Bücker Bü 131

Bücker Bü 131 Jungmann
(dane wersji Bü 131B)
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 III Rzesza

Producent

Bücker-Flugzeugbau GmbH

Typ

samolot szkolno-akrobacyjny

Konstrukcja

dwupłat o konstrukcji mieszanej, podwozie klasyczne – stałe

Załoga

2 (uczeń i instruktor)

Historia
Data oblotu

27 kwietnia 1934

Lata produkcji

1934 – ?

Dane techniczne
Napęd

1 silnik rzędowy, 4-cylindorowy Hirth HM 504 A-2

Moc

105 KM (78 kW)

Wymiary
Rozpiętość

7,4 m

Długość

6,62 m

Wysokość

2,25 m

Powierzchnia nośna

13,5 m²

Masa
Własna

380 kg

Startowa

680 kg

Osiągi
Prędkość maks.

183 km/h

Prędkość przelotowa

170 km/h

Prędkość minimalna

82 km/h

Prędkość wznoszenia

3,8 m/s

Pułap

4 050 m (maksymalny)
3 000 m (rzeczywisty)

Zasięg

650 km

Dane operacyjne
Użytkownicy
Niemcy, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Japonia, Południowa Afryka, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Czechosłowacja
Rzuty
Rzuty samolotu

Bücker Bü 131 Jungmannniemiecki samolot szkolno-akrobacyjny z lat trzydziestych i okresu II wojny światowej.

Historia

W 1933 roku w nowo założonej niemieckiej wytwórni lotniczej Bücker-Flugzeugbau GmbH, główny konstruktor tej firmy Anders Anderson opracował samolot szkolno-akrobacyjny przystosowany do szkolenia podstawowego pilotów, który oznaczono jako Bücker Bü 131 Jungmann. Oblotu prototypu samolotu dokonano w dniu 27 kwietnia 1934 roku.

Samolot ten spełniał założone wymagania i rozpoczęto jego produkcję seryjną, przy czym w samolotach seryjnych zastosowano mocniejszy silnik. Samolotem tym zainteresowały się cywilne szkoły lotnicze i Luftwaffe. W krótkim czasie stał się on podstawowym samolotem szkolnym w lotnictwie niemieckim.

Samolotem tym zainteresowały się również inne kraje, zakupując zarówno gotowe samoloty, jak również zakupując licencje na ich budowę. Licencje zakupiły: Szwajcaria, Japonia, Hiszpania, Węgry i Czechosłowacja.

W toku dalszej produkcji powstawały kolejne wersje samolotu, które w zasadzie różniły się jedynie rodzajem silnika. Wersje samolotu powstawały również w krajach, które zakupiły licencję na ich produkcję. Produkcja seryjna samolotów trwała w Niemczech do 1945 roku, natomiast w Czechosłowacji produkowano jeszcze ich licencyjną wersję w latach pięćdziesiątych XX wieku. Łącznie wyprodukowano około 5000 samolotów tego typu (w tym około 2000 na podstawie licencji).

Obecnie samolot jest produkowany na zamówienie w Polsce przez firmę Air Res Aviation Sp. z o.o.[1] z Rzeszowa na podstawie oryginalnej dokumentacji z lat trzydziestych.

Wersje samolotu Bücker Bü 131 Jungmann:

  • Bü 131 – prototyp
  • Bü 131A – pierwsza wersja produkcyjna, wyposażona w silnik Hirth HM 60R o mocy 80 KM (60 kW), licencję na tę wersję zakupiła Szwajcaria i Japonia
  • Bü 131B – druga wersja produkcyjna, wyposażona w silnik Hirth HM 504A-2 o mocy 105 KM (78 kW)
  • Bü 131C – prototyp wyposażony w silnik Cirrus Minor o mocy 90 KM (67 kW)
  • Tatra T-131 – licencyjna wersja produkowana w czasie II wojny światowej w Czechosłowacji na podstawie wersji Bü 131B
  • Ki -86A (Type 4) – licencyjna wersja produkowana w zakładach Kokusai Koku w Japonii dla lotnictwa armii na podstawie wersji Bü 131A
  • K9W1 (Type 2) – licencyjna wersja produkowana w zakładach Watanabe (później Kyushu) w Japonii dla lotnictwa marynarki wojennej na podstawie wersji Bü 131A
  • Aero C.4 – wersja produkowana w zakładach Aero w Czechosłowacji w latach pięćdziesiątych XX wieku
Bücker Bü 131B Jungmann w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Użycie

Samolot Bücker Bü 131 Jungmann w momencie rozpoczęcia produkcji seryjnej zaczęto wprowadzać do szkół lotniczych zarówno cywilnych jak i wojskowych w Niemczech, a następnie w innych krajach, które je zakupiły także z licencją na ich produkcję. W krótkim czasie ze względu na swoje dobre właściwości pilotażowe stały się podstawowym samolotem szkolnym w szkoleniu podstawowym pilotów i były wykorzystywane w tym celu przez cały okres II wojny światowej.

Po zakończeniu II wojny światowej nadal używano ich do szkolenia pilotów do końca lat sześćdziesiątych XX wieku.

Opis konstrukcji

Samolot Bücker Bü 131 Jungmann to dwumiejscowy, dwupłat o konstrukcji mieszanej. Kadłub wykonany z rur stalowych, kryty płótnem. Z przodu kadłuba znajdowało się łoże silnika, a w dalszej części dwie odkryte kabiny. Na końcu kadłuba usterzenie klasyczne, kryte płótnem. Płaty o konstrukcji drewnianej, kryte płótnem, górny płat podparty zastrzałami. Podwozie klasyczne, dwukołowe stałe, z kółkiem ogonowym. Podwozie wyposażone w amortyzatory sprężynowo-olejowe. Napęd stanowił jeden silnik rzędowy umieszczony w przedniej części kadłuba, ze śmigłem dwułopatowym drewnianym o stałym skoku.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Bucker Bu 131B.jpg
Autor: Delimata, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Bücker Bü 131B
Bucker jungmann.gif
The German Bücker Bü 131 "Jungmann" (Young man) was a 1930s basic training aircraft which was used by the Luftwaffe during World War II.