Augustyn I

Augustyn I
Z Bożej łaski i woli Narodu cesarz Meksyku
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
Prezydent Rady Regencyjnej Meksyku
Okresod 29 września 1821
do 18 maja 1822
Cesarz Meksyku
Okresod 19 maja 1822
do 19 marca 1823
Następcarepublika
(Agustin Jerónimo de Iturbide y Huarte - pretendent do tronu)
Dane biograficzne
DynastiaIturbide
Data i miejsce urodzenia27 września 1783
Morelia
Data i miejsce śmierci19 lipca 1824
Padilla
OjciecJosé Joaquín de Iturbide
MatkaMaría Josefa de Arámburu
ŻonaAnna Maria Huarte
DzieciAugustyn, Sabina, Juana, Josefa, Ángel, María Isis,
María Dolores, Salvador, Felipe, Agustín
Odznaczenia
Order Guadalupe (1822-1823, Meksyk)

Augustyn I, urodzony jako Augustyn Kosma Damian de Iturbide y Arámburu, hiszp. Agustín Cosme Damián de Iturbide y Arámburu w skrócie Agustín de Iturbide (ur. 27 września 1783 w Morelii, zm. 19 lipca 1824 w Padillii) – meksykański wojskowy, dyktator, polityk. Po wygranej wojnie z Hiszpanią w 1822 ogłosił się cesarzem.

Życiorys

Urodził się w Valladolid de Michoacán (obecnie Morelia). Karierę rozpoczął w wojsku hiszpańskim, w którym pełnił służbę oficerską w Nowym Meksyku. Razem z armią rojalistyczną brał udział w tłumieniu powstania niepodległościowego. W 1820 dowodził oddziałami, które miały zniszczyć siły powstańcze dowodzone przez Vicente Guerrero. Jednak zamiast z nim walczyć przyłączył się do niego (co uczynił jednak w tajemnicy przed władzami hiszpańskimi). Razem w lutym 1821 wydali tzw. Plan Iguala, który zawierał postanowienia odnośnie do niepodległości Meksyku oraz ustanowienia monarchicznej formy rządów. Iturbide i Guerrero otrzymali poparcie całego społeczeństwa i zadali szereg porażek hiszpańskim wojskom kolonialnym. Ostatni hiszpański wicekról Juan O'Donojú ustąpił ze stanowiska 21 sierpnia 1821 i podpisał tzw. Traktat z Cordoby, dzięki któremu Meksyk stał się niepodległym państwem. W ciągu miesiąca Iturbide został tymczasowym przywódcą rządu.

W 1822 ogłosił się cesarzem Agustínem I. Jego panowanie było okresem despotyzmu i nieporadnych rządów. 10 miesięcy później został zmuszony do abdykacji przez Antonio López de Santa Anna. Iturbide udał się na wygnanie do Włoch. Powrócił do Meksyku w 1824. Został wtedy aresztowany, uznany za zdrajcę i skazany przez kongres meksykański na karę śmierci. Wyrok został wykonany przez rozstrzelanie.

Potomstwo

Jego żoną była Anna Maria Huarte, z którą miał 10 dzieci:

Bibliografia

  • Nigel Cawthorne, 100 tyranów, despotów i dyktatorów, Świat Książki, Warszawa, 2007, ​ISBN 978-83-7391-956-3​, (rozdz. 50), tłum. Anna Wiśniewska

Media użyte na tej stronie

National Order of Our Lady of Guadalupe (Mexico) - ribbon bar.gif
Autor: McOleo, Licencja: CC0
Ribbon bar of the National Order of Our Lady of Guadalupe (Mexico)
Iturbide Emperador by Josephus Arias Huerta.jpg
A half-length portrait of Mexican Emperor Agustín I attributed to Josephus Arias Huerta.
Casa Imperial de Iturbide.svg
Autor: Ludovicus Ferdinandus, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Imperial House of Iturbide, by Decree of 16th September, 1865; issued by Emperor Maximilian for the Princes of Iturbide, Agustín de Iturbide y Green and Salvador de Iturbide y Marzán.
Agustín de Iturbide signature.svg
Signature of Agustín de Iturbide