Awel Jenukidze

Awel Jenukidze
Ilustracja
Wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych w ZSRR w lutym 1934. Od prawej: Maksym Litwinow, Awel Jenukidze, Michaił Kalinin, Józef Beck i Juliusz Łukasiewicz
Data i miejsce urodzenia

19 maja 1877
Ckadisi, gubernia kutaiska

Data i miejsce śmierci

30 października 1937
Moskwa

Sekretarz Centralnego Komitetu Wykonawczego
Przynależność polityczna

WKP(b)

Awel Jenukidze (ros. Авель Сафронович Енукидзе; ur. 7 maja?/ 19 maja 1877 w Ckadisi w guberni kutaiskiej, zm. 30 października 1937 w Moskwie) – gruziński, a później radziecki bolszewik, członek Komitetu Centralnego WKP(b), sekretarz Centralnego Komitetu Wykonawczego (CIK) ZSRR.

W czerwcu 1935 został wydalony z partii i usunięty ze stanowiska sekretarza CIK, pod pretekstem tolerowania „elementów kontrrewolucyjnych” w obsłudze Kremla. Na początku czerwca 1937 roku Józef Stalin oskarżył Aleksieja Rykowa, Nikołaja Bucharina, Gienricha Jagodę i Jenukidzego o współpracę z Lwem Trockim i zawiązaniem z nim faszystowskiego spisku przeciwko radzieckiemu rządowi. Rozstrzelany po tajnym procesie lub bez sądu. Nie można było, najprawdopodobniej z uwagi na jego postawę, wykorzystać go w procesie pokazowym Nikołaja Bucharina w marcu 1938[1]. Po śmierci Stalina został zrehabilitowany.

Był krewnym pierwszej żony Stalina Jekatieriny Swanidze oraz ojcem chrzestnym drugiej, Nadieżdy Alliłujewej.

Przypisy

  1. Robert Conquest Wielki terror, Warszawa 1997, s. 276.

Media użyte na tej stronie

Beck w ZSRR.jpg
Wizyta Józefa Becka w Moskwie w 1934 r. Od prawej: Litwinow, Jenukidze, Kalinin, Beck, Łukasiewicz.