Audytorium Manna

Audytorium Manna
‏היכל התרבות‎
(Heichal Hatarbut)
Ilustracja
Audytorium Manna
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Adres

1 Huberman, Tel Aviv 64075

Typ budynku

sala koncertowa

Architekt

Dov Karmi, Zeev Rechter, Jaakov Rechter

Rozpoczęcie budowy

1953

Ukończenie budowy

1957

Ważniejsze przebudowy

2006

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Audytorium Manna”
Ziemia32°04′24″N 34°46′46″E/32,073333 34,779444
Strona internetowa
Audytorium Manna

Audytorium Manna (hebr. היכל התרבות, Heichal Hatarbut) – największa sala koncertowa w Tel Awiwie, w Izraelu[1]. Jest siedzibą Filharmonii Izraela.

Położenie

Audytorium jest położone na placu Orkiestry u zbiegu ulic Dizengoffa i Sederot Hen, w dzielnicy Centrum Tel Awiwu w Tel Awiwie.

Historia

Budynek został zaprojektowany w 1952 przez architektów Dov Karmi, Zeeva Rechtera i Jaakova Rechtera. Budowa rozpoczęła się w 1953 i trwała przez cztery lata. Uroczystość otwarcia audytorium odbyła się 1 października 1957. Inauguracyjny koncert poprowadził Leonard Bernstein, a wystąpił pianista Artur Rubinstein.

W 2006 rozpoczęto rozległe prace renowacyjne audytorium[2].

Architektura

Budynek zaprojektowano w stylu międzynarodowym, dominującym w tym okresie w Tel Awiwie. Wchodzi on w skład architektonicznego zespołu miejskiego Białego Miasta Tel Awiwu[3], który został umieszczony w 2003 na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych[4]. Został on stworzony w latach 30. XX wieku przez pochodzących z Niemiec żydowskich architektów, którzy kształcili się na uczelni artystycznej Bauhaus, gdzie powstał styl architektoniczny nazywany modernizmem. Niektórzy z tych architektów, w tym Arje Szaron, przyjechali do Palestyny i przystosowali poglądy modernizmu do lokalnych warunków, tworząc w Tel Awiwie największe na świecie skupisko budynków wybudowanych w tym stylu.

Audytorium ma widownię na 2760 osób i jest największą salą koncertową w Izraelu[1].

Działalność

Audytorium jest siedzibą Filharmonii Izraela. W sali koncertowej odbywały się występy najsłynniejszych orkiestr z całego świata, takich jak Berliner Philharmoniker, London Symphony Orchestra, Filharmonia Nowojorska i Filadelfia Orkiestra. Występowali tu m.in. soliści: Leonard Bernstein, Itzhak Perlman, Yehudi Menuhin, Daniel Barenboim, Isaac Stern, Artur Rubinstein.

Oprócz koncertów muzyki poważnej w audytorium odbyło się wiele występów najsłynniejszych izraelskich zespołów i wokalistów muzyki pop oraz rockaSzelomo Arci, Sarit Hadad, Eyal i Rita Golan[5].

Przypisy

  1. a b Mann Auditorium: Mann Auditorium. [dostęp 2008-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 stycznia 2008)]. (ang.).
  2. City Mouse: Remont Auditorium Manna. [dostęp 2010-04-22]. (ang.).
  3. Andrew Humphreys, Neil Tilbury: Praktyczny przewodnik: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Optimus Pascal, 2000. ISBN 83-87696-88-9. (pol.).
  4. UNESCO: The White City of Tel Aviv. [dostęp 2009-10-16]. (ang.).
  5. Mann Auditorium: About us. [dostęp 2010-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 stycznia 2008)]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Heihal hatarbut.jpg

Fredric R. Mann Auditorum in Tel aviv

היכל התרבות בתל אביב
HeichalHatarbut.jpg
Autor: Original uploader was דוד שי at he.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
היכל התרבות, תל אביב. צילם דוד שי