Autochrom


Autochrom lub autochrome (szklane kolorowe płyty światłoczułe)[1] – proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów. Pionierem techniki autochromowej był XIX-wieczny fotograf Louis Ducos du Hauron z Francji, a jego wynalazek wprowadzili do produkcji w roku 1907 bracia Lumière[2].

Przy zastosowaniu metody autochromu początkowo nie było możliwe uzyskanie barwnych fotografii na papierze, a jedynie podczas projekcji. Na początku XX wieku rozpoczęto wydawanie pierwszych albumów z kolorowymi fotografiami, a nie jak dawniej z malowanymi czarno-białymi zdjęciami. Pierwszą polską książką z fotografiami kolorowymi wykonanymi w technice autochromu jest Malownicza Polska Tadeusza Rzący z 1910.

W autochromie szklana płyta pokryta była barwną mozaiką mikroskopijnych ziarenek skrobi ziemniaczanej w kolorach zielonym, niebieskim i czerwonym, a całość pokryta była emulsją panchromatyczną do fotografii czarno-białej[1]. Podczas ekspozycji światło przenikało przez różnokolorowe ziarenka, a po wywołaniu do pozytywu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach. Wadą była konieczność stosunkowo długiego, co najmniej kilkusekundowego czasu naświetlania płyt autochromowych i używania statywu.

Autochromy charakteryzowały się niską czułością i dużym ziarnem[1]. Autochromy w postaci szklanych płyt były wyjątkowo kosztowne w przeciwieństwie do materiałów do fotografii czarno-białej[1]. W 1931 bracia Lumière zaprezentowali autochrom w postaci błony fotograficznej ciętej, a następnie dwa lata później w postaci filmu fotograficznego do aparatów małoobrazkowych[3]. Zaprzestano produkcji autochromów w 1956[4].

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Zeszyty Tatrzańskie – Od dagerotypu do fotopocztówki, web.archive.org, 2013 [dostęp 2019-07-20] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-11].
  2. Mathieu Hautemulle: Shedding Light on the Autochrome (ang.). W: CNRS international magazine [on-line]. [dostęp 2018-07-08].
  3. https://www.fotopolis.pl/inspiracje/galerie/28825-najstarsze-barwne-fotografie-pokazuja-swiat-sprzed-100-lat-w-kolorze.
  4. a b Alticolor, l’autochrome sur film, lechronoscaphe.com [dostęp 2019-01-03] (fr.).

Media użyte na tej stronie

Egypt, Giza.jpg
The great pyramid and the Sphinx in Gizeh, Egypt in 1914. Autochrome of Auguste Léon from Albert Kahn's Archives de la planète.
Rząca Tadeusz, Rynek Główny w Krakowie.jpg
Rynek Główny w Krakowie. Autochrom z ok. 1915, oryginał jest w zbiorach Muzeum Fotografii w Krakowie. Ta fotografia nie została pokolorowana.
Stockholmsutställningen 1930 Villa 48.jpg
Autor: Cronquist, Gustaf, Licencja: CC0
Stockholmsutställningen 1930 Villa 48, arkitekt Hakon Ahlberg
Gustaf Adolfs torg 1934.jpg
Royal Swedish Opera in Stockholm (1934).
Tour Eiffel autochrome collection Albert Kahn museum.jpg
Tour Eiffel depuis le Trocadéro, grande roue, autochrome réalisé par Auguste Léon, 1914, pour la collection Albert Kahn. Présente en rétro projection lors de l'exposition Paris 1910-1937, promenade dans les collections Albert-Kahn, 16 septembre 2020 - 11 janvier 2021, Cité de l'architecture et du patrimoine, Paris.