Atomówki
Ten artykuł od 2016-05 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
![]() Logo serialu | |
Gatunek | serial animowany dla dzieci |
---|---|
Kraj produkcji | |
Oryginalny język | |
Twórcy | |
Liczba odcinków | |
Liczba serii | 6 serii |
Spis odcinków | |
Produkcja | |
Reżyseria | |
Czas trwania odcinka | 22 minuty |
Pierwsza emisja | |
Kraj oryginalnej emisji | Stany Zjednoczone |
Data premiery | 18 listopada 1998 |
Stacja telewizyjna | |
Lata emisji | 18 listopada 1998 – 25 marca 2005 |
Status | zakończony |
Chronologia | |
Kontynuacja |
Atomówki (ang. The Powerpuff Girls) – amerykański serial animowany dla młodszej widowni opowiadający o trzech dziewczynkach obdarzonych supermocą. Ich zadaniem jest walka z przestępczością, ratowanie ludzi przed kataklizmami i katastrofami oraz obrona miasta przed atakami potworów i kosmitów. Serial został stworzony przez Craiga McCrackena i wyprodukowany przez studio Hanna-Barbera dla Cartoon Network. Światowa premiera pierwszego odcinka miała miejsce 18 listopada 1998 r. W Stanach Zjednoczonych emisję zakończono 25 marca 2005 roku, a w Polsce w 2006.
Jednak 28 stycznia 2013 roku w USA ogłoszono, że specjalny tytuł The Powerpuff Girls: Dance Pantsed (pol. Atomówki – Taneczne rewolucje) z udziałem dziewczynek będzie miał premierę w USA 20 stycznia 2014 roku. Pierwotnie odcinek miał mieć premierę 13 września 2013 roku, a później 18 listopada 2013 roku, jednak z przyczyn technicznych amerykański Cartoon Network wyemitował go z czteromiesięcznym opóźnieniem. Specjalnością jest piosenkarz Ringo Starr z zespołu The Beatles, śpiewający nową, oryginalną piosenkę I Wish I Was a Powerpuff Girl (Chciałbym być Atomówką) i śpiewana przez nową postać – Fibonacciego Sequinse'a. Tym razem serial animowany został wyreżyserowany przez Dave'a Smitha, który reżyserował odcinki serii w przeszłości z oryginalnymi aktorami, którzy powrócili do wznowienia swych ról. Craig McCracken nie bierze udziału w dalszych produkcjach serii. W polskim Cartoon Network odcinek został wyemitowany 26 lipca 2014 roku.
Po 11 latach przerwy serial powrócił do Cartoon Network[1]. Pierwszy odcinek nowej serii miał premierę 4 kwietnia 2016 roku.
Fabuła
Atomówki żyją w fikcyjnym mieście Townsville w USA (nie mylić z Townsville w Australii). Zostały stworzone przez profesora Atomusa, który próbował stworzyć idealne dziewczynki z "cukru, słodkości (w oryginalnej wersji językowej z przypraw) i różnych śliczności", ale – popchnięty przez laboratoryjną małpkę Jojo – rozbił naczynie ze "Związkiem X", który dostał się do przygotowywanej przezeń mieszaniny. W wyniku eksperymentu narodziły się Atomówki. Posiadają wiele nadnaturalnych zdolności – potężną siłę, superszybkość, umiejętność latania, strzelania laserem z oczu, fale dźwiękowe, miotanie piorunami, klonowanie i zmniejszanie się oraz wiele innych (każda z nich ma też umiejętność, której nie posiadają dwie pozostałe siostry). Potrafią też tworzyć grupowe super ataki np. "czarny kwiat rozpaczy".
Postacie
Atomówki
W oryginalnej wersji językowej każda Atomówka ma imię zaczynające się na "B". Tłumacze zadbali, by tak było i w polskiej wersji językowej.
- Bójka (ang. Blossom czyli Kwiat) – liderka grupy. Jest ubrana w różową sukienkę z czarnym paskiem i czarne półbuty, ma długie rude włosy związane czerwoną kokardą i spięte z tyłu spinką ozdobioną sercem oraz różowe oczy. Pracuje głównie umysłem, walkę traktując jako środek do celu, gdy logika wymaga zastosowania tego środka. Lubi się uczyć, dlatego uchodzi za najmądrzejszą Atomówkę, przez co bywa zarozumiała. Podczas walki kładzie nacisk głównie na taktykę, w niektórych przypadkach próbuje dyplomacji. Ma zdolność zamrażania wszystkiego dookoła (lodowy oddech), ale ta umiejętność nie pojawiła się w chwili narodzin jak pozostałe moce. Jej składnik to "Różne Śliczności", a charakterystyczny kolor – róż.
- Bajka (ang. Bubbles czyli Bańki) – najwrażliwsza i najdziecinniejsza z Atomówek, dlatego jest pogardzana przez przeciwników i siostry. Łatwo ją zranić, cieszy się drobiazgami, ma wiele radości życia. Zdarza jej się jednak samej uratować sytuację (jak w pierwszym oficjalnym odcinku pilotażowym). Lubi rysować i bawić się. Kocha zwierzęta. Jej ulubioną maskotką jest Osiek, fioletowa pluszowa ośmiorniczka. Bajka ma zdolność komunikowania się w każdym języku, m.in. zwierzęcym i hiszpańskim. Jako jedyna z Atomówek potrafi rozwiązywać problemy bez użycia przemocy. Rzadko wpada w złość. Ale jeśli do tego dojdzie, staje się bardzo brutalna i cyniczna. Jest ubrana w błękitną sukienkę, ma blond włosy związane w dwa kucyki i błękitne oczy. Jej składnik to cukier, a charakterystyczny kolor to jasny błękit.
- Brawurka (ang. Buttercup czyli Jaskier) – całkowite przeciwieństwo Bajki. Jej ulubione zajęcia to doskonalenie walki i straszenie Bajki i niektórych dzieci z przedszkola. Mimo to bardzo kocha siostrę i bez wahanie rusza jej na ratunek, gdy jest to konieczne. Problemy rozwiązuje głównie przy użyciu siły, którą zwykle stosuje bez planu. Ma krótkie czarne włosy i jasnozielone oczy. Jest ubrana w jasnozieloną sukienkę z czarnym paskiem i czarne półbuty. Jako Atomówka nie ma indywidualnej na tle sióstr mocy, ale ona jedyna z całego miasta Townsville umie zwinąć język w trąbkę. Jest dość złośliwa i sarkastyczna, jednak też ma swoje słabości (m.in. w odcinkach Życie jest jak Zen i Tajemnica). Rzadko interesują ją najczęstsze zabawy u dziewczynek, gdyż woli takie zajęcia, w których jest akcja. Jej składnik to słodkości (w ang. przyprawy), a charakterystyczny kolor to jasna zieleń.
Główni mieszkańcy Townsville
- Profesor Atomus (ang. Professor Utonium) – naukowiec, twórca i przybrany ojciec dziewczynek. Ma brata. Laureat Nagrody Nobla za osiągnięcia w nauce, za rok 1993.
- Burmistrz (ang. Mayor) – burmistrz miasta Townsville, ma posturę dziecka, jest mało inteligentny i naiwny. Nosi monokl i mały cylinder. Jego jedynym obowiązkiem jest dzwonienie po Atomówki w razie niebezpieczeństwa. Jego ulubioną potrawą są korniszony. Jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1996.
- Sara Bella (ang. Sara Bellum) – sekretarka burmistrza, zawsze ubrana w czerwony żakiet i minispódniczkę. Ma rude, gęste, kręcone włosy. Pilnuje, by burmistrz nie popełniał błędów (nie zawsze jej się to udaje). Jej twarz nigdy nie jest pokazywana (w jednym z odcinków pokazano całą głowę, ale zabandażowaną; w innym pokazano jej głowę po przemianie w psa), dopiero w odcinku Atomówki rządzą! pokazano kawałek jej twarzy (jedno oko i usta).
- Panna Keane (ang. Ms Keane) – wychowawczyni z przedszkola Pod Dębami (ang. Pokey Oaks Kindergarten), do którego uczęszczają Atomówki. Ma krótkie czarne włosy, nosi pomarańczowy sweter, czerwoną kamizelkę i brązowe spodnie. Jest cierpliwa wobec dzieci, potrafi jednak je ukarać. Pilnuje, by w przedszkolu nie toczyły się żadne walki. Ma kota Valentino.
- Gadający pies – pojawia się w kilku odcinkach, jednak zwykle nie ma większego wpływu na przebieg akcji. Jest biały w czarne łaty, nosi czerwoną obrożę.
- Stanley Whitwield – dziennikarz telewizyjny z Townswille.
Czarne charaktery
- Mojo Jojo – genialna małpa podobna do człowieka. Żyje w centrum miasta na szczycie wulkanu. Za wszelką cenę chce zniszczyć Atomówki, które zawsze niweczą jego plany zapanowania nad światem. Mojo próbuje zniszczyć Atomówki przeważnie za pomocą gigantycznych robotów i broni laserowej. Jest ubrany w niebiesko-biały kostium z długą, fioletową peleryną i białymi butami. Na głowie nosi wysoki hełm (biały z fioletowymi paskami), który chroni jego mózg, rozrośnięty podczas wybuchu związku X, przy narodzinach Atomówek, znajdujący się na zewnątrz czaszki. Jest najczęściej pojawiającym się wrogiem Atomówek, przez co te w kolejnych starciach czasem go nie doceniają, chociaż jest groźnym przeciwnikiem. Uwielbia długie i złożone zdania, a tym samym nie potrafi się streszczać. Jest twórcą Super Mocnych Chłopaków. Przed stworzeniem Atomówek Mojo był pupilem profesora Atomusa i to właśnie przez to, że popchnął go podczas pracy nad idealnymi dziewczynkami w stronę kolby ze Związkiem X, powstały Atomówki. Drugi raz (ale pośrednio) w odcinku Powrót Mojo Jojo przyczynił się do stworzenia Atomówek podczas podróży w czasie do lat dzieciństwa profesora Atomusa, by sprawić, żeby nie miał chęci w dzieciństwie do zostania naukowcem. Doprowadzony do ostateczności próbował go zabić, jednak – w wyniku interwencji podążających za nim w czasie Atomówek – nie udało mu się to. Po powrocie całej czwórki do teraźniejszości okazało się, że Atomus zainteresował się nauką właśnie w wyniku ujrzenia ratujących go Atomówek.
- Feler Lumpeks (ang. Fuzzy Lumpkins) – stworzenie z rodziny Lumpeksów. Jego futro ma kolor różowy, żyje samotnie w drewnianej chacie w lesie. Waży 100 kg. Bardzo ceni swoją prywatność – atakuje każdą żywą istotę (a nawet liście), która ją naruszy. Jego ulubione zajęcia to gra na bandżo i palenie fajki. Nosi niebieskie spodnie z szelkami i słomiany kapelusik. Kiedy się denerwuje, jego futro przybiera kolor czerwony. Feler, rzadko atakuje Atomówki, a gdy to robi, używa przeważnie strzelby lub wielkich głazów. Posiada alter ego, które jest niepokonane. Bez jego aktywacji jest jednak dla Atomówek łatwym do pokonania przeciwnikiem. W końcowych epizodach nawet z alter ego nie był zagrożeniem dla dziewczynek.
- On (ang. Him) – wcielone zło, przypomina stereotypowego diabła. Jego prawdziwe imię jest tak straszne, że wszyscy boją się je wymówić. Jego skóra jest czerwona, zamiast dłoni ma wielkie czerwone szczypce. Nosi czarne, wysokie buty z obcasem i różowe futro. Jego ulubione zajęcia to aerobik i kąpiel w wannie. Próbuje zniszczyć Atomówki za pomocą klątw, czarów i zaklęć. Posługuje się zamiennie piskliwym głosem kobiety i twardym męskim. Jego moc jest tak wielka, że był w stanie wskrzesić i ulepszyć Super Mocnych Chłopaków. Jest najgroźniejszym wrogiem Atomówek.
- Banda Gangreniaków – gang nastolatków; wszyscy są zieloni, co jest wynikiem niedbania o higienę. Mieszkają w drewnianej chacie na wysypisku śmieci. Lubią dewastować miasto, sprayować mury, robić kawały telefoniczne, śmiecić i bić dzieci. Nigdy (poza filmem kinowym) nie zaczepiają Atomówek – na ich widok przeważnie uciekają.
W skład bandy wchodzą:- As – szef gangu. Ma czarne włosy do ramion i nosi przeciwsłoneczne okulary. Ubrany jest w pomarańczową kamizelkę z niebieskim paskiem oraz kremowe spodnie i czarne buty. W odcinku "Mocno Przesadzone" dostał moc panowania na lodem.
- Billy – dziecinny i silny. Jest otyłym cyklopem, jego oko ciągle jest przysłonięte czerwonymi włosami. Ubrany jest w zieloną koszulę i niebieskie spodnie ściągnięte czarnym paskiem. Naprawdę nazywa się William Williams. W odcinku "Mocno Przesadzone" dostał moc przemiany w kamień.
- Wężyk – przypomina węża oraz ma rozciągliwą w górę szyję (czasami również syczy). Ma długie do połowy pleców czarne włosy oraz nosi bordową czapkę. Ubrany jest w białą koszulkę w kolorowe paski, krótkie czerwone spodenki i biało-czarne adidasy oraz na ręce ma bransoletkę. Naprawdę nazywa się Samford Długonosy. W odcinku "Mocno Przesadzone" dostał moc rozciągania się.
- Gruby – wbrew pseudonimowi nie jest gruby. Chodzi ciągle pokazując język, pluje zamiast mówić (jego "mowę" rozumieją tylko inni członkowie gangu). Mimo to potrafi naśladować głosy wszystkich mieszkańców miasta. Ubrany jest w brązowy fartuch ściągnięty paskiem. Naprawdę nazywa się Grubber Grubbers. W odcinku "Mocno Przesadzone" dostał moc bekania fal dźwiękowych.
- Mały Arturo – jest bardzo niski. Ma przylizane czarne włosy przysłaniające jedno oko. Ubrany jest w czerwoną koszulę z białymi końcówkami rękawów i czarne spodnie oraz czarne buty. Naprawdę nazywa się Arturo Grzywa. W odcinku "Mocno Przesadzone" dostał moc super szybkości.
- Księżniczka Forsiasta (ang. Princess Morbucks) – bogata, rozpieszczona dziewczynka. Gdy spotyka Atomówki w przedszkolu, za wszelką cenę chce zostać jedną z nich i posiadać super siłę. W tym celu za pieniądze taty kupuje specjalne kostiumy i urządzenia, jednak nigdy nie udaje jej się zostać prawdziwą Atomówką. Średnio wymagający przeciwnik dla dziewczynek.
- Sedusa – jedna z niewielu kryminalistek w mieście. Ma długie ciemnorude włosy, które służą jej do walki. Nosi czerwony kostium i czarne kabaretki. Jej twarz jest biała. Do pokonania Atomówek używa swoich włosów i kosmetyków. Często przebiera się za inne kobiety, by uwodzić mężczyzn mogących jej pomóc w dotarciu do Atomówek między innymi za Pannę Sarabellę. Bójce, Bajce i Brawurce nigdy nie przychodzi łatwo zwycięstwo z nią. Wystąpiła w odcinkach: "O mały włos", "Straszna niania", "Aspiracje", "Róży kwiat zmienia świat" i "Atomówki rządzą!".
- Amebowcy (ang. Amoeba Boys) – trzy niebieskie pierwotniaki, które chcą być kryminalistami, ale nigdy im się to nie udaje. W ich skład wchodzą: Szef, Chudy i Junior. Popełniają wykroczenia o małej szkodliwości, np. kradzież pomarańczy lub deptanie trawnika. Choć w odcinku "Na co ci ta matma?" zostają prawdziwymi przestępcami mnożąc się i kradnąc wszystkie pomarańcze.
- Super Mocne Chłopaki (początkowo Przebojowcy) (ang. The Rowdyruff Boys) – chłopcy, którzy mieli moc większą niż Atomówki (w odcinku "Przebojowcy") ale po tym jak wskrzesił ich On stają się równie silni. Ich twórcą jest Mojo Jojo. Są chłopięcymi odpowiednikami Atomówek, a swoją moc zawdzięczają również związkowi X, ale w przeciwieństwie do Atomówek, powstali z włosów, ślimaków, kłaków z ogona psa Wyciora i wody klozetowej użytej jako Związek X. W odcinku "Przebojowcy" o mało nie wygrali z Atomówkami. Chłopcy mieli jednak swój słaby punkt i zauważyła to Sara Bella – zaproponowała dziewczynkom by, zamiast walczyć z nimi, były dla nich miłe i sympatyczne. Przebojowcy eksplodowali, gdy Atomówki ich pocałowały. Chociaż są tak silni jak Atomówki, na ogół przegrywają z nimi, gdyż są mało inteligentni. Nie chodzą do szkoły i popełniają różne przestępstwa (np. kradną, rysują sprayem w miejscach, gdzie jest to zabronione). Są groźnym przeciwnikiem dla Atomówek. Super Mocne Chłopaki zyskali wielką popularność wśród niektórych chłopców. Nie występują w żadnym odcinku specjalnym np. "Atomówki rządzą" (gdzie występują pozostałe czarne charaktery).
W skład bandy wchodzą:- Bryk (ang. Brick) – rudowłosy lider Super Mocnych Chłopaków oraz odpowiednik Bójki. Jego charakterystyczny kolor to czerwień, a składnik to włosy. Jest władczy, próżny i apodyktyczny. Tak jak jego bracia, ma sadystyczną przyjemność z bicia i drwienia z innych ludzi. Ma tendencję do krzyczenia na swojego brata Bubla za jego roztargnienie lub powiedzenie czegoś niemądrego.
- Bubel (ang. Boomer) – blond włosy, niebieskooki członek i brat Super Mocnych Chłopaków oraz odpowiednik Bajki. Jego charakterystyczny kolor to niebieski, a składnik to ślimaki. Mimo że jest złoczyńcą, jest wyjątkowo naiwny (przez co często obrywa) i najmniej inteligentny z bandy. Bryk bije go za głupotę i dla własnej przyjemności. Potrafi pluć na bardzo dużą odległość.
- Bat (ang. Butch) – czarnowłosy odpowiednik Brawurki, członek i brat Super Mocnych Chłopaków. Jego charakterystyczny kolor to ciemna zieleń, a składnik to kłaki z ogona psa Wyciora. Jest bardzo brutalny i szalony, uwielbia niszczyć i robić chaos dookoła siebie.
- Lumpeksy – stwory zamieszkujące pobliskie lasy, krewni Felera.
- Robot Dynamo (w późniejszych odcinkach Dynamówka) – robot stworzony przez profesora Atomusa. Przypomina on Atomówkę, posiada mnóstwo gadżetów i broni. Wygląda jak Bajka, lecz ma rude włosy i niebieską kokardkę. Miała służyć Atomówkom do ratowania miasta, ale spowodowała ogromne zniszczenia.
Jest także masa innych przeciwników, którzy zwykle występują tylko raz.
Ataki używane przez Atomówki
- Lodowy oddech – atak używany przez Bójkę do zamrażania wrogów.
- Laserowy atak – atak używany przez Bajkę, Bójkę i Brawurkę do zapromieniowania wrogów. Jedna z nich użyła go nosząc w pewnym odcinku okulary.
- Fala głosowa – atak używany przez Bajkę, Bójkę i Brawurkę do ogłuszania wrogów.
- Atomowy kot – atak zespołowy do eliminowania przeciwników.
- Atomowy Twister (odc. Poparzenie Słoneczne)
- Kosmiczna Torpeda (odc. Nauczyciel Dręczyciel)
- Czarny Kwiat Rozpaczy (odc. Życie Dynamiczne)
- Mega Strzał (odc. Życie Dynamiczne)
- Skrzydło – Plan O (odc. Walka Zła ze Złem)
- Plan XQ (odc. Walka Zła ze Złem)
- Potrójny Laserowy Atak (odc. Walka Zła ze Złem)
- Atak Zmasowany Alfa Omega (odc. Trzy Dziewczynki i Potwór)
- G37 (odc. Trzy Dziewczynki i Potwór)
Wersja polska
Felerne mięso
Wystąpili:
- Beata Jankowska-Tzimas – Bójka
- Jolanta Wilk – Bajka
- Edyta Jungowska – Brawurka
- Robert Czebotar – Narrator
- Tomasz Marzecki – Feler Lumpeks
- Ryszard Nawrocki – Burmistrz
- Katarzyna Tatarak
i inni
Wersja polska: Master Film
Reżyseria: Paweł Łysak
Dialogi: Elżbieta Kowalska
Dźwięk: Urszula Ziarkiewicz
Montaż: Agnieszka Kołodziejczyk
Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Lektor: Piotr Borowiec
Serial TV
Wystąpili:
- Beata Jankowska-Tzimas – Bójka
- Jolanta Wilk – Bajka
- Edyta Jungowska – Brawurka
- Robert Czebotar –
- Profesor Atomus,
- Narrator
- Jacek Czyż – Mojo Jojo
- Cezary Kwieciński –
- Arturo,
- Bat (odc. Przebojowcy),
- Mitch Mitchelson (odc. Podstępny Mojo Jojo)
- Krystyna Kozanecka – Księżniczka
- Jacek Braciak – As
- Janusz Wituch –
- Wąż,
- Stanley Whitwield – dziennikarz,
- Pan Obca-siła
- Tomasz Marzecki – Feler Lumpeks
- Leopold Matuszczak – Burmistrz
- Katarzyna Tatarak – Panna Keane
- Joanna Wizmur –
- Babcia,
- Pani Smith
- Mary (odc. Podstępny Mojo Jojo)
- Dariusz Odija –
- Karakan (odc. Wygląd zewnętrzny),
- Kapitan Prawus,
- Major Glory
- Wojciech Paszkowski –
- Szef Amebowców,
- Kot (odc. Kotastrofa),
- Różne głosy
- Józef Mika – Amebowiec Junior
- Jarosław Boberek –
- Bat,
- Lewizna
- Robert Tondera – Bubel
- Jacek Kopczyński –
- Bubel (odc. Przebojowcy),
- Lewus
- Jacek Wolszczak –
- Mitch Mitchelson,
- Jeff (odc. Podstępny Mojo Jojo)
- Jonasz Tołopiło – Elmer
- Adam Bauman – Kapitan Lucky
- Zbigniew Suszyński – Major Man (odc. Fałszywy bohater)
- Jacek Jarosz – Radosny Radzio (odc. Dobranocka)
- Iwona Rulewicz –
- Seduza (Dobromiła),
- Sara Bellum (niektóre odcinki)
- Tadeusz Borowski –
- Majstersztyk,
- Piaskowy Dziadek
- Jarosław Domin – Grandziarz
- Elżbieta Jędrzejewska – Fam Fatal
- Jolanta Zykun – Maszkara
- Krzysztof Zakrzewski – Mike Bryczkowski
- Janusz Zadura – Profesor Him – Kolega Profesora
- Artur Kaczmarski – Ojciec Ptak
- Włodzimierz Bednarski – Szef policji
- Jacek Rozenek – Samochód Profesora
- Arkadiusz Jakubik –
- Pan Smith,
- Sam Należysty (odc. Co grzeczne to niebezpieczne)
- Teresa Lipowska – Pani Malina
- Jakub Truszczyński – Młody Atomus
- Agata Gawrońska –
- Nauczycielka Atomusa i panny Keane,
- Pani z Castingu
- Ewa Serwa-Galia –
- Sandra Należysta (odc. Co grzeczne to niebezpieczne),
- Jedna z Hipisek (odc. Mojo pod ochroną)
- Marcin Przybylski –
- Pan Zielny,
- Krasnal (odc. Róży kwiat zmienia świat),
- Złodziej (odc. Na złodzieju czapka gore),
- Jeden z oszustów (odc. Poparzenie słoneczne)
- Andrzej Blumenfeld – Reżyser Benie Breinstein
- Robert Więckiewicz –
- Jeden z Bandytów (odc. Dziewczęcy gang),
- Bryk (odc. Przebojowcy)
- Izabela Dąbrowska – Mama chłopca
- Zbigniew Konopka –
- Policjant w Townswille (odc. Wyjątkowy prezent),
- Robotnik (odc. Równouprawnienie),
- Potwór (odc. Na potwora nie ma amatora)
- Tomasz Kozłowicz – Amebowiec Chudy
- Agnieszka Matysiak – Staruszka (odc. Mokra robota)
- Piotr Adamczyk – Lenny (odc. Kolekcja)
- Joanna Węgrzynowska-Cybińska – Mama potwora (odc. To nie moje dziecko)
- Jerzy Słonka – Jeden z oszustów (odc. Poparzenie słoneczne)
- Adam Pluciński –
- Mitch Michelson (odc. Przeklinanie nie popłaca),
- Młody chłopak (odc. Z życia Atomówek)
- Jan Kulczycki – Policjant w pociągu (odc. Potworny stryjek)
- Wojciech Machnicki – Pan Środa – kurator (odc. Szkolne rozrabiaki)
- Andrzej Arciszewski – Boogieman (odc. Boogie Straszy)
- Tomasz Steciuk –
- Bubel (odc. Chłopak na opak)
- Gnom (odc. Róży kwiat zmienia świat)
- Jerzy Dominik –
- Burmistrz Citysville,
- Funkcjonariusz FBI (odc. Taki wyszczekany)
- Anna Apostolakis – Jeden z uczniów (odc. Nauczyciel dręczyciel)
- Jacek Kawalec – Gadający pies (niektóre odcinki)
- Jarosław Budnik –
- Złodziej (odc. Na złodzieju czapka gore),
- Jeden z Oszustów (odc. Poparzenie słoneczne),
- Bubel (niektóre odcinki)
- Tomasz Bednarek –
- Brian (odc. Z życia Atomówek),
- Bryk (odc. Wojna ojców)
- Ryszard Olesiński – On
- Stefan Knothe – Sędzia (odc. Mojomowa)
- Mirosław Guzowski – Billy
- Jacek Bończyk – Tęczowy Klaun (odc. Raz na smutno)
- Elżbieta Bednarek – Kim (odc. Podstępny Mojo Jojo)
- Grzegorz Drojewski – Joey (odc. Podstępny Mojo Jojo)
- Anna Apostolakis – Robin (odc. Super koleżanki)
- Beata Bandurska – Sara Bellum
- Dariusz Kurzelewski
- Brygida Turowska
- Paweł Szczesny
- Norbert Jonak
- Małgorzata Drozd
- Marek Obertyn
- Małgorzata Puzio
- Mirosława Nyckowska
- Marcin Perchuć
- Jan Mateusz Nowakowski
- Paweł Iwanicki
- Karol Wróblewski
i inni
Śpiewali:
- Adam Krylik, Piotr Gogol, Dariusz Odija, Zbigniew Konopka, Paweł Szczesny (odc. 7),
- Agnieszka Maliszewska, Brygida Turowska, Marcin Przybylski (odc. 52),
- Aleksandra Rojewska, Brygida Turowska, Agnieszka Maliszewska, Monika Wierzbicka (odc. 57),
- Tomasz Steciuk – Gnom oraz Beata Jankowska-Tzimas, Edyta Jungowska, Jolanta Wilk, Robert Czebotar, Katarzyna Łaska, Agata Dąbrowska, Anna Sochacka, Magdalena Tul, Piotr Gogol, Adam Krylik, Krzysztof Pietrzak, Paweł Hartlieb, Jacek Czyż, Jarosław Boberek, Tomasz Kozłowicz, Michał Rudaś, Brygida Turowska, Leopold Matuszczak, Andrzej Chudy, Magdalena Gruziel, Wojciech Paszkowski (odc. 59)
Wersja polska: Master Film na zlecenie Warner Bros. (odc. 20-45, 50-78)
Reżyseria:
- Paweł Łysak (odc. 1-9, 12, 14),
- Ewa Kania (odc. 10-11, 13, 15-78)
Dialogi:
- Joanna Klimkiewicz (odc. 1-9, 12-52),
- Elżbieta Kowalska (odc. 10-11),
- Agnieszka Farkowska (odc. 53, 55-78),
- Oliwia Rogalska (odc. 54)
Dźwięk:
- Małgorzata Gil (odc. 1-9, 14, 21-23, 40-41, 46-49),
- Urszula Ziarkiewicz (odc. 10-12, 20, 50-59),
- Marek Dubowski (odc. 13, 15-19),
- Anna Barczewska (odc. 24-25, 37-39),
- Renata Gontarz (odc. 29, 42-43),
- Katarzyna Paluchowska (odc. 44-45),
- Jerzy Rogowiec (odc. 70-78)
Montaż:
- Małgorzata Rodowicz (odc. 1, 4-6),
- Agnieszka Kołodziejczyk (odc. 3, 7-9, 11-12, 14, 16-39, 46-78),
- Gabriela Turant-Wiśniewska (odc. 10, 13, 15, 40-45)
Kierownictwo produkcji:
- Romuald Cieślak (odc. 1-9, 13-78),
- Dariusz Falana (odc. 10-12)
Teksty piosenek:
- Andrzej Brzeski (odc. 7, 11, 52, 59),
- Agnieszka Farkowska (odc. 57)
Opracowanie muzyczne:
- Eugeniusz Majchrzak (odc. 7, 11, 52, 57, 59),
- Piotr Gogol
Lektorzy:
- Piotr Borowiec (odc. 1-12, 14, 16-78),
- Maciej Gudowski (odc. 13, 15)
Walka przed Gwiazdką
Wersja polska: Master Film na zlecenie Warner Bros.
Reżyseria: Ewa Kania
Dialogi: Andrzej Brzeski i Joanna Klimkiewicz
Dźwięk: Urszula Ziarkiewicz
Montaż: Agnieszka Kołodziejczyk
Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Wystąpili:
- Beata Jankowska-Tzimas – Bójka
- Jolanta Wilk – Bajka
- Edyta Jungowska – Brawurka
- Krystyna Kozanecka – Księżniczka
- Robert Czebotar –
- Profesor Atomus,
- Narrator
- Andrzej Chudy – Święty Mikołaj
- Wojciech Paszkowski – Kierowca limuzyny
- Anna Apostolakis – Niania
- Katarzyna Tatarak[a] - Panna Keane
- Mariusz Krzemiński
Lektor: Piotr Borowiec
Atomówki rządzą!
Wersja polska: Master Film
Reżyseria: Elżbieta Jeżewska
Dialogi: Agnieszka Farkowska
Dźwięk: Urszula Ziarkiewicz
Montaż: Zuzanna Kilanowicz
Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Tekst piosenki: Andrzej Brzeski
Opracowanie muzyczne: Piotr Gogol
Wystąpili:
- Jarosław Boberek – Mojo Jojo
- Beata Jankowska-Tzimas – Bójka
- Jolanta Wilk – Bajka
- Edyta Jungowska – Brawurka
- Robert Czebotar –
- Narrator,
- Profesor Atomus
- Tomasz Marzecki – Feler Lumpeks
- Leopold Matuszczak – Burmistrz
- Beata Bandurska – Sara Bellum
- Krystyna Kozanecka – Księżniczka
- Mariusz Krzemiński – As
- Ryszard Olesiński – On
i inni
Lektor: Piotr Borowiec
Atomówki – Taneczne rewolucje
Wersja polska: Master Film
Reżyseria: Agata Gawrońska-Bauman
Dialogi: Agnieszka Farkowska
Dźwięk i montaż: Jacek Osławski
Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Wystąpili:
- Beata Jankowska-Tzimas – Bójka
- Jolanta Wilk – Bajka
- Edyta Jungowska – Brawurka
- Robert Czebotar –
- Narrator,
- Profesor Atomus
- Jarosław Boberek – Mojo Jojo
- Mirosław Wieprzewski – Burmistrz
- Brygida Turowska – Sara Bellum
- Waldemar Barwiński – Fibonacci Sequins
i inni
Lektor: Piotr Borowiec
Odcinki
- Premiera w Polsce:
- Cartoon Network
- odcinki pilotowe (w ramach programu "Co za kreskówka!") – wrzesień 1998 r.
- I seria – 7 kwietnia 1999 r.
- II seria – 19 lutego 2001 r.
- III seria – 4 października 2001 r.
- IV seria (odcinki 40-49) – 2002 r.
- film pełnometrażowy – 27 marca 2003 r. (VHS i DVD)
- IV seria (odcinek 50.) – 7 listopada 2003 r. (podczas programu Akcja Animacja)
- odcinek bożonarodzeniowy – grudzień 2003 r.
- IV (odcinek 51.) 2004 r., V i VI seria – 2005 r. i 2006 r.
- Polsat
- serie I-III (odcinki 1-39) – 7 grudnia 2002 r.
- Polsat 2
- 2004-2005
- Cartoon Network
- W ciągu sześciu serii wyszło 78 odcinków plus 2 pilotowe, 1 specjalny bożonarodzeniowy i film pełnometrażowy wyświetlany w polskim HBO oraz TVN Siedem.
- Serial ten był również emitowany w weekendowym, godzinnym bloku – Atomowa 60 (Powerpuff Hour).
- W świątecznym numerze Cartoon Network Magazynu (grudzień 2005), który ukazał się 25 listopada 2005 roku, dodana została płyta VCD z m.in. świątecznym odcinkiem Atomówek – „Walka przed Gwiazdką”.
- Emisja odcinka „Róży kwiat zmienia świat” („See Me, Feel Me, Gnomey”) została w USA zakazana z powodu mocnych odniesień do ideologii komunistycznej. Odcinek ten został pokazany w innych krajach, m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Polsce.
- 24 stycznia 2009 roku, w ramach maratonu Chłopaki kontra dziewczyny został wyemitowany specjalny, ostatni odcinek Atomówek – „Atomówki rządzą!”, który powstał w 2008 roku z okazji 10-lecia serialu.
Spis odcinków
Nr | Polski tytuł | Angielski tytuł |
---|---|---|
ODCINKI PILOTOWE | ||
P1 | Felerne mięso | Meat Fuzzy Lumpkins |
P2 | Podstawy zbrodni | Crime 101 |
SERIA PIERWSZA | ||
01 | Wygląd zewnętrzny | Insect Inside |
Dziewczęcy gang | Powerpuff Bluff | |
02 | Pieski świat | Monkey See, Doggy Do |
Straszna niania | Mommy Fearest | |
03 | Osiek wcielony | Octi Evil |
Na zdrowie | Geshundfight | |
04 | Zauroczenie | Buttercrush |
Felerna wyprawa | Fuzzy Logic | |
05 | Boogie straszy | Boogie Frights |
Abramakabrak | Abracadaver | |
06 | Telefoniczne wygłupy | Telephonies |
Prawdziwa miłość | Tough Love | |
07 | Fałszywy bohater | Major Competition |
Mojo Jojo | Mr. Mojo's Rising | |
08 | Lepka sprawa | Paste Makes Waste |
Lodowata atmosfera | Ice Sore | |
09 | Bajkofuria | Bubblevicious |
Naga prawda | The Bare Facts | |
10 | Kotastrofa | Cat Man Do |
Felerny burmistrz | Impeach Fuzz | |
11 | Mojo Jojo ratuje sytuację | Just Another Manic Mojo |
Raz na smutno | Mime for a Change | |
12 | Przebojowcy | The Rowdyruff Boys |
13 | Panna Dynamo | Uh Oh Dynamo |
SERIA DRUGA | ||
14 | Chcieć to mieć | Stuck Up, Up and Away |
Szkolne rozrabiaki | School House Rocked | |
15 | Kolekcja | Collect Her |
Superzły | Supper Villain | |
16 | Urodziny Atomówek | Birthday Bash |
Tego już za wiele | Too Pooped to Puff | |
17 | Piaskowy Dziadek | Dream Scheme |
Kto śpi, ten traci | You Snooze You Lose | |
18 | Wszystko ma być zjedzone | Beat Your Greens |
Brudne intencje | Down n' Dirty | |
19 | Dobry Billy | Slave the Day |
Bajka Mojo Jojo | Los Dos Mojos | |
20 | Wyjątkowy prezent | A Very Special Blossom |
Nocny szlaban | Daylight Savings | |
21 | Mojo do wynajęcia | Mo Job |
Żywa zabawka | Pet Feud | |
22 | Wymyślony przyjaciel | Imaginary Fiend |
Buzi, buzi | Cootie Gras | |
23 | Zabawy w deszczowy dzień | The Powerpuff Girls Best Rainy Day Adventure Ever |
Po prostu zasłużyła | Just Desserts | |
24 | Zwariowana siostra | Twisted Sister |
Tajemnica | Cover Up | |
25 | Demon szybkości | Speed Demon |
Podstępny Mojo Jojo | Mojo Jonesin' | |
26 | O mały włos | Something's a Ms. |
Igraszki z wrogiem | Slumbering with the Enemy | |
SERIA TRZECIA | ||
27 | Upadli bohaterowie | Fallen Arches |
O mały włos (po raz 2) | The Mane Event | |
28 | Przeprowadzka | Town and Out |
Opiekunka do dzieci | Child Fearing | |
29 | Krytyczny kryzys | Criss Cross Crisis |
30 | Krótka krótkowzroczność | Bubble Vision |
Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada | Bought and Scold | |
31 | Wielkie biegi małej Twiggy | Gettin' Twiggy With It |
Zasadzka | Cop Out | |
32 | Klejnot w pudełku | Jewel of the Aisle |
Superzera | Super Zeroes | |
33 | Trzy dziewczynki i potwór | Three Girls and a Monster |
Małpi rozum | Monkey See, Doggy Two | |
34 | Katastrofa | Catastrophe |
Cukierkowa historia | Candy Is Dandy | |
35 | Bufon w balonie | Hot Air Buffoon |
Szał zabawek | Ploys R' Us | |
36 | Profesówka | Powerprof. |
37 | Z pustego w próżne | The Headsucker's Moxy |
Równouprawnienie | Equal Fights | |
38 | Ząb za ząb | Moral Decay |
Zbójtlesi | Meet the Beat Alls | |
39 | Istny zwierzyniec | Helter Shelter |
Mocno przesadzone | Power Lunch | |
SERIA CZWARTA | ||
40 | Filmowa fikcja | Film Flam |
41 | Jak cię widzą, tak cię rysują | All Chalked Up |
42 | Powrót Mojo Jojo | Get Back Jojo |
43 | On i jego zagadki | Him Diddle Riddle |
44 | Tylko dla członków | Members Only |
45 | Złoty interes | Knock It Off |
46 | Superkoleżanki | Superfriends |
47 | Zabójczy deszcz | Nano of the North |
48 | Zabłąkana Bombka | Stray Bullet |
49 | Walka zła ze złem | Forced Kin |
50 | Keane i Ken | Keen on Keane |
Odlotowa Bójka | Not So Awesome Blossom | |
51 | Paranoja | Power-Noia |
FILM | ||
F1 | Atomówki – film | The Powerpuff Girls Movie |
ODCINEK ŚWIĄTECZNY | ||
S1 | Walka przed Gwiazdką | Twas the Fight Before Christmas |
SERIA PIĄTA | ||
52 | Zrób tak jak ja | Nuthin' Special |
Kobranocka | Neighbor Hood | |
53 | Na potwora nie ma amatora | Monstra-City |
Taki wyszczekany | Shut the Pup Up | |
54 | Przepowiadam wam śmieszną kreskówkę | I See a Funny Cartoon in Your Future |
Zaginięcie Ośka | Octi-Gone | |
55 | Duże dzieci, duży kłopot | Toast of the Town |
Na co ci ta matma? | Divide and Conquer | |
56 | Na złodzieju czapka gore | Burglar Alarmed |
Daleko od szosy | Shotgun Wedding | |
57 | Mojo pod ochroną | Save Mojo |
Nauczyciel dręczyciel | Substitute Creature | |
58 | Chłopaki nie płaczą | The Boys Are Back in Town |
59 | Róży kwiat zmienia świat | See Me, Feel Me, Gnomey |
60 | Mokra robota | Pee Pee G's |
Gry wojenne | Boy Toys | |
61 | To pestka | Seed No Evil |
Wspominki | City of Clipsville | |
62 | Tak po prawdzie | Lying Around the House |
Chłopak na opak | Bubble Boy | |
63 | Film dokumentalny: Z życia Atomówek | The Powerpuff Girls: A Documentary |
Co grzeczne, to niebezpieczne | Girls Gone Mild | |
64 | Przeklinanie nie popłaca | Curses |
Jaka płaca, taka praca | Bang for Your Buck | |
65 | Oniemiałe kino | Silent Treatment |
Słodkie zauroczenie | Sweet 'n' Sour | |
SERIA SZÓSTA | ||
66 | Dwóch naczelnych | Prime Mates |
Autodestrukcja | Coupe D'Etat | |
67 | Życie jest jak zen | Makes Zen to Me |
Potworny stryjek | Say Uncle | |
68 | Śmierdząca sprawa | Reeking Havoc |
Życie dynamiczne | Live & Let Dynamo | |
69 | Mojomowa | Mo' Linguish |
Oj, znowu to samo | Oops, I Did It Again | |
70 | Podmalowana opowieść | A Made Up Story |
71 | Mała Miss Interpretacja | Little Miss Interprets |
Kiszony sen | Night Mayor | |
72 | Wojna ojców | Custody Battle |
Gryzący problem | City of Nutsville | |
73 | Aspiracje | Aspirations |
74 | To nie moje dziecko | That's Not My Baby |
Jako rzecze małpa | Simian Says | |
75 | Poranienie słoneczne | Sun Scream |
Miasto Płaczville | City of Frownsville | |
76 | Mojo Kid w samo południe | West in Pieces |
77 | Zmieszane, nie wstrząśnięte | Crazy Mixed Up Puffs |
Czy leci z nami pirat? | Mizzen in Action | |
78 | Większy nie znaczy lepszy | What's the Big Idea? |
Felerna kultura | Roughing It Up | |
ODCINKI SPECJALNE | ||
S2 | Atomówki rządzą! | The Powerpuff Girls Rule!!! |
S3 | Atomówki – Taneczne rewolucje | The Powerpuff Girls: Dance Pantsed |
Komiksy wydane w Polsce
SERIA PIERWSZA (Komiks „Cartoon Network”)
- Twarzą w twarz
- Tajemniczy Meteor, cz. 1
- Tajemniczy Meteor, cz. 2
- Okrutna gra, cz. 1
- Okrutna gra, cz. 2
SERIA DRUGA (Cartoon Network Magazyn)
- Nie ma interesu, bez śniegobiznesu
- Jak pan może, panie narratorze!
- Atomowe ślicznotki
- Fatalny marker
- Wielka wyprzedaż!
- Reality szok
- Ameboo Orzechowa Przekąska
- Księżyc nad Townsville
- Słudzy ciemności
- Zachłannie chłonny
- Literomania
- Potworne wypieki
- Ene-Due-Rike-Mojo
- Mojo’s Mix-Up (wersja oryginalna)
- Akcja infekcja!
- Atomowa Pizza
- Muzyczna Bitwa
- Kapelusze Mojo
- Bezpieczny czy szalony?
- Pogoda dla bogaczy
- Taaaka Baaajka
- Zabawki dla dużych chłopców
- Supermocne Chłopaki: Wszystko, co potrafią chłopaki, wiewiórki potrafią jeszcze lepiej
- Paryskie frytki
- Supermocne Chłopaki: Uciekające ślimaki
- Supermocne Chłopaki: Siedlisko zarazków
- Kopalnia prezentów
- Małpi podstęp
- Luz Blues
- Statua próżności
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Atomówki wrócą do Cartoon Network w 2016 roku, Antyradio.pl [dostęp 2017-12-02] (pol.).
Uwagi
- ↑ Lektor przez pomyłkę wymienił Agnieszkę Maleszewską, która nie brała udziału w nagraniu dubbingu.
Linki zewnętrzne
- Atomówki w bazie IMDb (ang.)
- Atomówki w bazie Filmweb
- Strona poświęcona serialowi
- Strona poświęcona serialowi (ang.)
- Atomówki TV.com
Media użyte na tej stronie
The third and current Cartoon Network logo. It has been in use since May 29, 2010.
Vectorized logo of The Powerpuff Girls