Avebury

Avebury: z prawej fragment fosy otaczającej wioskę, którą widać na dalszym planie pośrodku zdjęcia. W przeciwieństwie do Stonehenge, dostęp do kamiennych kręgów jest pełny i nieograniczony.
Artystyczna wizja kręgów w Avebury

Aveburywieś w hrabstwie Wiltshire w Anglii. Znajduje się tam krąg neolityczny głazów otaczający całą wieś, większy i starszy niż w pobliskim Stonehenge[1]. Krąg Avebury obejmuje obszar ponad 11 ha, okolony jest dodatkowo rowem biegnącym pomiędzy dwoma wałami ziemnymi. Obwód zewnętrznego wału ziemnego przekracza 1 km. Na krąg pierwotnie składało się ok. 100 głazów, z których zachowało się jedynie 27. Wewnątrz znajdowały się dwa mniejsze kręgi, z których zachowały się tylko nieliczne głazy[2].

Nazwa "Avebury"

Wieś i otaczający ją krąg zaczęto określać tą samą nazwą dopiero w XX wieku. Najstarsze, pochodzące z XIII wieku pisemne wzmianki o kręgu, określają go jako "Waleditch", zaś w 1696 roku krąg nazywano "Wallditch". Obie formy są rdzennie anglosaskie i pochodzą od słów ditch czyli rów, kanał i wealas, określenia stosowanego przez anglosaskich przybyszów dla osad rdzennych Brytów[3].

Przypisy

  1. Francis Pryor: Britain BC. Londyn: Harper Perennial, 2004. ISBN 978-0-00-712693-4.
  2. Jennifer Westwood: Tajemnice miejsc niezwykłych. Roman Gołędowski (tłum.). Wyd. I. Warszawa: Penta sp. z o.o., 1994, s. 32. ISBN 83-85440-20-8.
  3. Wiltshire County Council: Avebury Concise History (ang.). [dostęp 2010-10-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-20)].


Media użyte na tej stronie

Flag of UNESCO.svg
Flag of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Avebury May 2005.jpg
Autor: Gordon Joly, Licencja: CC BY 2.5
Avebury: the ditch in the right foreground circles the village of Avebury, which can be seen in the middle distance. Unlike Stonehenge, there is full and free access to the stones.
Ancient temple at Avebury Wiltshire.jpg
Ancient temple at Avebury Wiltshire