Azerbejdżan na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010

Azerbejdżan na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
Azerbejdżan
Kod MKOl

AZE

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010
Vancouver
Chorąży

Fuad Quliyev (otwarcie)
Könül Nurullayeva (zamknięcie)

Liczba zawodników

2 w 4 konkurencjach w 1 dyscyplinie

MedaleZłoto
0
Srebro
0
Brąz
0
Razem
0
Reprezentacja Azerbejdżanu podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Vancouver

Azerbejdżan na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – występ kadry sportowców reprezentujących Azerbejdżan na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku.

W kadrze znalazło się dwoje zawodników – kobieta i mężczyzna. Oboje wystąpili w slalomie i slalomie gigancie w narciarstwie alpejskim[1]. Azerscy reprezentanci nie ukończyli slalomu, zostali sklasyfikowani tylko w slalomie gigancie. W rywalizacji kobiet Gaia Bassani Antivari zajęła 66. miejsce, a w rywalizacji mężczyzn Cedric Notz uplasował się na 79. pozycji[2].

Chorążym reprezentacji Azerbejdżanu podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Vancouver był wiceprzewodniczący Federacji Sportów Zimowych Azerbejdżanu, Fuad Quliyev, a podczas ceremonii zamknięcia rolę chorążego pełniła szefowa misji olimpijskiej, Könül Nurullayeva.

Był to czwarty start reprezentacji Azerbejdżanu na zimowych igrzyskach olimpijskich i ósmy start olimpijski, wliczając w to letnie występy[3]. Były to zarazem pierwsze zimowe igrzyska, podczas których w kadrze Azerbejdżanu nie znalazł się ani jeden reprezentant w łyżwiarstwie figurowym[4].

Tło startu

Występy na poprzednich igrzyskach

Kristin Fraser i Igor Łukanin – dwukrotni reprezentanci Azerbejdżanu na zimowych igrzyskach olimpijskich

Organizacją udziału reprezentacji Azerbejdżanu zajmuje się Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Azerbejdżanu, który został powołany w 1992 roku. Rok później komitet został członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego[5].

W latach 1952–1988 azerscy sportowcy uczestniczyli w zawodach olimpijskich jako reprezentanci Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a w 1992 roku jako reprezentanci Wspólnoty Niepodległych Państw[5]. Jako niepodległe państwo reprezentacja zadebiutowała w 1996 roku, podczas letnich igrzysk olimpijskich w Atlancie[3]. Wówczas kadra liczyła 23 sportowców (20 mężczyzn i 3 kobiety), którzy wystąpili w dziewięciu dyscyplinach sportowych[6]. Pierwszym azerskim medalistą olimpijskim został na tych igrzyskach Namiq Abdullayev, który zdobył srebro w zapasach w stylu wolnym w kategorii 52 kg[7][8].

Debiut reprezentacji Azerbejdżanu na zimowych igrzyskach olimpijskich nastąpił w 1998 roku, podczas igrzysk w Nagano[3]. Reprezentacja liczyła wówczas czworo łyżwiarzy figurowych, którzy wystąpili w trzech konkurencjach[9]. W rywalizacji solistek Julija Worobjowa zajęła wówczas 16. miejsce, tak samo w rywalizacji solistów Igor Paszkiewicz. Azerska para sportowa w swojej konkurencji została sklasyfikowana na 18. pozycji[10].

Podczas igrzysk w Salt Lake City azerską reprezentację stanowiło czworo zawodników – troje łyżwiarzy figurowych i jeden narciarz alpejski[11]. Tym razem najlepszym wynikiem azerskich sportowców było 17. miejsce Kristin Fraser i Igora Łukanina w rywalizacji par tanecznych[12][13].

Fraser i Łukanin reprezentowali również Azerbejdżan podczas kolejnej edycji zimowych igrzysk, w 2006 roku w Turynie. Byli oni na tych igrzyskach jedynymi reprezentantami Azerbejdżanu[14]. Wystąpili w rywalizacji par tanecznych i zostali w niej sklasyfikowani na 19. pozycji[15].

Występy w mistrzostwach świata w sezonie przedolimpijskim

W 2009 roku przeprowadzone zostały mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w Val d'Isère. W zawodach tych wystąpili Gaia Bassani Antivari i Cedric Notz. Antivari zajęła 51. miejsce w slalomie gigancie, natomiast w slalomie nie ukończyła pierwszego przejazdu[16]. Z kolei Notz był 56. w slalomie i 78. w slalomie gigancie[17].

W sezonie przedolimpijskim rozegrane zostały mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym w Los Angeles[18]. Wystąpiło w nich troje reprezentantów Azerbejdżanu – Emma Hagiewa (32. miejsce w rywalizacji solistek)[19] oraz Kristin Fraser i Igor Łukanin (18. miejsce w konkurencji par tanecznych)[20]. Ci sami zawodnicy, a także Nadine Ahmed i Bruce Porter, wzięli również udział w rozegranych w tym samym roku mistrzostwach Europy w Helsinkach[21]. Hagiewa była 30. wśród solistek[22], natomiast w konkursie par tanecznych Fraser i Łukanin zajęli 9. miejsce, a Ahmed i Porter 27. miejsce[23]. Żaden z azerskich łyżwiarzy nie znalazł się w składzie reprezentacji na igrzyska w Vancouver. Fraser i Łukanin, którzy uczestniczyli w dwóch poprzednich igrzyskach[24], zakończyli sportową karierę. Z kolei pozostali zawodnicy napotkali problemy w związku z nowo wprowadzonymi wymogami ISU odnośnie do zmiany obywatelstwa i reprezentowania obcego kraju. Wszystko to doprowadziło do tego, że po raz pierwszy w historii Azerbejdżan wystąpił na zimowych igrzyskach olimpijskich, nie mając w składzie żadnego przedstawiciela w łyżwiarstwie figurowym[4].

Kwalifikacje olimpijskie

Okres kwalifikacyjny do igrzysk w Vancouver w przypadku narciarzy alpejskich trwał od lipca 2008 do 25 stycznia 2010. Kwalifikację olimpijską do zawodów w slalomie, slalomie gigancie i zjeździe uzyskali alpejczycy, którzy w tym okresie zdobyli przynajmniej 500 punktów do listy rankingowej publikowanej przez Międzynarodową Federację Narciarską. Z kolei, aby zakwalifikować się do supergiganta i superkombinacji należało zdobyć przynajmniej 120 punktów w tych konkurencjach[25].

Żadnego z tych kryteriów nie spełnili reprezentanci Azerbejdżanu[26], wobec czego musieli starać się o kwalifikację na igrzyska olimpijskie według kolejnego kryterium. Zgodnie z nim, do olimpijskich zawodów w slalomie i slalomie gigancie zostali zakwalifikowani zawodnicy, którzy wystąpili w mistrzostwach świata w Val d'Isère w 2009 roku oraz w okresie kwalifikacyjnym zdobyli przynajmniej 140 punktów FIS. Również i te kryteria nie zostały spełnione przez azerskich reprezentantów, gdyż oboje nie zdobyli takiej liczby punktów. Możliwość startu olimpijskiego w slalomie i slalomie gigancie uzyskali dzięki przydzieleniu Azerbejdżanowi podstawowej kwoty narodowej[25].

Prawa transmisyjne

Prawa do transmisji zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver miał azerski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti, będący członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Ponadto transmisje za pośrednictwem telewizji kablowej i satelitarnej oraz transmisje internetowe prowadziła stacja Eurosport[27].

Stroje olimpijczyków

Stroje azerskich olimpijczyków i delegatów składały się z białych kurtek, białych czapek z nausznikami i kolorowych spodni, z niebieskimi, zielonymi i czerwonymi motywami paisley na białym tle. Kolory na spodniach odwzorowywały barwy z azerskiej flagi narodowej[28]. Za stroje odpowiadała firma „Carry”[4].

Po ceremonii otwarcia igrzysk kolorowe spodnie azerskich reprezentantów przyciągnęły uwagę mediów zagranicznych[29] i wywołały falę komentarzy – niektórych krytycznych, niektórych wyrażających podziw wobec kreatywności[30]. Większość ekspertów ze świata mody negatywnie oceniła kreację[28]. Charakterystyczny wygląd strojów olimpijczyków z Azerbejdżanu, podobnie jak i olimpijczyków z Czech, zainteresował m.in. Scotta Woodwortha, właściciela Loudmouth Golf, producenta odzieży sportowej[31].

Udział w ceremoniach otwarcia i zamknięcia igrzysk

Funkcję chorążego reprezentacji Azerbejdżanu podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Vancouver, przeprowadzonej 12 lutego 2010 w hali BC Place Stadium, pełnił wiceprzewodniczący Federacji Sportów Zimowych Azerbejdżanu, Fuad Quliyev[32], a podczas ceremonii zamknięcia, zorganizowanej 28 lutego 2010, azerską flagę niosła szefowa misji olimpijskiej, Könül Nurullayeva[33]. Reprezentacja Azerbejdżanu weszła na stadion olimpijski jako dziewiąta w kolejności – pomiędzy ekipami z Austrii i Białorusi[34][33].

Skład reprezentacji

Narciarstwo alpejskie

Whistler Creekside – arena zmagań narciarzy alpejskich podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver

Konkurencje alpejskie na igrzyskach olimpijskich w Vancouver odbyły się w dniach 15–27 lutego 2010[35] w Whistler Creekside[36]. Reprezentanci Azerbejdżanu wystąpili w czterech konkurencjach – slalomie i slalomie gigancie kobiet i mężczyzn[2]. Reprezentację stanowili: Gaia Bassani Antivari – Włoszka, od 2008 roku reprezentująca Azerbejdżan[37] oraz urodzony w Szwajcarii Cedric Notz[38].

Pierwszą konkurencją, w której wziął udział reprezentant Azerbejdżanu, był slalom gigant mężczyzn[2]. Rywalizację przeprowadzono 23 lutego. Cedric Notz w pierwszym przejeździe uzyskał 79. rezultat[39], a w drugim 74[40]. Łącznie pozwoliło mu to na zajęcie 72. miejsca w gronie 81 sklasyfikowanych zawodników. Do zwycięzcy zawodów, Carlo Janki, stracił 28,15 s[41]. Przez następne dwa dni rozgrywano tę konkurencję wśród kobiet. Po pierwszym przejeździe Gaia Bassani Antivari zajmowała 66. miejsce[42], w drugim uzyskała 57. rezultat[43]. Finalnie dało jej to 57. miejsce w gronie 60 sklasyfikowanych zawodniczek. Do mistrzyni olimpijskiej, Viktorii Rebensburg, straciła 29,76 s[44].

Dzień po zakończeniu rywalizacji w slalomie gigancie kobiet przeprowadzono zawody w slalomie kobiet[45]. Startująca w nich Gaia Bassani Antivari zakończyła swój udział po pierwszym przejeździe, którego nie ukończyła[46], wobec czego nie została sklasyfikowana[45]. Taka sama sytuacja miała miejsce w slalomie mężczyzn, rozegranym 27 lutego[47]. Uczestniczący w zawodach Cedric Notz nie ukończył pierwszego przejazdu[48] i nie został sklasyfikowany[47].

KonkurencjaZawodnikZjazd 1Zjazd 2Łącznie
CzasMiejsceCzasMiejsceCzasMiejsce
Slalom kobiet[46][49][45][50]Gaia Bassani AntivariDNFNQDNFDNF1
Slalom gigant kobiet[42][43][44][51]Gaia Bassani Antivari1:30,8266.1:30,8266.2:56,8757.
Slalom mężczyzn[48][52][47][53]Cedric NotzDNFNQDNFDNF1
Slalom gigant mężczyzn[39][40][41][54]Cedric Notz1:30,7879.1:35,2074.3:05,9872.

Przypisy

  1. Azerbaijan at the 2010 Vancouver Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)]. (ang.).
  2. a b c Azerbaijan Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-05)]. (ang.).
  3. a b c Azerbaijan. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-03)]. (ang.).
  4. a b c Azerbaijan National Olympic Committee: The main thing for Azerbaijan in Olympics 2010 is to participate. Today.Az, 29 stycznia 2010. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-26)]. (ang.).
  5. a b History - National Olympic Committee. Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Azerbejdżanu. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-20)]. (ang.).
  6. Azerbaijan at the 1996 Atlanta Summer Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-14)]. (ang.).
  7. Azerbaijan Wrestling at the 1996 Atlanta Summer Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-09)]. (ang.).
  8. The Official Report of the Centennial Olympic Games. Volume III. The Competition Results. Wrestling. La 84 Foundation. s. 424. [dostęp 2018-05-19]. (ang. • fr.).
  9. Azerbaijan at the 1998 Nagano Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)]. (ang.).
  10. Azerbaijan Figure Skating at the 1998 Nagano Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-06)]. (ang.).
  11. Azerbaijan at the 2002 Salt Lake City Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)]. (ang.).
  12. Azerbaijan Figure Skating at the 2002 Salt Lake City Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-20)]. (ang.).
  13. Azerbaijan Alpine Skiing at the 2002 Salt Lake City Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-05)]. (ang.).
  14. Azerbaijan at the 2006 Torino Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)]. (ang.).
  15. Azerbaijan Figure Skating at the 2006 Torino Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-10)]. (ang.).
  16. Athlete: BASSANI ANTIVARI Gaia; FIS World Ski Championships. Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  17. Athlete: NOTZ Jedrij; FIS World Ski Championships. Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  18. ISU World Figure Skating Championships 2009. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2018-05-24]. (ang.).
  19. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ladies - Result. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2018-05-24]. (ang.).
  20. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance - Result. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2018-05-24]. (ang.).
  21. ISU European Figure Skating Championships 2009. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2018-05-24]. (ang.).
  22. ISU European Figure Skating Championships 2009 - Ladies - Result. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2018-05-24]. (ang.).
  23. ISU European Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance - Result. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2018-05-24]. (ang.).
  24. Biography - Ice Dance - Kristin FRASER, Igor LUKANIN. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2018-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-03)]. (ang.).
  25. a b Systèmes de qualification pour les XXIes Jeux olympiques d'hiver, Vancouver 2010. Ski alpin. Międzynarodowa Federacja Narciarska. s. 1–3. [dostęp 2018-05-17]. (fr.).
  26. 7th FIS Points List 2009/2010; Nation: AZE. Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  27. Vancouver 2010 Olympic Winter Games Rights Holding Broadcasters. Międzynarodowy Komitet Olimpijski. s. 17. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  28. a b "Психоделические" штаны азербайджанских спортсменов в Ванкувере. AZE.az, 18 lutego 2010. [dostęp 2018-05-20]. (ros.).
  29. Азербайджан выиграл войну штанов. Extra Time, 19 lutego 2010. [dostęp 2018-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-06)]. (ros.).
  30. Katherine Gustafson: Vancouver 2010: The Olympics of the Silly Pants. Tonic, 20 lutego 2010. [dostęp 2018-05-20]. (ang.).
  31. Miles Evans: Olympics-Fancy pants designer eyes giant strides in ski market. Reuters, 20 lutego 2010. [dostęp 2018-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-20)]. (ang.).
  32. Skiers compete for Azerbaijan in winter Olympics. News.Az, 11 lutego 2010. [dostęp 2018-05-13]. (ang.).
  33. a b The Flagbearers for the Vancouver 2010 Closing Ceremony. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, 28 lutego 2010. [dostęp 2018-05-13]. (ang.).
  34. Complete list of 2010 Vancouver Winter Olympic flag-bearers. Vancouver Sun, 12 lutego 2010. [dostęp 2018-05-13]. (ang.).
  35. Schedule and Results: Vancouver 2010 Olympics - Alpine Skiing. Vancouver 2010 Winter Olympic Games. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  36. About Whistler Creekside. „The New York Times”. [dostęp 2018-05-17]. (ang.). 
  37. Athletes: Gaia BASSANI ANTIVARI. Sochi 2014 Olympics. [dostęp 2018-05-19]. (ang.).
  38. Elmir Aliyev: Azerbaijan to make Vancouver debut today. News.Az, 23 lutego 2010. [dostęp 2018-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-19)]. (ang.).
  39. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom Run 1. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  40. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom Run 2. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  41. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Giant Slalom. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  42. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom Run 1. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  43. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom Run 2. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  44. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  45. a b c Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  46. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 1. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  47. a b c Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  48. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom Run 1. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  49. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 2. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  50. Women Slalom Alpine Skiing Olympic Games Vancouver (CAN) 2010 Friday 26.02. Todor66. [dostęp 2018-05-13]. (ang.).
  51. Women Giant Slalom Alpine Skiing Olympic Games Vancouver (CAN) 2010 Wednesday 24.02. Todor66. [dostęp 2018-05-13]. (ang.).
  52. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Slalom Run 2. Sports Reference. [dostęp 2018-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
  53. Men Slalom Alpine Skiing Olympic Games Vancouver (CAN) 2010 Saturday 27.02. Todor66. [dostęp 2018-05-13]. (ang.).
  54. Men Giant Slalom Alpine Skiing Olympic Games Vancouver (CAN) 2010 Tuesday 23.02. Todor66. [dostęp 2018-05-13]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Whistlercreekside.jpg
Whistler Creekside, the venue for Alpine Skiing
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
2010 Opening Ceremony - Azerbaijan entering.jpg
Autor: Jude Freeman, Licencja: CC BY 2.0
The athletes from Azerbaijan entering the stadium at the opening ceremonies of the 2010 Winter Olympics
Fraser lukanin.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Vesperholly z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC BY-SA 2.5

en:Kristin Fraser and en:Igor Lukanin compete their free dance at the 2003 Skate Canada competition in Mississauga, Ontario.

Photo taken by me, Vesperholly 06:10, 17 July 2006 (UTC)