Awigdor Ben-Gal

Awigdor Ben-Gal
‏אביגדור בן-גל‎
Janusz
generał dywizji (alluf) generał dywizji (alluf)
Data i miejsce urodzenia

1936
Łódź

Data i miejsce śmierci

13 lutego 2016
Izrael

Przebieg służby
Siły zbrojne

Badge of the Israel Defense Forces.svg Siły Obronne Izraela

Główne wojny i bitwy

kryzys sueski,
wojna sześciodniowa,
wojna na wyczerpanie,
wojna Jom Kipur,
operacja Litani,
wojna libańska

Awigdor Ben-Gal (hebr.: אביגדור בן-גל, urodzony jako Janusz Goldlust 14 maja 1936 w Łodzi, zm. 13 lutego 2016 w Izraelu) – izraelski wojskowy urodzony w Polsce, generał dywizji Sił Obronnych Izraela.

Życiorys

W czasie II wojny światowej rodzina Goldlustów uciekła na tereny pod okupacją sowiecką, skąd zesłano ich na Syberię. Po śmierci matki Janusz Goldlust wraz z siostrą opuścił Związek Radziecki z armią Andersa i trafił do Izraela.

W 1955 roku wstąpił do tamtejszych sił zbrojnych. Dawne imię Janusz przybrał jako pseudonim. Walczył w kolejnych wojnach toczonych przez Izrael – w wojnie 1956 roku z Egiptem, w wojnie sześciodniowej (został wówczas ranny) i w wojnie Jom Kipur, gdzie zasłużył się jako dowódca sił izraelskich, które powstrzymały natarcie mających przewagę liczebną Syryjczyków w toku bitwy pancernej w tzw. Dolinie Łez. Po wojnie Mosze Dajan mówił, że Awigdor Ben-Gal „ocalił Państwo Izrael”. W 1976 roku uczestniczył w planowaniu operacji „Entebbe”. W latach 1977–1981 stał na czele Dowództwa Północnego.

Miał żonę i siedmioro dzieci. Po odejściu z wojska zasiadał między innymi w zarządzie Israel Aerospace Industries. Ponadto regularnie odwiedzał Polskę. Ubiegał się o zwrot rodzinnych nieruchomości skonfiskowanych w czasach PRL-u. Pochowano go na telawiwskim cmentarzu Kirjat Sza’ul.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

IDF aluf rotated.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
The IDF rank Aluf
אביגדור בן גל 5 (cropped).jpg
(c) Michael Zarfati / IDF Spokesperson's Unit, CC BY-SA 3.0
Przedstawiona osoba: Awigdor Ben-Gal – izraelski wojskowy polskiego pochodzenia urodzony jako Janusz Goldlust, generał dywizji Sił Obronnych Izraela