaos ten został zapoczątkowany poprzez degradację w roku 1967. Rok później fani wezwali zarząd drużyny do dymisji, ponieważ klub zajął 16. miejsce w tabeli Second Division. Początkowo zwolniono trenera Tomy'ego Cummingsa, następnie rezygnację ogłosił cały zarząd[12]. Po tym zamieszaniu kontrolę nad klubem przejął Pat Matthews, który na stanowisko prezesa powołał Douga Ellisa[12]. Mimo to drużyna w sezonie 1969/70 spadła do Third Division. Dwa lata później awansowała jednak do drugiej ligi, kończąc rozgrywki na pierwszej pozycji z 70 punktami na koncie, co było wówczas rekordem[13]. W roku 1973 szkoleniowcem zespołu został Ron Saunders i w ciągu czterech lat doprowadził Aston Villę do pierwszej ligi i do europejskich pucharów[14].

Villa powróciła do elity i pod wodzą Saundersa świętowała kolejne sukcesy, w tym mistrzostwo kraju w sezonie 1980/81. Saunders w połowie tego sezonu zrezygnował jednak ze swej funkcji, po kłótni z prezesem. Klub dotarł w tym czasie do ćwierćfinału Pucharu Europy. Następcą Saundersa został Tony Barton, który doprowadził drużynę do finału tych rozgrywek, w którym The Villans zagrali z Bayernem Monachium. Podopieczni Bartona wygrali to spotkanie 1:0 i sięgnęli po raz pierwszy po europejskie trofeum. Do dziś Villa jest jednym z pięciu angielskich klubów, które zdobyły Puchar Europy. W następnych latach Villa grała jednak słabiej. W roku 1987 spadła do drugiej ligi[15], szybko jednak awansowała z powrotem do najwyższej klasy rozgrywkowej[16].

Paul Lambert.

W roku 1992 klub był jednym z założycieli Premier League i w inauguracyjnym sezonie zajął drugą lokatę w tabeli. Późne lata 90. były okresem nierównej gry drużyny, w tym czasie grali pod kierunkiem trzech różnych szkoleniowców, przez co mieli znaczne wahania formy oraz pozycji w tabeli. Mimo to, Aston Villa świętowała dwa razy zdobycie Pucharu Ligi. W roku 2000 po raz pierwszy od 43 lat dotarli do finału Pucharu Anglii, w którym przegrali 0:1 z Chelsea. Na początku XXI wieku pozycja ligowa drużyny również bardzo się wahała. Kolejni trenerzy nie mogli ustabilizować formy zespołu. W roku 2006 szkoleniowcem zespołu przestał być David O’Leary[17], zaś jego miejsce zajął Martin O’Neill. Zmieniono również współwłaściciela. Po 23 latach Doug Elis sprzedał swoje 38% udziałów w klubie Randy'emu Lernerowi[18]. Klubowy herb również uległ zmianie. Latem 2007 roku do klubu wszedł nowy sponsor[19]. W sezonie 2007/08 Aston Villa zajęła 6. miejsce w lidze oraz wygrała Puchar Intertoto i awansowała do Pucharu UEFA. W lutym 2010 roku klub wystąpił w finale Pucharu Ligi, w którym przegrał z Manchesterem United[20].

2 czerwca 2012 roku klub ogłosił, że nowym szkoleniowcem zostanie Paul Lambert[21]. Pod jego wodzą do klubu dołączyli tacy piłkarze jak: Ron Vlaar, Brett Holman, Ashley Westwood, Christian Benteke i Karim El Ahmadi. W debiucie jego drużyna przegrała 1:0 z West Ham United. 11 grudnia 2012 Lambert poprowadził The Villians, przeciwko swojemu byłemu klubowi, Norwich City. W półfinale Carling Cup, klub przegrał dwumecz z czwartoligowym Bradford City 4:3. Ostatecznie rozgrywki zakończył na 15. miejscu. Najlepszym strzelcem zespołu został Christian Benteke. W sezonie 2013/14 do klubu dołączyli: Aleksandyr Tonew[22], Jores Okore, Jed Steer, Antonio Luna Rodríguez[23], Leandro Bacuna[24], Libor Kozák i Nicklas Helenius[25], odeszli zaś: Richard Dunne, Andy Marshall, Eric Lichaj[26], Brett Holman i Derrick Williams.

Podobnie jak w poprzednich rozgrywkach Aston Villa zajęła 15. miejsce z dorobkiem 38 punktów. Po jego zakończeniu klub na sprzedaż wystawił właściciel Randy Lerner[27]. 14 czerwca 2016 ogłoszono, że klub został częścią Recon Group, której właścicielem jest chiński biznesmen Xia Jiantong (Tony Xia) za sumę 76 mln funtów[1].

13 września 2014 po zwycięstwie nad Liverpoolem na Anfield, The Villans po raz po raz pierwszy od 1998 roku, zdobyli 10 punktów po 4 kolejkach[28]. 11 lutego 2015 po przegranej 2-0 z Hull City Paul Lambert rozstał się z klubem za porozumieniem stron.

14 lutego 2015 nowym szkoleniowcem został Tim Sherwood podpisując trzyipółletni kontrakt[29]. 19 kwietnia 2015 Aston Villa pokonała Liverpool w półfinale Pucharu Anglii i po raz pierwszy od 15 lat uzyskała awans do finału tych rozgrywek[30]. W sezonie 2015/2016 po przegranym meczu z Manchesterem United 16 kwietnia 2016 roku klub potwierdził swój spadek z Premier League.

Właściciel

Randy Lerner, właściciel Aston Villi w latach (2006-2016).

Pierwsze podziały w klubie nastąpiły pod koniec XIX wieku i zostały spowodowane ustawą, która miała na celu kodyfikację rosnącej liczby zawodowych drużyn i piłkarzy w Piłkarskim Związku ligi. Drużyny te zostały zobowiązane rozprowadzać udziały dla inwestorów, jako ułatwienie handlowe pomiędzy klubami znoszące konieczność udziału związku piłkarskiego w transakcjach. Pierwszym istotniejszym udziałowcem w historii Aston Villi był Doug Ellis. Zaczął wykupywać udziały od 1960 roku, by stać się prezesem w 1968 roku i głównym udziałowcem w latach 1982-2006. W 1996 roku klub zadebiutował na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych[1]

14 sierpnia 2006 roku zostało potwierdzone, że Randy Lerner, właściciel National Football League's Cleveland Browns, osiągnął porozumienie w sprawie kupna Aston Villi za £62.6 million. Oświadczenie wydane 25 sierpnia do Londyńskiej Giełdy informowało, że Lerner zabezpieczył 59,69% udziałów, co uczyniło go większościowym udziałowcem, a on sam mianował się prezesem.[2] W ostatnim roku władzy Douga Ellisa w Villi, klub stracił £8.2m przed opodatkowaniem, w porównaniu do £3m zysku rok wcześniej, a przychód spadł z £51.6m do £49m. [3] 18 Września Randy Lerner zwiększył swoje udziały w klubie do 89,69% i tym samym przyczynił się do rezygnacji Douga Ellisa i jego zarządu na korzyść nowego pod przewodnictwem samego Lernera już 19 września.

W latach 2016–2018 właścicielem klubu był dr Tony Xia.

W lipcu 2018 roku ogłoszono że egipski miliarder Nassef Sawiris i współzałożyciel Fortress Investment Group Amerykanin Wes Edens, zgodzili się kupić większościowy pakiet akcji klubu[31]. Xia pozostał mniejszościowym udziałowcem i wiceprezesem i zachował 45 procent udziałów[32]. W sierpniu 2019 poinformowano że mniejszościowy pakiet akcji został wykupiony i dr Xia stracił wszystkie udziały w klubie[32].

Sukcesy

Aston Villa ma w swoim dorobku zarówno europejskie, jak i krajowe trofea. Ostatnim ważniejszym sukcesem był zdobyty w roku 1996 Puchar Ligi Angielskiej. Młodzieżowa drużyna zdobyła w 2002 roku Młodzieżowy Puchar Anglii[33].

Europejskie

Krajowe

Ligowe tytuły
  • Mistrz Anglii (7):[34]
    • 1893/94, 1895/96, 1896/97, 1898/99, 1899/1900, 1909/10, 1980/81
  • Second Division (2):[34]
    • 1937/38, 1959/60
  • Third Division (1):[34]
    • 1971/72
Puchary

Statystyki

Zespół Aston Villi

Łącznie z sezonem 2018/19, Aston Villa spędziła 105 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, gdzie lepszym wynikiem może pochwalić się jedynie Everton (116 sezonów). Mecze pomiędzy tymi dwoma drużynami były najczęściej rozgrywanymi meczami w historii całej ligi. Villa zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli wszech czasów Premier League oraz zdobywając 20 ważnych trofeów jest piątym najbardziej utytułowanym klubem w Anglii.

Aston Villa jest rekordzistą w liczbie zdobytych goli w jednym sezonie; w sezonie 1930/31 strzeliła 128 bramek[35]. Legenda Villi, Archie Hunter jest pierwszym piłkarzem, który zdobył gola w każdej rundzie Pucharu Anglii, dokonał tego w roku 1887. W latach 1888-1901 Aston Villa nie przegrała żadnego meczu na własnym stadionie w Pucharze Anglii[36].

Aston Villa jest jednym z pięciu klubów angielskich, które zdobyły Puchar Europy/puchar Ligi Mistrzów. Pozostała czwórka to Liverpool, Manchester United, Nottingham Forest i Chelsea. Villa puchar ten zdobyła 26 maja 1982 wygrywając w finale 1:0 z Bayernem Monachium; jedynego gola w tym spotkaniu zdobył Peter Withe[37].

Stadion

Obecnym stadionem Aston Villi jest, czterogwiazdkowy w skali UEFA, Villa Park, wcześniej klub grał na Aston Park (1874–1876) i Perry Barr (1876–1897). Villa Park jest obecnie największym stadionem piłkarskim w Midlands i ósmym w całej Anglii. Na obiekcie było rozgrywanych 16 meczów międzynarodowych, pierwszy w roku 1899, ostatni zaś w 2005. Dlatego stadion ten jest pierwszym w Anglii, na którym były rozgrywane spotkania reprezentacyjne w trzech różnych wiekach[38]. Na Villi Park było rozgrywanych 55 półfinałów Pucharu Anglii, najwięcej w historii. Klub planuje rozbudować północną trybunę. Jeśli tak się stanie, to obiekt będzie mógł pomieścić 51 tysięcy kibiców.

Wnętrze stadionu.

Obecny skład

Stan na 2 września 2022[39]
NrPoz.Piłkarz
1BRArgentyna Emiliano Martínez (wicekapitan)
2OBPolska Matty Cash
3OBBrazylia Diego Carlos
4OBAnglia Ezri Konsa
5OBAnglia Tyrone Mings
6POBrazylia Douglas Luiz
7POSzkocja John McGinn (kapitan)
8POFrancja Morgan Sanson
9NAAnglia Danny Ings
10POArgentyna Emiliano Buendía
11NAAnglia Ollie Watkins
12BRAnglia Jed Steer
15POBurkina Faso Bertrand Traoré
16OBAnglia Calum Chambers
17OBSzwecja Ludwig Augustinsson (wypożyczony z Sevilli)
NrPoz.Piłkarz
18OBAnglia Ashley Young
19POZimbabwe Marvelous Nakamba
20OBPolska Jan Bednarek
21POHolandia Anwar El Ghazi
23POBrazylia Philippe Coutinho
24OBFrancja Frédéric Guilbert
25BRSzwecja Robin Olsen
27OBFrancja Lucas Digne
30OBAnglia Kortney Hause
31POJamajka Leon Bailey
35NAAnglia Cameron Archer
39NAAnglia Keinan Davis
41POAnglia Jacob Ramsey
44POFrancja Boubacar Kamara
47POAnglia Tim Iroegbunam

Piłkarze na wypożyczeniu

NrPoz.Piłkarz
BRFinlandia Viljami Sinisalo (w Burton Albion do 30 czerwca 2023)
POAnglia Jaden Philogene-Bidace (w Cardiff City do 30 czerwca 2023)
NrPoz.Piłkarz
NABrazylia Wesley (w Levante do 30 czerwca 2023)

Kapitanowie klubu

Aston Villa w czasie swojej historii miała 43 kapitanów. Poniżej znajduje się chronologiczna lista kapitanów drużyny.

Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
1.
Anglia Walter H. Price
1874
1874
2.
Szkocja George Ramsay
1876
1884
3.
Szkocja Archie Hunter
1884
1891
4.
Anglia John Devey
1891
1898
5.
Anglia Jimmy Crabtree
1898
1902
6.
Anglia Howard Spencer
1902
1906
7.
Anglia Joe Bache
1906
1914
8.
Anglia Andy Ducat
1919
1921
9.
Anglia Frank Moss
1921
1927
10.
Anglia Billy Walker
1927
1933
11.
Anglia Alec Talbot
1933
1934
12.
Anglia Eric Houghton
1934
1936
13.
Walia Tom Griffiths
1936
1937
14.
Szkocja Alex Massie
1937
1938
15.
Anglia George Cummings
1938
1949
Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
16.
Anglia Dicky Dorsett
1949
1951
17.
Irlandia Północna Danny Blanchflower
1951
1955
18.
Anglia Johnny Dixon
1955
1959
19.
Walia Vic Crowe
1959
1964
20.
Anglia Alan Deakin
1964
1966
21.
Szkocja Charlie Aitken
1966
1973
22.
Irlandia Północna Chris Nicholl
1973
1974
23.
Szkocja Ian Ross
1974
1976
24.
Irlandia Północna Chris Nicholl
1976
1977
25.
Anglia Dennis Mortimer
1977
1984
26.
Szkocja Allan Evans
1984
1989
27.
Anglia Stuart Gray
1989
1992
28.
Anglia Kevin Richardson
1992
1995
29.
Irlandia Andy Townsend
1995
1997
30.
Anglia Gareth Southgate
1997
2001
Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
31.
Anglia Paul Merson
2001
2002
32.
Irlandia Steve Staunton
2002
2003
33.
Szwecja Olof Mellberg
2003
2006
34.
Anglia Gareth Barry
2006
2008
35.
Dania Martin Laursen
2008
2009
36.
Bułgaria Stilijan Petrow
2009
2012
37.
Holandia Ron Vlaar
2012
2015
38.
Anglia Micah Richards
2015
2016
39.
Anglia Tommy Elphick
2016
2017
40.
Anglia John Terry
2017
2018
41.
Walia James Chester
2018
2020
42.
Anglia Jack Grealish
2020
2021
43.
Anglia Tyrone Mings
2021
obecnie

Zarząd klubu

Obecny zarząd[40]

  • Prezydent klubu – Egipt Naseef Sawiris
  • Wiceprezydent klubu – Stany Zjednoczone Wes Edens
  • Dyrektor generalny – Anglia Christian Purslow
Martin O’Neill – szkoleniowiec w latach 2006-2010

Sztab szkoleniowy i medyczny[40]

FunkcjaImię i nazwisko
Dyrektor sportowyDania Johan Lange
MenadżerAnglia Steven Gerrard
Asystent menadżeraAnglia Gary McAllister
Asystent menadżeraSzkocja Michael Beale
Trener bramkarzyAnglia Neil Cutler
Trener przygotowania fizycznegoAnglia Jordan Milsom
Trener indywidualnySzkocja Austin MacPhee
Szef fizjoterapiiAnglia Alan Smith
FizjoterapeutaNowa Zelandia Rob Marshall
Trener rozwojowyAnglia Nick Haycock

Trenerzy w historii

Chronologiczna lista trenerów klubu od jego założenia[41]. Na liście uwzględniono tych szkoleniowców, którzy poprowadzili zespół w przynajmniej jednym oficjalnym spotkaniu.

Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
1.
Szkocja George Ramsay
1884
1926
2.
Anglia W. J. Smith
1926
1934
3.
Szkocja Jimmy McMullan
1934
1936
4.
Anglia Jimmy Hogan
1936
1939
5.
Szkocja Alex Massie
1945
1950
6.
Anglia George Martin
1950
1953
7.
Anglia Eric Houghton
1953
1958
8.
Anglia Joe Mercer
1958
1964
9.
Anglia Dick Taylor
1964
1967
10.
Anglia Tommy Cummings
1967
1968
11.
Szkocja Tommy Docherty
1968
1970
12.
Walia Vic Crowe
1970
1974
13.
Anglia Ron Saunders
1974
1982
14.
Anglia Tony Barton
1982
1984
15.
Anglia Graham Turner
1984
1986
16.
Szkocja Billy McNeill
1986
1987
17.
Anglia Graham Taylor
1987
1990
18.
Czechosłowacja Jozef Vengloš
1990
1991
Lp.Imię i nazwiskoOkres urzędowania
17.
Anglia Graham Taylor
1987
1990
20.
Anglia Brian Little
1994
1998
21.
Anglia John Gregory
1998
2002
22.
Anglia Graham Taylor
2002
2003
23.
Irlandia David O’Leary
2003
2006
24.
Irlandia Północna Martin O’Neill
2006
2010
25.
Francja Gérard Houllier
2010
2011
26.
Szkocja Alex McLeish
2011
2012
27.
Szkocja Paul Lambert
2012
2015
28.
Anglia Tim Sherwood
2015
2015
29.
Francja Rémi Garde
2015
2016
30.
Szkocja Eric Black
2016
2016
31.
Włochy Roberto Di Matteo
2016
2016
32.
Anglia Steve Bruce
2016
2018
33.
Anglia Dean Smith
2018
2021
34.
Anglia Steven Gerrard
2021
2022

Najwięksi rywale

Głównymi rywalami Aston Villi od zawsze była ekipa innego lokalnego klubu, czyli Birmingham City. Mecze między tymi dwoma ekipami są znane jako Second City Derby[42]. Villa posiada też kilka innych lokalnych rywali, ale mecze z nimi już tak nie elektryzują fanów jak potyczki z City. Do rywali tych zaliczają się: West Bromwich Albion, Wolverhampton Wanderers i Coventry City.

Sponsorzy

Sponsorzy techniczni i główni[43]

LataProducent stroju[43]Sponsor na koszulce[43]
1975-1981UmbroBrak sponsora
1981-1982Le Coq Sportif
1982-1983Davenports
1982-1983
1983-1985Mita
1985-1987Henson
1987-1990hummelMita Copiers
1990-1993Umbro
1993-1995AsicsMüller
1995-1998ReebokAST Computer
1998-2000LDV
2001-2002Diadorantl:
2002-2004Rover
2004-2006hummelDWS Investments
2006-200732Red
2007-2008Nike
2008-2010acorns
2010-2011FxPro
2011-2012Genting Casinos
2012-2013Macron
2013-2015Dafabet
2015-2016Quick Books
2016–2017Under Armour
2017–2018Unibet
2018–2019LUKE Est. 197732Red
2019–2020KappaW88
2020–CAZOO

Sponsorzy i partnerzy w sezonie 2021/22[44]

PrzedsiębiorstwoFunkcja
KappaPartner techniczny i główny
CAZOOPartner Główny
OB SportsPartner Główny
LUKE Est. 1977Partner Oficjalny (odzież wizytowa)
HeinekenPartner Oficjalny (piwny)
PurityOficjalny dostawca
Aston UniversityOficjalny partner uniwersytecki w Wielkiej Brytanii
CadburyOficjalny partner drużyny kobiet
EToroOficjalny partner handlowy
Monster EnergyOficjalny partner (napoje energetyczne)
PARI MATCHOficjalny partner bukmacherski
socios.comOficjalny partner Fan Token
acornsOficjalny partner charytatywny
Birmingham Children's Hospital CharityOficjalny partner charytatywny

Aston Villa w popkulturze

Dużo programów telewizyjnych w ostatnich kilku dekadach nawiązuje do Aston Villi. W sitcomie Porridge, Lennie Godber jest kibicem Villi[45]. W pierwszym odcinku serialu Tak jest, panie ministrze Jim Hacker mówił, że musi się zwalniać z pracy, żeby obejrzeć grę Aston Villi. Jednak w późniejszym odcinku zorganizował kampanię, żeby uratować fikcyjny lokalny klub – „Aston Wanderers”. W czasie odcinków The Fast Show, kibic Villi Mark William jest przedstawiony w koszulce w koszulce rywali The Villans – Birminghamu City, co później zepsuło jego reputację.

Przypisy

  1. a b Aston Villa: Dr Tony Xia completes takeover of Championship club. bbc.co.uk. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  2. Villa History 1874–1887. Aston Villa F.C.. [dostęp 2008-11-09]. (ang.).
  3. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; s.6
  4. a b Aston Villa Hall of Fame. Aston Villa F.C.. [dostęp 2008-11-09]. (ang.).
  5. Villa History 1888–1899. Aston Villa F.C.. [dostęp 2008-11-09]. (ang.).
  6. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; ss.33–36
  7. Hayes, Dean; s.170
  8. Arsenal Facts. Arsenal.com. [dostęp 2008-11-09]. (ang.).
  9. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; s.75
  10. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; ss.86–87
  11. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; s.93
  12. a b Ward, Adam; Griffin, Jeremy; s.100
  13. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; s.106
  14. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; s.111
  15. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; s.148
  16. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; s.155
  17. O’Leary parts company with Villa. BBC Sport, 19.07.2006. [dostęp 2009-08-08]. (ang.).
  18. Lerner set to complete Villa deal. BBC Sport, 27.09.2006. [dostęp 2009-08-08]. (ang.).
  19. Villa secure new kit deal with Nike. ESPNsoccernet, 07.02.2007. [dostęp 2009-08-08]. (ang.).
  20. Aston Villa 1 – 2 Man Utd. BBC Sport, 2010-02-28. [dostęp 2010-05-16]. (ang.).
  21. Aston Villa appoint Paul Lambert from Norwich City as new boss. BBC Sport, 2012-06-02. [dostęp 2012-06-02]. (ang.).
  22. Aleksandyr Tonew piłkarzem Aston Villa. polskapilka.net. [dostęp 2013-06-07]. (pol.).
  23. Aston Villa: Antonio Luna moves from Sevilla. BBC Sport. [dostęp 2013-06-21]. (ang.).
  24. Aston Villa sign Jores Okore and Leandro Bacuna. BBC Sport. [dostęp 2013-06-21]. (ang.).
  25. Helenius relishing „big opportunity” after sealing Villa move. avfc.co.uk, 2013-06-18. [dostęp 2013-06-27]. (ang.).
  26. Eric Lichaj: Nottingham Forest sign ex-Aston Villa defender. BBC Sport, 2013-06-19. [dostęp 2013-06-19]. (ang.).
  27. Aston Villa: Owner Randy Lerner puts club up for sale. bbc.com. [dostęp 2014-05-24]. (ang.).
  28. Liverpool 0-1 Aston Villa. bbc.co.uk. [dostęp 2014-09-14]. (ang.).
  29. Sherwood menedżerem Aston Villi. transfery.info. [dostęp 2015-02-14]. (pol.).
  30. Fabian Delph fires Aston Villa into The FA Cup Final. thefa.com. [dostęp 2015-05-02]. (ang.).
  31. Miliarderzy przejmują klub Aston Villa, pb.pl [dostęp 2021-11-15] (pol.).
  32. a b Matt Maher, Tony Xia leaves Aston Villa with former owner's remaining shareholding wiped out, www.expressandstar.com [dostęp 2021-11-15] (ang.).
  33. a b Aston Villa F.C. club Honours. Aston Villa F.C.. [dostęp 2008-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 lutego 2009)]. (ang.).
  34. a b c Do 1992 roku najwyższą klasą rozgrywkową w Anglii była Football League First Division; następnie rozgrywki te zmieniły nazwa na FA Premier League. W tym samym czasie, druga liga (Second Division) zmieniła nazwę na First Division, a trzecia liga (Third Division) zmieniła nazwę na Second Division .
  35. Villa's record breaking goal tally of 128 top-flight goals in 1930/31. The Guardian. [dostęp 2008-11-10]. (ang.).
  36. Goodyear, David; Matthews, Tony; s.168
  37. Ward, Adam; Griffin, Jeremy; ss.130–135
  38. England international matches at Villa Park. FA. [dostęp 2008-11-10]. (ang.).
  39. First Team. avfc.co.uk. [dostęp 2021-01-08]. (ang.).
  40. a b Aston Villa, [w:] baza Transfermarkt (drużyny-sztab trenerski) [online] [dostęp 2021-11-14].
  41. Manager History for Aston Villa [data dostępu: 2009-07-18] (ang.)
  42. Aston Villa vs Birmingham City. uk.haynes.com. [dostęp 2014-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 maja 2014)]. (ang.).
  43. a b c Aston Villa – Historical Football Kits. www.historicalkits.co.uk. [dostęp 2015-08-20].
  44. Aston Villa Football Club, Partners, Aston Villa Football Club [dostęp 2021-11-15].
  45. Richard Whitehead: The soul of Aston Villa in 50 moments, page 2. The Times, 1 września 2008. [dostęp 2008-11-09]. (ang.).

Europejskie puchary

Bibliografia

  • Ward, Adam; Griffin, Jeremy: The essential history of Aston Villa. Headline book publishing, 2002. ISBN 0-7553-1140-X.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Flag of Jamaica.svg
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Ulster Banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Simple gold cup.svg
Złoty puchar
Kit shorts astonvilla2021a.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
Kit right arm astonvilla2021a.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
O'Neill, Martin.jpg
Autor: Jonesy702, Licencja: CC BY-SA 4.0
Photo taken by myself of en:Martin O'Neill after an Aston Villa training session at en:Bodymoor Heath on en:December 24 en:2007.
AVilla1899.jpg
Aston Villa pod koniec XIX wieku.
82team.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Everlast1910 z angielskiej Wikipedii, Licencja: Attribution
image taken by holtemiester full permission given to upload!

This image was taken by Holtemiester(Justin). He gave me full permission to use the image as i want.

https://www.flickr.com/photos/holtemeister/
Coppacampioni.png
Autor: Riccardo de Conciliis, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coupe de la Ligue des Champions
2009 Aston Villa.jpg
Autor: Doma-w (talk), Licencja: CC-BY-SA-3.0

Starting eleven of Aston Villa just before the 2009–10 UEFA Europa League play-off round match against SK Rapid in Vienna.
Top (L-R): Emile Heskey, Habib Beye, Carlos Cuellar, Brad Guzan, Curtis Davies, James Milner.


Bottom (L-R): Ashley Young, Nigel Reo-Coker, Nicky Shorey, Steve Sidwell, Craig Gardner.
Kit right arm astonvilla2021h.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
Kit socks astonvilla2021h.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
Kit body astonvilla2021a.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
Kit left arm astonvilla2021h.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
Kit body astonvilla2021h.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
Kit socks astonvilla2021a.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
Lambert 3.JPG
Autor: Qside, Licencja: CC BY-SA 3.0
Paul Lambert on the touchline for Aston Villa v Shamrock Rovers 04/08/2013
Kit left arm astonvilla2021a.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.
VillaPark PanoramaFromTrinityRoadStand.jpg
Autor: Harry Vale, Licencja: CC BY 2.0
Panorama of Villa Park, Birmingham from the Trinity Road Stand.
Kit shorts astonvilla2021h.png
Autor: ShadowBryan3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Camiseta 2020/21 del Aston Villa F.C.