Bąbel Lokalny

Artystyczna wizja Bąbla Lokalnego (zawierającego Słońce i gwiazdę Murzim) oraz sąsiedniego bąbla Loop I (zawierającego Antares, po lewej widoczna Betelgeza)

Bąbel Lokalny – obszar przestrzeni kosmicznej o małej gęstości materii międzygwiazdowej wewnątrz Ramienia Oriona w Drodze Mlecznej, wewnątrz którego aktualnie znajduje się Słońce. Rozciąga się na co najmniej 300 lat świetlnych i ma średnią gęstość około 0,05 atomu/cm3 (50000 atomów/m3), czyli około 1/10 średniej gęstości ośrodka międzygwiazdowego w Drodze Mlecznej.

Bąbel Lokalny jest wynikiem eksplozji supernowych z ostatnich 2-4 milionów lat[1]. Wcześniej sądzono, że Bąbel jest pozostałością po wybuchu supernowej, która utworzyła Gemingępulsar w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Opis

Układ Słoneczny porusza się przez obszar rozrzedzonego gazu od około 5-10 milionów lat[1]. Od kilkudziesięciu tysięcy lat znajduje się wewnątrz obłoku o nieco większej gęstości 0,1 atomu/cm3 (wciąż pięciokrotnie mniejszej niż średnia gęstość ośrodka w Drodze Mlecznej), powstałego na granicy Bąbla Lokalnego i sąsiedniego bąbla Loop I.

Bąbel Lokalny prawdopodobnie nie ma kulistego kształtu, ale rozciąga się szerzej nad i pod płaszczyzną Galaktyki, przypominając kształtem klepsydrę. Styka się z okolicznymi bąblami, wytwarzanymi przez wiatry gwiazdowe większych gwiazd i supernowych.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Local Chimney and Superbubbles, Solstation.com

Media użyte na tej stronie

Milky Way 2010.jpg
Updated map of Milky Way, added new discovered branch of the Orion Spur, added Perseus Transit
Local bubble pl.jpg
Bąbel Lokalny i Loop I - wizja artystyczna