Audioriver

Audioriver
Ilustracja
Audioriver (2009)
Lata aktywności

od 2006

Miejsce

Płock

Tematyka

muzyka elektroniczna

Strona internetowa

Audioriver – cykliczny festiwal muzyki elektronicznej typu open-air, organizowany od 2006 roku na plaży nad Wisłą w Płocku. Przez pierwsze dwie edycje z bezpłatnym wstępem, zmienionym w 2008 roku. W 2009 roku wydarzenia festiwalowe po raz pierwszy zaistniały na rynku Starego Miasta, przeobrażone w 2010 roku w projekt towarzyszący o nazwie Rynek Niezależny, składający się z darmowych Targów i Warsztatów Muzycznych, odbywających się w ciągu dnia poprzedzającego drugą noc Audioriver. Od 2011 roku każdego kwietnia odbywa się Konferencja Muzyczna – otwarty program paneli dyskusyjnych z udziałem osób z branży, spotkań i wykładów. Przedsięwzięcie każdego roku przenoszone jest do innego miasta, dotychczas zorganizowane w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. W ramach wszystkich edycji, poza czwartą, działa kino festiwalowe, przeniesione w 2009 roku z plażowego namiotu do kina na ulicy Tumskiej. Datą pierwszych trzech odsłon Audioriver był koniec pierwszego tygodnia sierpnia, kolejne dwie miały miejsce w końcu drugiego tygodnia sierpnia, by od 2011 roku przenieść się na koniec ostatniego tygodnia lipca.

W latach 2006 – 2010 producentem festiwalu przy współpracy z Urzędem Miasta była spółka Casting Service Film Agencja Artystyczna z zarządem w składzie: Cezary Tormanowski, Michał Durbajło i Piotr Orlicz-Rabiega z funkcją prezesa. W 2011 roku organizację przejmuje konsorcjum spółek IBooking i Fundacji Jest Akcja! pod przewodnictwem Orlicza-Rabiegi.

Historia

2010

Audioriver 2010 to piąta edycja festiwalu, która zorganizowana została w dniach 6-8 sierpnia 2010 roku.

2011

W pierwszym dniu zaplanowano 27 występów, w tym sześć na żywo. W drugim dniu liczba występów nie uległa zmianie, w zamian do dziesięciu wzrosła liczba wykonań na żywo. W szóstej edycji wprowadzono dwie zmiany. Przesunięto niedzielną część programu Rynku Niezależnego na piątkowy wieczór. Powodem przenosin były nowe zarządzenia ze strony miasta w kwestii organizowania imprez masowych na rynku Starego Miasta, dotyczących w głównej mierze poziomu głośności. Namiot „Red Tent” zastąpiono nową koncepcją „Slow More” o profilu gatunkowym chillout, downtempo i deep house, opierającą się na dostępności kanap dla uczestników.

Sprzedaż biletów dzień przed rozpoczęciem osiągnęła 14 tysięcy sztuk. Według danych organizatorów łączną frekwencję oszacowano na blisko 17 tysięcy osób – najwyższą w historii.

2012

W pierwszym dniu zaplanowano 33 występy – w tym 13 na żywo. W drugim dniu liczba występów zmniejszyła się do 31, a liczba wykonań na żywo spadła do dziesięciu. Kontrakty zagranicznych wykonawców na jednej ze scen przekroczyły łączną pulę wynagrodzeń całego składu artystycznego pierwszej edycji.

Na siódmą edycję sprzedano około 15 tysięcy biletów, dodatkowo przyznano pulę ponad tysiąca zaproszeń rozdysponowanych przez organizatorów, sponsorów i artystów. Większość stanowiła publiczność przyjezdna – według statystyk organizatora miejscowa publika sięgała około 10 procent wszystkich gości. Organizacja wydarzenia zapewniła miastu kampanię wizerunkową o wartości 5 milionów złotych.

2013

Kampanię medialną ósmej edycji zaczęto 9 stycznia od podania daty festiwalu, zaplanowanego w dniach 26 – 28 lipca[1]. 28 stycznia odsłonięto zapowiadane od drugiej połowy miesiąca zmienione logo z nowym symbolem, mającym połączyć stylistycznie wszystkie submarki festiwalu – Konferencji Muzycznej i Rynku Niezależnego. Ich nazwy oraz główny slogan na potrzeby rynków zewnętrznych oddano w wersji anglojęzycznej. W logotypach zrezygnowano z nazwy miasta. Oficjalna strona internetowa uległa graficznej przebudowie[2].

W kalendarzu wydarzeń duszpasterskich diecezji płockiej na 2013 rok zaplanowano nową inicjatywę „Przystani Miłosierdzia”, nawiązującą w formie do Przystanku Jezus[3]. Pomysłodawcą akcji ewangelizacyjnej skierowanej do uczestników odbywających w lipcu płockich festiwali, Audioriver i Reggaeland, był proboszcz parafii farnej pw. św. Bartłomieja, ks. kan. Wiesław Gutowski.

14 lutego odsłonięto pierwsze nazwiska artystów – Netsky, GusGus i polski Őszibarack z występami koncertowymi, Alex Smoke z projektem Wraetlic na żywo, Jeff Mills oraz Tale of Us[4].

Umowę o organizacji imprezy plenerowej między płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki a konsorcjum Fundacji Jest Akcja! i IBooking, jako jedynym podmiotem uprawnionym do znaku towarowego Audioriver, zawarto 19 lutego[5], po uprzednim ogłoszeniu przetargu 18 stycznia[6]. Urząd Miasta wzorem poprzednich lat przeznaczył na budżet festiwalu kwotę miliona złotych. Organizatorom nie udało się uzyskać dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach pierwszego naboru z programu wspierania wydarzeń artystycznych w kategorii muzyka na 2013 rok[7]. Po odwołaniu się od decyzji, resort przyznał dofinansowanie w wysokości 300 tysięcy złotych[8].

7 marca w drugim komplecie podano – Rudimental, Lusine, Sibot i Piano Interrupted z występami na żywo, Dixon we wspólnym secie z Âme, Monoloc i Bobby Tank oraz An On Bast wespół z Maciejem Fortuną z premierowym materiałem[9].

Trzecią edycję Konferencji Muzycznej zaplanowano na 13 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu[10]. Do programu wpisano dwie debaty z udziałem przedstawicieli branży, wykład i warsztat.

Przypisy

  1. Przedstawiamy datę 8. edycji festiwalu Audioriver. Audioriver.pl, 2013-01-09.
  2. Odświeżamy wizerunek!. Audioriver.pl, 2013-01-28.
  3. Duszpasterski rozkład jazdy. Plock.gosc.pl, 2013-01-19.
  4. Odsłaniamy pierwsze karty!. Audioriver.pl, 2013-02-14.
  5. Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia. Dane.plock.eu, 2013-02-21.
  6. Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy. Dane.plock.eu, 2013-01-18.
  7. Wyniki naboru. Mkidn.gov.pl, 2013-02-06.
  8. Lista pozytywnie rozpatrzonych odwołań. Mkidn.gov.pl, 2013-03-06.
  9. Gwiazdy i muzyczne odkrycia na Audioriver 2013. Audioriver.pl, 2013-03-07.
  10. Audioriver odwiedzi Wrocław!. Audioriver.pl, 2013-02-28.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Audioriver 2009 (232).jpg
Autor: Yves6, Licencja: CC BY-SA 2.5
Audioriver Festival (7-9.08.2009, Płock, Poland)