Awraham Bocer
alluf (generał major) | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Przebieg służby | |
Lata służby | 1948–1972 |
Siły zbrojne | |
Formacja | |
Główne wojny i bitwy | wojna o niepodległość, |
Odznaczenia | |
Awraham Bocer (hebr. אברהם בוצר, ur. 1929 w Polsce, zm. 3 czerwca 2012 w Tel Awiwie) – izraelski wojskowy, generał major (alluf) i ósmy dowódca Izraelskiego Korpusu Morskiego w latach 1968–1972. W trakcie swojej kadencji zaangażowany był w rozwój potencjału marynarki, w szczególności możliwości desantowych i walki rakietowej.
Życiorys
Młodość
Urodził się w Polsce w 1929 roku. Siedem lat później dokonał aliji do Palestyny, gdzie zamieszkał wraz z rodziną w Tel Awiwie. Uczył się w szkole im. Achad ha-Ama. W 1943 roku, w wieku 14 lat, wstąpił do młodzieżowego ruchu Cofej Jam (dosł. obserwatorzy morza)[1]. W 1946 roku wstąpił do Palmachu, gdzie służył w jednostce morskiej Paljam. Ukończył siódmy kurs szkoleniowy w Newe Jam, a podczas ósmego kursu szkoleniowego w Cezarei był już instruktorem. Następnie przeszedł szkolenia z działań lądowych w kibucu Ma’abarot, w którego obronie brał później udział. W marcu 1947 roku pomagał opuścić pokład statku „Szabataj Lużinski” nielegalnie przybyłym do Palestyny Żydom, w okolicach kibucu Niccanim. W trakcie rozładunku zatrzymali go Brytyjczycy i internowali na Cyprze. Z racji na swój młody wiek, po dwóch tygodniach, został zwolniony z obozu i odesłany do Palestyny. Po powrocie, w kibucu Ma’anit, przeszedł szkolenie dla dowódców i wziął udział w obronie kibucu przed arabskim atakiem. Następnie zaangażował się w szkolenia Palmachu[2].
Wojna arabsko-izraelska (1948)
W pierwszej połowie 1948 roku służył w Szwadronie Morskim i został dowódcą okrętu „Poza”. Był to okręt, na którym zamontowano dwie wyrzutnie podobne do wyrzutni torped z silnikiem elektrycznym, zasilanym bateriami i ładunkami wybuchowymi na początku pocisku. Okręt pod dowództwem Bocera brał udział w atakach na jednostki egipskie. W maju 1948 roku brał udział w przejęciu wejścia do portu w Jafie[2].
Okres niepodległości Izraela
Na początku istnienia Izraela służył na trawlerze „Drom Afrika”[a], potem jako oficer pokładowy i artylerii na fregatach „Miwtach” i „Minzak”, był także zastępcą dowódcy, a od 1952 roku dowódcą fregaty „Hagana”. Ukończył także kurs dla dowódców kompanii i batalionów[1][2]. W latach 1954–1955 stał na czele Pionu Operacji Morskich Izraelskiego Korpusu Morskiego. W 1956 roku został wytypowany do delegacji, która w Wielkiej Brytanii dokonywała zakupu niszczycieli dla izraelskiej marynarki. Tam został mianowany zastępcą dowódcy zakupionego niszczyciela HMS „Zealous”, który w marynarce izraelskiej służył jako „Ejlat”. W tym samym roku brał udział w odparciu ataku na Hajfę i przejęciu egipskiego niszczyciela „Ibrahim al-Awal”[2].
W latach 1959–1961 dowódca niszczyciela „Jafo”. Do 1963 roku pełnił służbę na różnych stanowiskach w Sztabie Izraelskiego Korpusu Morskiego. W tym samym roku został oddelegowany na roczny kurs dla starszych oficerów w Szkole Dowództwa i Sztabu Brytyjskiej Floty. W latach 1964–1965 był szefem Wydziału Kadr Izraelskiego Korpusu Morskiego. Przed wybuchem wojny sześciodniowej został dowódcą sił morskich w obszarze Ejlatu (tzw. sektor Morza Czerwonego)[1]. W trakcie wojny sześciodniowej dowodził siłami desantowymi, które zdobyły Szarm el-Szejk oraz znajdującą się w mieście bazę wojskową przed planowanym atakiem spadochroniarzy[3].
W 1968 roku został mianowany dowódcą Izraelskiego Korpusu Morskiego[1]. Swoją kadencję rozpoczął od działań mających na celu zabezpieczenie nowych granic morskich Izraela w okół Synaju i na Morzu Czerwonym. Rozpoczął wzmacnianie potencjału sił marynarki stacjonujących w Ejlacie oraz nakłaniał Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela, aby armia angażowała do działań niekonwencjonalnych morską jednostkę specjalną Szajjetet 13. Ponadto, doprowadził do zakupu i sprowadzenia z Tanzanii okrętu desantowego „Bat Szewa”, a później trzech kolejnych, aby zwiększyć możliwości operacyjne marynarki. Uważał, że armia izraelska nie doceniała potencjału i możliwości sił morskich[4][5].
Podczas kadencji Bocera przeprowadzono z sukcesem trzy ważne operacje wojskowe, przy współudziale Izraelskiego Korpusu Morskiego:
- operacja „Bulmus 5” – atak na egipską placówkę wojskową na przylądku Ras Adabija[6],
- operacja „Bulmus 6” – atak na umocnioną egipską wyspę, która strzegła wejścia do Kanału Sueskiego[7],
- operacja „Rawiw” – desant na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego w celu zniszczenia egipskich posterunków, systemów plot. i radarów wzdłuż wybrzeża[8].
Zaangażował się w rozbudowę floty kutrów rakietowych, okrętów podwodnych i okrętów patrolowych, a także we wprowadzenie marynarki w erę walki elektronicznej i rakietowej na morzach. Uważa się, że wysiłki Bocera wpłynęły na zwiększenie prestiżu Izraelskiego Korpusu Morskiego oraz dały podwaliny pod przyszłe sukcesy marynarki w trakcie wojny Jom Kipur[1][3].
Odszedł ze służby w 1972 roku. W cywilu był prezesem ropociągu Ejlat-Aszkelon, następnie ukończył prawo i pracował jako prawnik. Był także zaangażowany w działania organizacji weteranów Paljam[2][4].
Zmarł 3 czerwca 2012 w Tel Awiwie[1].
Uwagi
- ↑ Trawler był wykorzystywany przez Palamch do przeprowadzania szkoleń dla oddziałów morskich. Statek został nazwany na cześć Żydów z Południowej Afryki, którzy go zakupili.
Przypisy
- ↑ a b c d e f Izraelski Korpus Morski, מפקדי זרוע הים לדורותיהם [dostęp 2021-01-15] .
- ↑ a b c d e Palmach, אלוף (מיל') בוצר בוצן אברהם צ'יטה ז"ל [dostęp 2021-01-15] .
- ↑ a b Amir Oren , מת האלוף אברהם (צ'יטה) בוצר, „Ha-Arec”, 3 czerwca 2012 [dostęp 2021-01-18] .
- ↑ a b Miszmar ha-Moreszet ha-Jamit, מנהיגותו של אלוף בוצר -צ'יטה מאת תא"ל מיל שאול חורב, 15 sierpnia 2012 [dostęp 2021-01-19] .
- ↑ Josi Melman , המפקד העקשן שהצליח להפוך גיגיות לצוללות, „News Walla”, 9 czerwca 2012 [dostęp 2021-01-19] .
- ↑ Izraelski Korpus Morski , הפשיטה על עדבייה – "בולמוס 5" 21 ביוני 1969 [dostęp 2021-01-19] .
- ↑ Siły Obronne Izraela, בחזרה אל הפשיטה הבלתי אפשרית של שייטת 13 [dostęp 2021-01-19] .
- ↑ Mommsen 2011 ↓, s. 159.
Bibliografia
- Klaus Mommsen , 60 Years Israel Navy. Chel Ha’Yam Ha’Yisraeli, Norderstedt: Books on Demand, 2011 .
Media użyte na tej stronie
Autor:
- IDF_aluf.svg: Gal m
- derivative work: Amirki (talk)
The IDF rank Aluf
Naval ensign of Israel