Bór za Lasem

Bór za Lasemtorfowisko w obrębie miejscowości Piekielnik w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, gminie Czarny Dunajec. Znajduje się pomiędzy torfowiskami Puścizna Wielka i Kaczmarka. Pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej znajdujący się w zlewisku Morza Czarnego. Płynące jego obrzeżami potoki Grónik i Borowy Potok są w dorzeczu Czarnej Orawy. Torfowisko położone jest na średniej wysokości 675 m n.p.m.[1]

Od lat 50. XX wieku wydobywano na torfowisku Bór za Lasem torf na skalę przemysłową. Eksploatację już zakończono, a torfowisko zostało zrekultywowane. Obecnie wydobywany jest torf tylko na Puściznie Wielkiej. Pozostałe torfowiska Kotliny Orawsko-Nowotarskiej jako unikatowe w skali europejskiej siedliska mają być objęte ochroną. Planuje się utworzenie tutaj specjalnych obszarów ochrony pod nazwą „Torfowiska Orawsko-Nowotarskie”. Mają one objąć obszar 8255,62 ha. Na części kopuły torfowiska Bór za Lasem zachowała się naturalna struktura kępkowo-dolinkowa i charakterystyczne gatunki roślinności. Na miejsca po wydobytym torfie jako pierwsza wkracza wełnianka pochwowata, doły wypełnione wodą zarasta mech torfowiec, potem turzyce, żurawina i inne gatunki. Miejscami zarasta ono płatami sosny pospolitej, kosodrzewiny i ich mieszańcem – sosną drzewokosą. Z rzadkich gatunków ptaków występuje tutaj błotniak stawowy, cietrzew zwyczajny, derkacz zwyczajny[2]. Z rzadkich w Karpatach gatunków roślin występują: bagno zwyczajne, modrzewnica pospolita, przygiełka biała, żurawina drobnoowocowa[3].

Zobacz też

  • Zakład Produkcji Torfowej „Bór za Lasem”, eksploatujący torfowisko Puścizna Wielka

Przypisy

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  2. Kotlina Orawsko-Nowotarska i Pogórze Spisko-Gubałowskie – siedliska przyrodnicze. [dostęp 2017-03-26].
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.