Atak mrozu w zachodnich Stanach Zjednoczonych (2007)

Atak mrozu w zachodnich Stanach Zjednoczonych w 2007
Ilustracja
Najwyższe i najniższe temperatur podczas ataku mrozu (temperatura podana w °F).
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejsce

Kalifornia
Oregon
Waszyngton

Rodzaj zdarzenia

fale mrozów

Data

1218 stycznia 2007

brak współrzędnych

Atak mrozu w zachodnich Stanach Zjednoczonych – fala mrozów, która swoim zasięgiem objęła trzy stany na zachodnim wybrzeżu USA (Kalifornia, Oregon, Waszyngton) i trwała od 12 stycznia do 18 stycznia 2007 roku. Arktyczny niż baryczny ulokował się daleko na zachodzie, powodując wystąpienie rekordowo niskich temperatur, wyrządzając straty na plantacjach cytrusów w Kalifornii oraz zaleganie warstwy śniegu w południowej części tego stanu.

Warunki pogodowe

Niezwykle łagodna zima w wielu regionach południowo-zachodnich stanach i na Wybrzeżu Północno-Zachodnim spowodowała, że zimne powietrze arktyczne dotarło daleko na zachód, przynosząc ze sobą ochłodzenie i opady śniegu w południowej Kalifornii i San Joaquin Valley. W grudniu w południowej Kalifornii panowały suche warunki, z niezwykle ciepłą pogodą i niewielkim zachmurzeniem. W Los Angeles średnia temperatura dla tego miesiąca była wyższa o 3 stopnie. Nad Wybrzeżem Północno-Zachodnim wystąpiły ogromne opady deszczu, powodując powodzie w Waszyngtonie i Oregonie. Temperatura zaczęła spadać poniżej średniej 11 stycznia w San Joaquin Valley i 12 stycznia w południowej Kalifornii. Pierwsze przymrozki wystąpiły w San Joaquin Valley, około północy dnia 13 stycznia. W tym czasie wschodnie i środkowe stany zostały nawiedzone przez burzę lodową.

Skutki

Atak zimnego powietrza nastąpił w dniach od 13 stycznia do 18 stycznia 2007 roku i objęła swoim zasięgiem kilka obszarów w Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie.

Południowa Kalifornia

Obszar Południowej Kalifornii rzadko jest nawiedzany przez opady śniegu. 17 stycznia przyniósł opady śniegu w Malibu i zachodnim Los Angeles. Choć najzimniej było w okresie od 14 do 16 stycznia, opady w tych dniach nie wystąpiły. 14 stycznia w Los Angeles odnotowano temperaturę 2 °C[1], taką samą temperaturę odnotowano w San Diego. W Lancaster odnotowano temperaturę -16 °C[2]. Wiele dróg oraz międzystanowa autostrada nr 5 zostały zamknięte z powodu opadów śniegu, zdarzyło się również kilka wypadków w wyniku pojawienia się gołoledzi.

Innym skutkiem fali mrozów w południowej Kalifornii było obumieranie palm i innej tropikalnej roślinności.

San Joaquin Valley

San Joaquin Valley jest największym w Stanach Zjednoczonych regionem, gdzie uprawiane są cytrusy. Wrażliwe na zimno rośliny, takie jak: pomarańcze, cytryny, awokado i kwiaty w znacznym stopniu ucierpiały. W Los Banos odnotowano temperaturę -6 °C w dniach 14 i 15 stycznia. Szacuje się, że około 75% upraw roślin cytrusowych zostało zniszczonych przez fale mrozów. Straty w tym obszarze zostały wycenione na 1 mld USD. Gubernator stanu Arnold Schwarzenegger wniósł wniosek o pomoc do rządu federalnego[3][4].

Waszyngton i Oregon

Stany te są o wiele lepiej przygotowane do niskich temperatur, ponieważ częściej występują tu takie warunki. W Seattle, dnia 14 stycznia temperatura powietrza wynosiła -8.3 °C[5]. Podczas burzy śnieżnej (16 i 17 stycznia) odnotowano rekordowe opady śniegu, w obydwóch stanach pokrywa śniegu w dolinach osiągała 30 cm, a w rejonach górskich 130 cm. Zjawisko to było korzystne dla ośrodków narciarskich położonych w Górach Kaskadowych oraz Sierra Nevada.

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
January 2007 western US freeze.gif
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
January 2007 western US freeze