Atlantic Records

Atlantic Records
Logo
HoldingWarner Music Group
Rok powstania1947
ZałożycielAhmet Ertegün
Herb Abramson
Dystrybucja

USA: Atlantic Records Group
poza USA: WEA

Gatunkiróżne
SiedzibaNowy Jork
Kraj pochodzeniaStany Zjednoczone
Strona internetowa

Atlantic Records, Atlantic Recording Corporation – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group[1].

Historia

Wytwórnia Atlantic założona została w roku 1947 przez Ahmeta Ertegüna i Herba Abramsona. Na początku zajmowała się głównie jazzem, R&B oraz muzyką country. Na początku lat 50. do Ahmeta dołączył Jerry Wexler i Nesuhi Ertegün. Od roku 1955 Nesuhi stał na czele oddziału jazzowego i był odpowiedzialny za główne kontrakty firmy, z takimi muzykami jak Charles Mingus i John Coltrane; w późniejszym czasie został zastąpiony przez Joela Dorna. Inżynier dźwięku, a później producent – Tom Dowd – stał na czele wydziału technicznego. Chociaż wytwórnia Atlantic zaczynała jako firma niezależna, to już wkrótce zajęła ważną pozycję na rynku wydawniczym lat 60., głównie dzięki kontraktom z głównonurtowymi gwiazdami muzyki pop, takimi jak Sonny and Cher. Jej głównymi rywalami były Columbia Records i RCA Records.

Ahmet (lewo) i Nesuhi Ertegün[a]

Od początku swojej działalności wytwórnia stworzyła, a także wykupiła kilka mniejszych wytwórni – w 1955 Herb Abramson otworzył Atco Records, a w listopadzie tego roku wykupiono wytwórnię Spark Records. Inne wytwórnie należące do grupy Atlantic to m.in. 143 Records oraz Lava Records. W 1967 wytwórnię Atlantic kupiła firma z Warner Bros. – Seven Arts – a obecnie jest częścią Warner Music Group, byłego oddziału konglomeratu mediowego Time Warner, który został sprzedany inwestorom w roku 2004.

W maju 1988 odbyła się uroczystość z okazji czterdziestej rocznicy powstania wytwórni, a uświetniły ją występy wielu artystów, których albumy wydane zostały w Atlantic – doszło między innymi do występów zespołów, które były do tej pory „w stanie spoczynku” – takich jak Led Zeppelin czy Crosby, Stills and Nash.

Na początku lat 90. wytwórnia Atlantic posiadała 50% akcji Interscope Records wydającej albumy z gatunku gangsta rap – z czego wiele we współpracy z Death Row Records. Presja ze strony grup działaczy politycznych przeciwnych gatunkowi gangsta rap doprowadziła do sprzedania udziałów tej firmy.

Obecnie dyrektorem generalnym i prezesem Atlantic Records jest Craig Kallman. Ahmet Ertegün sprawował funkcję „prezesa założyciela” aż do swojej śmierci 14 grudnia 2006 w wieku 83 lat.

W latach 1968–1973 Atlantic Records wydawała płyty zespołu Led Zeppelin, po czym stworzył on własną wytwórnię w obrębie Atlantic – Swan Song Records.

Największym mainstreamowym sukcesem wytwórni Atlantic były albumy grunge’owego zespołu Stone Temple Pilots wydawane w latach 90. Atlantic Records wydaje albumy m.in.: AC/DC, Chamillionaire, Phila Collinsa, Genesis, Led Zeppelin, MC5, Notorious B.I.G., Rush, The Velvet Underground, Billy Talent.

Zobacz też

Uwagi

  1. Zdjęcie wykonane przez Williama P. Gottlieba.

Przypisy

  1. Services | Warner Music Group (ang.). wmg.com. [dostęp 2015-12-17].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Atlantic Records box logo (colored).svg
Atlantic Records box logo (colored)
Ahmet Ertegun and Nesuhi Ertegun.jpg
Portrait of Ahmet M. Ertegun and Nesuhi Ertegun, Turkish Embassy(?), Washington, D.C., 194-.