August Fryderyk Duranowski

August Fryderyk Duranowski
Data i miejsce urodzenia1770
Warszawa
Pochodzeniepolskie
Data i miejsce śmierci1834
Strasburg
Instrumentyskrzypce
Gatunkimuzyka poważna, muzyka klasycystyczna, muzyka romantyczna
Zawódkompozytor, skrzypek

August Fryderyk Duranowski, znany też jako August Durand (ur. 1770 w Warszawie, zm. 1834 w Strasburgu)[1][2]polski skrzypek i kompozytor.

Życiorys

Był synem Polki i osiadłego w Polsce francuskiego emigranta Duranda[1][2], koncertmistrza orkiestry dworskiej księcia Michała Kazimierza Ogińskiego w Słonimiu[1]. Gry na skrzypcach uczył go najpierw ojciec, a następnie od 1787 studiował w Paryżu u Giovanniego Battisty Viottiego[1].

W 1790 przewodził orkiestrze opery w Brukseli. W latach 1794–1795 koncertował we Włoszech i Niemczech. W 1796 wstąpił do francuskiej armii[1]. Wiadomo, że przez pewien czas był osadzony w więzieniu w Mediolanie[1][2]. W latach 1809–1810 występował jako solista w Warszawie, gdzie mieszkał już od pewnego czasu. W ciągu następnych czterech lat koncertował w Lipsku, Dreźnie, Kassel, Frankfurcie, Moguncji, Darmstadt, Pradze i prawdopodobnie w Petersburgu[1]. Po krótkim okresie sprawowania funkcji kapelmistrza orkiestr dworskich w Kassel i Aschaffenburgu (1812) osiadł na stałe w Strasburgu[2] jako lider orkiestry teatralnej, wyjeżdżając od czasu do czasu na tournee do Niemiec i Francji[1].

Duranowski był jednym z najwybitniejszych skrzypków swoich czasów[1]. Jego bezprecedensowy sukces jako wirtuoza należy przypisać niezwykłej technice, zwłaszcza w prowadzeniu melodii na tle pizzicata lewej ręki. Technika ta zafascynowała i zainspirowała młodego Paganiniego, który twierdził, że to Duranowski pokazał mu nowe możliwości w grze na skrzypcach[1][2].

Utwory Duranowskiego, skomponowane niemal wyłącznie na skrzypce, wykonywane były przez innych współczesnych mu skrzypków (zwłaszcza przez Stanisława Serwaczyńskiego w Polsce) i opublikowane w Lipsku, Offenbachu i Paryżu, często także w aranżacjach na różne instrumenty[1].

Skomponował m.in. Koncert skrzypcowy A-dur (op. 8), Wariacje na skrzypce i orkiestrę oraz fantazje, duety, etiudy[1][2].

Przypisy

Bibliografia

  • Encyklopedia muzyki. Andrzej Chodkowski (red.). Warszawa: PWN, 1995. ISBN 83-01-11390-1. (pol.)
  • Barbara Chmara-Żaczkiewicz: Duranowski [Durand], August (Fryderyk). W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. D. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)
  • Encyklopedya Powszechna Kieszonkowa, zeszyt X, Nakład druk i własność Noskowskiego, Warszawa 1888