Azyl P.

Azyl P.
Inne nazwy

Azyl (początkowo)

Rok założenia

1982

Pochodzenie

 Polska (Szydłowiec)

Gatunek

rock, hard rock, glam rock

Aktywność

1982–1986
2004–2007
od 2015

Wydawnictwo

Tonpress, Universal Music Polska, Klub Płytowy Razem, Agencja Artystyczna Polskiego Radia

Skład
Dariusz Grudzień
Marcin Grochowalski
Bartek Jończyk
Byli członkowie
Andrzej Siewierski
Leszek Żelichowski
Jarosław Szlagowski
Jacek Perkowski
Marcin Czyżewski
Współpracownicy
Maciej Silski
Strona internetowa

Azyl P. – polski zespół muzyczny wykonujący muzykę rockową, założony w 1982 roku w Szydłowcu. Prezentuje melodyjną odmianę hard rocka, nagrał takie przeboje jak: „Chyba umieram”, „Och Lila” czy „Twoje życie”[1]. Największy sukces komercyjny przyniósł grupie utwór „Mała Maggie”. W czasach największej popularności zespołu, występowali w nim: Andrzej Siewierski (śpiew, gitara), Dariusz Grudzień (gitara basowa), Marcin Grochowalski (perkusja) i Jacek Perkowski (gitara solowa). Nazwa zespołu jest skrótem do wyrażenia azyl polityczny i w zakamuflowany sposób nawiązywała do sytuacji politycznej w kraju w okresie stanu wojennego[2].

Historia zespołu

Na scenie muzycznej Azyl P. zadebiutował w 1983 roku, otrzymał razem z zespołem Klaus Mitffoch drugą nagrodę na Ogólnopolskim Turnieju Młodych Talentów – kontynuacji Festiwalu Młodych Talentów (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano). Skład zespołu tworzyli: gitarzysta i wokalista Andrzej Siewierski, gitarzysta Leszek Żelichowski, basista Darek Grudzień i perkusista Marcin Grochowalski. W ramach nagrody konkursu zespół wszedł do studia nagrań Tonpressu, gdzie zarejestrował utwory na pierwszego singla, na którym znalazły się dwa utwory: „Twoje Życie” i „Chyba umieram”.

Jesienią 1983 roku zespół nagrał dwa kolejne utwory: „Och Lila” i „Kara Śmierci”. Ponadto wystąpił na Festiwalu Muzyki Rockowej – Rockowisko ’83. W tym samym roku Żelichowski opuścił zespół, a jego miejsce zajął Jacek Perkowski. W 1984 odbyły się kolejne festiwalowe występy zespołu, m.in. na Rock Arenie w Poznaniu, festiwalu w Jarocinie oraz wydarzeniu muzycznym Rock Nad Bałtykiem w Kołobrzegu. Efektem występów był wydany w 1985 pierwszy album koncertowy zespołu pt. Live. Rok później, w 1986 ukazał się album studyjny Nalot rozchodząc się w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy, głównie wśród wiernych fanów zespołu. Zespół po raz pierwszy zawiesił działalność. W trakcie przerwy od koncertowania, w 1996 roku Andrzej Siewierski i Dariusz Grudzień pod szyldem Azyl P. zarejestrowali demo z niewydanym nigdy do tej pory materiałem. Wśród utworów zamieszczonych na kasecie MC znalazła się m.in. ballada „Jest jeszcze na Ciebie czas”.

28 grudnia 2001 Andrzej Siewierski i Dariusz Grudzień byli gośćmi programu Wideoteka dorosłego człowieka, gdzie zapowiedzieli powrót zespołu na rynek muzyczny[2]. W czerwcu 2004 zespół podjął pierwszą próbę reaktywacji. Rok później, w 2005 do sieci wyciekły nowe nagrania grupy– „Buty czerwone” i „Pod wiatr”. 28 grudnia 2007 roku Andrzej Siewierski popełnił samobójstwo, rzucając się pod koła pociągu[3][4]. Po tym wydarzeniu zespół zawiesił działalność po raz drugi. W 2008 na płycie CD pośmiertnie ukazał się jedyny solowy album Andrzeja Siewierskiego pt. Samotny żagiel, w nagraniu którego brał również Dariusz Grudzień[5]. Muzyka umieszczona na albumie różniła się od poczynań spod szyldu Azyl P. Umieszczono na nim głównie ballady.

Od 2015 roku Azyl P. ponownie koncertuje. Tego samego roku, tymczasowym wokalistą zespołu został Marcin Czyżewski, z którym nagrano akustyczne wersje utworów „Chyba umieram”[6] i „Mała Maggie”[7]. W 2017 roku zespół wydał drugi album koncertowy zatytułowany Azyl P. i Przyjaciele – Koncert w Trójce wzbogacony o premierowy studyjny utwór „Co ja wiem” z gościnnym udziałem Macieja Silskiego w roli wokalisty[8].

Rock na Zamku

Po śmierci Andrzeja Siewierskiego, Dariusz Grudzień organizuje muzyczne wydarzenia poświęcone pamięci wokalisty. Wydarzenia nazwane Rock na Zamku odbywają się co roku w Szydłowcu, a z zespołem występują zaproszeni goście. Na Festiwalach poświęconych Siewierskiemu pojawiają się Marek Piekarczyk, Muniek Staszczyk, Krzysztof Jaryczewski, Juan Carlos Cano, Ania Rusowicz, Ania Brachaczek czy Titus z Acid Drinkers[9].

Muzycy

Obecni członkowie

Muzycy towarzyszący

Byli członkowie

Dyskografia

Albumy studyjne

Albumy koncertowe

Albumy kompilacyjne

Wydania specjalne

Single

RokTytułPozycja na Liście
LP3[10]
1983Chyba umieram6
Twoje życie
1984Och, Lila3
Mała Maggie2
Kara śmierci10
1985I znowu koncert29
1986Nic więcej mi nie trzeba31
Och! Alleluja!
Nasz jedyny świat
2005Buty Czerwone
Pod wiatr
2014Jedynie Rock[11]
2017Co ja wiem

Przypisy

  1. Polish Heavy Metal Page. dorosledzieci.trixy.pl:80. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-20)]..
  2. a b Azyl P. w Wideotece Dorosłego Człowieka 28.12.2001 r. (archiwum). [dostęp 2019-05-08].
  3. Dąbrówka Zabłotnia > Znany muzyk, Andrzej Siewierski zmarł pod kołami pociągu. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo – 31 grudnia 2007.
  4. www.muzyczneabc.pl – Andrzej Siewierski nie żyje.
  5. Andrzej Siewierski - Samotny Żagiel. [dostęp 2022-03-03].
  6. Azyl P. - Chyba umieram (wersja akustyczna - lipiec 2015). Azyl P.
  7. Azyl P. - Mała Maggie (wersja akustyczna - lipiec 2015). Azyl P.
  8. Azyl P. i Przyjaciele nowa płyta z koncertu w Trójce, Onet Kultura (pol.).
  9. Festiwal rockowy i mural na 40 – lecie Azylu P.!, Nasz Szydłowiec - portal informacyjny [dostęp 2022-03-03] (pol.).
  10. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego.
  11. W 2014 roku na oficjalnym kanale Azyl P. w serwisie youtube pojawiła się studyjna, odnowiona wersja wcześniej nie wydanego utworu „Jedynie Rock”. Jest ona dostępna jedynie w internecie. [1].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie