August Czarnynoga

August Czarnynoga
Data i miejsce urodzenia13 września 1905
Lipiny
Data i miejsce śmierci3 października 1986
Świętochłowice
Zawód, zajęciepowstaniec śląski, członek ruchu oporu, kronikarz, pracownik huty
Odznaczenia
Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi II stopnia Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Order Krzyża Grunwaldu III klasy Medal Niepodległości Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Medal 30-lecia Polski Ludowej

August Czarnynoga (ur. 13 września 1905 w Lipinach[1], zm. 3 października 1986 w Świętochłowicach) – powstaniec śląski, członek ruchu oporu, śląski kronikarz. Zasłużony działacz PTTK.

Urodził się jako jeden z trzech synów Józefa i Pauliny z Szołtysków. Pod pruskim zaborem ukończył szkołę ludową - języka polskiego w mowie i w piśmie uczył się w domu rodzinnym z polskiego elementarza i modlitewnika. W latach 1920-1922 pracował jako robotnik w Zakładach Cynkowych "Silesia", w roku 1919 został członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", a rok później Towarzystwa Wycieczkowego "Jaskółka" - w organizacjach tych pod pretekstem wycieczek i zajęć sportowych prowadzono aktywną działalność polityczną, nasiloną zwłaszcza w okresie poprzedzającym plebiscyt na Górnym Śląsku[2].

Jako 16-letni chłopiec uczestniczył w pracach Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Lipinach, a w roku 1921 wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej i jako kurier brał udział w II i III powstaniach śląskich. Był kurierem 10. Pułku Piechoty im. Karola Gajdzika i w jego szeregach w maju 1921 r. wyruszył na front. Po kilku dniach walki pod Januszkowicami zginął jego ojciec - August Czarnynoga powrócił więc do Lipin i dalej pełnił kurierską służbę[2].

Następnie w latach 1923-1939 pracował w kancelarii Wydziału Zdrowia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Dalej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej, w Związku Obrony Kresów Zachodnich, w Związku Byłych Powstańców Śląskich i w innych organizacjach. Przed wybuchem drugiej wojny światowej był jednym z organizatorów Powstańczej Straży Obywatelskiej w Lipinach, a następnie członkiem, uczestnicząc w zabezpieczaniu miejscowości i w obronie granic przed oddziałami Freikorpsu na odcinku Chebzie - Godula - Lipiny[2].

W czasie wojny ukrywał się w lasach pszczyńskich przed terrorem hitlerowskim, był członkiem ruchu oporu najpierw Polskich Sił Zbrojnych, a później Armii Krajowej, przyjmując pseudonim "Bez". Na kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej znów zorganizował grupę Polaków w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem miejscowej kopalni "Matylda" i Zakładów Cynkowych. Już w styczniu 1945 r. przystąpił do organizowania urzędu gminnego i został pierwszym naczelnikiem tego urzędu, utworzył też Straż Bezpieczeństwa Lipin, a następnie Milicję Obywatelską. Ze względu na swoje umiejętności organizacyjne August Czarnynoga został skierowany do Kędzierzyna w celu stworzenia polskiej administracji. Po wykonaniu zadania w Kędzierzynie wrócił do Lipin i podjął pracę w Zakładach Cynkowych "Silesia", a później w Hucie "Pokój", w której pracował aż do emerytury. Zmarł w 1986 rok, a jego grób znajduje się na cmentarzu przy kościele w Lipinach[2].

Działalność turystyczna

W roku 1926 wstąpił do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Od samego początku istnienia tej organizacji był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1954 roku uzyskał uprawnienia przewodnika beskidzkiego, a później terenowego i miejskiego po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. 14 czerwca 1985 został Honorowym Członkiem PTTK. Patronuje żółtemu szlakowi turystycznemu, łączącemu Chorzów z Rudą Śląską[2].

Działalność kronikarska

Opisywał dzieje historyczne Lipin i regionu. Jest autorem tak kronik jak:

  • Ludność Lipin Śląskich w walkach trzech powstań śląskich,
  • Powstanie i rozwój szkolnictwa w Lipinach Śląskich,
  • Urząd Pocztowy w Lipinach Śląskich - 100 lat. 1873-1973,
  • Kronika Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Lipinach Śląskich.

Odznaczenia

Bibliografia

  • E. Brzozowski i J. Helik, Ludzie Świętochłowic. Świętochłowicki Słownik Biograficzny, t. I Świętochłowice, 1982.

Przypisy

  1. od 1951 dzielnica Świętochłowic
  2. a b c d e Nela Szlompek: Wielki patriota i społecznik August Czarnynoga. Gościniec PTTK. [dostęp 2020-09-10].

Media użyte na tej stronie

POL Order Krzyża Grunwaldu 3 Klasy BAR.svg
Baretka: Order Krzyża Grunwaldu III klasy
POL Medal 30-lecia Polski Ludowej BAR.svg
Baretka: Medal 30-lecia Polski Ludowej
POL Medal Zwycięstwa i Wolności BAR.svg
Baretka: Złoty Medal Zwycięstwa i Wolności