Astrologia wedyjska

Ganeśa, opiekun wszystkich astrologów.

Astrologia wedyjska obejmuje wiedzę o wpływie planet na życie ludzkie. Zawiera opierające się na Wedach wytłumaczenie procesów zachodzących w ciele człowieka jak i we Wszechświecie.

Różnice między astrologią zachodnią a wedyjską

Na Zachodzie astrolodzy stosują system sajana, zodiaku słonecznego. Astrolodzy indyjscy używają systemu nirajana, zodiaku syderycznego. Różnica położenia planet i domów w Zodiaku spowodowana jest precesją i zwana jest ajanamsą.
Planety brane pod uwagę przez dźjotisz to: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn i dwa węzły księżycowe. Nie uwzględnia się Urana, Neptuna i Plutona.
Nakszatry to podział Zodiaku na 27 części. Naksza znaczy osiągać, zbliżać się, tra znaczy chronić, strzec. Całe słowo oznacza również gwiazdę. Nakszatry odnoszą się ściśle do najjaśniejszych gwiazd w różnych konstelacjach.

Patroni i twórcy

Ważną grupę tekstów tworzących dźjotisza śastry stanowią astronomiczne sidhanty. Obejmują one prace znanych z historii astronomów indyjskich, między innymi Arjabhaty, Brahmagupty czy też Wiraha Mihiry. Są też nimi starożytne teksty sanskryckie, np. Surja siddhanta, która według tradycji pochodzi od dewów i riszich (mędrców, wyższych istot). Pierwszymi riszi, którzy zaczęli przekaz wiedzy o astronomii i astrologii byli Wisznu, Brahma, Śiwa itd.

Literatura przedmiotu

  • Komilla Sutton: Astrologia wedyjska. Świat Książki. ISBN 83-7391-422-6.
  • Jeffrey Armstrong: Bóg astrologiem. Purana, Wrocław. ISBN 83-918516-7-2.
  • Richard L. Thompson: Wedyjska kosmografia i astronomia. Arche, Wrocław. ISBN 83-909570-3-5.

Zobacz też

  • Dźjotisz

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Ganesha ink.jpg
Ink drawing of Ganesha under an umbrella, with his two wives, who are fanning him. His rat is in the foreground, to the left. The sun, with a face, shines upon the scene. Various trees in the background.