Australia Telescope Compact Array

Australia Telescope Compact Array (ATCA)
Ilustracja
(c) CSIRO, CC BY 3.0
Państwo Australia
OrganizacjaCSIRO
Lokalizacja24 km na zachód od Narrabri, Nowa Południowa Walia
Wysokość n.p.m.
Zakres widmamikrofale
(dł. 3 mm – 20 cm)
Rozpoczęcie budowy1983
Ukończenie budowy1988
Gruntowna przebudowa2000
Typradiointerferometr
Rozdzielczość kątowa2"[1] ''
Długość ogniskowej7[1] m
Położenie na mapie Nowej Południowej Walii
Mapa lokalizacyjna Nowej Południowej Walii
Australia Telescope Compact Array (ATCA)
Australia Telescope Compact Array (ATCA)
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Australia Telescope Compact Array (ATCA)
Australia Telescope Compact Array (ATCA)
Ziemia30°18′46″S 149°33′01″E/-30,312778 149,550278
Strona internetowa
(c) CSIRO, CC BY 3.0
Widok z lotu ptaka

Australia Telescope Compact Array (ATCA)radiointerferometr składający się z sześciu anten parabolicznych, znajdujący się w Obserwatorium Paula Wilda[2] około 24 km na zachód od miasta Narrabri w stanie Nowa Południowa Walia w Australii[1]. Jego operatorem jest Wydział Astronomii i Nauk Kosmicznych CSIRO[1]. ATCA jest częścią australijskiej sieci radioteleskopów o nazwie Australia Telescope National Facility[2].

Opis

Australia Telescope Compact Array składa się z sześciu identycznych anten parabolicznych. Każda z nich ma średnicę 22 metry, waży 270 ton i ma własne źródło zasilania. Pięć anten umiejscowionych jest na torze szynowym o długości 3 km biegnącym ze wschodu na zachód. Dodatkowy krótki tor o długości 214 metrów biegnie w kierunku północ-południe. Te pięć anten może się przemieszczać i pracować w różnych konfiguracjach. Prędkość przemieszczania się anten wynosi 4 km/h. Anteny w trakcie obserwacji stoją nieruchomo, przemieszczane są tylko pomiędzy obserwacjami. Szósta antena znajduje się 3 km na zachód od toru głównego. Sygnały z anten kierowane są kablami do centrum kontrolnego, gdzie są przetwarzane. Obrót anteny o 360° zajmuje 9 minut[1].

Radioteleskop odbiera fale radiowe o długości od 3 mm do 20 cm[1].

W ciągu roku około 80% czasu przeznaczone jest na obserwacje, niecałe 4% to przerwy spowodowane złą pogodą lub awariami, pozostały czas zajmuje konserwacja i testy. Radioteleskop może być sterowany z pomieszczenia kontrolnego lub zdalnie poprzez Internet[1].

Obserwatorium jest udostępnione dla zwiedzających[3].

Historia

Plan budowy radioteleskopu ATCA powstał w 1981 roku po tym, jak zrezygnowano z budowy Australian Synthesis Telescope (AST) zaproponowanego w roku 1975 przez CSIRO i zespół uniwersytetów. Projekt ATCA został zaaprobowany przez władze federalne w sierpniu 1982 roku. Zmiana władz w 1983 roku sprawiła, że projekt został zawieszony, lecz w listopadzie tegoż roku uzyskał akceptację i można było rozpocząć budowę. Australia Telescope Compact Array ujrzał „pierwsze światło” w sierpniu 1988 roku, lecz został oficjalnie otwarty miesiąc później, 2 września. Było to wówczas jedyne takie obserwatorium na półkuli południowej. Koszt budowy wyniósł 50 milionów dolarów australijskich[2].

Radioteleskop ATCA przeszedł modernizacje ukończone w 2000, 2008 i 2009 roku, które m.in. poszerzyły zakres odbieranych fal o fale milimetrowe. Modernizacja ukończona w listopadzie 2000 roku była gruntowną modernizacją, która trwała kilka lat. W jej trakcie m.in. zainstalowano nowe odbiorniki, zbudowano dodatkowy boczny tor szynowy, biegnący na północ od toru głównego, odnowiono powierzchnie anten oraz poszerzono zakres odbieranych fal radiowych[2].

Przypisy

  1. a b c d e f g The Australia Telescope Compact Array – Fast Facts (ang.). CSIRO, luty 2013. [dostęp 2016-09-25].
  2. a b c d Australia Telescope Compact Array (ang.). W: CSIROpedia [on-line]. CSIRO. [dostęp 2016-09-25].
  3. Narrabri Visitors Centre (ang.). W: Australia Telescope National Facility [on-line]. CSIRO. [dostęp 2016-09-25].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

CSIRO ScienceImage 11093 Australia Telescope Compact Array.jpg
(c) CSIRO, CC BY 3.0
The Australia Telescope Compact Array was officially opened by Prime Minister, Bob Hawke on 2 September, 1988. The array comprises six antennas (five shown here), each 22 metres in diameter. Located near Narrabri in NSW, it can be linked to another antenna near Coonabarabran, and to the Parkes radio telescope. Such linking creates a virtual telescope hundreds of kilometers in diameter, able to see much more detail than any of the individual telescopes.
CSIRO ScienceImage 227 Five Antennas at Narrabri.jpg
(c) CSIRO, CC BY 3.0
Five antennas of the Australia Telescope Compact Array, near Narrabri, NSW.