Bąble Fermiego

Bąble Fermiego – na niebiesko zaznaczono promieniowanie rentgenowskie, na różowo promieniowanie gamma

Bąble Fermiego (ang. Fermi Bubbles) – formacja niewiadomego pochodzenia, znajdująca się tuż przy Drodze Mlecznej odkryta w 2010, promieniująca w zakresie rentgenowskim i gamma.

Pierwsze dowody na istnienie „bąbli” pochodziły z danych obserwacyjnych niemieckiego satelity ROSAT i amerykańskiej sondy WMAP, ale dopiero dokładniejsze obserwacje, wykonane przez obserwatorium kosmiczne Fermi Gamma-ray Space Telescope, pokazały w całej okazałości rozmiar tych tajemniczych obiektów. Bąble znajdują się bezpośrednio nad i pod centrum Galaktyki, rozciągając się na odległość około 25 tys. lat świetlnych[1].

Odkrycie „bąbli” zaskoczyło naukowców, którzy nie spodziewali się znaleźć tego typu obiektów w naszej galaktyce[2].

Niepewna jest natura i pochodzenie „bąbli”, choć naukowcy sugerują, że mogą one być pozostałością po dżetach, które mogły być w przeszłości wyrzucane z centrum Galaktyki przez znajdującą się tam supermasywną czarną dziurę. Pod uwagę brane są także inne hipotezy dotyczące ich powstania[1].

Przypisy

  1. a b Emily Baldwin: Fermi finds giant bubbles in Milky Way (ang.). Astronomy Now, 11 listopada 2010. [dostęp 2011-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-24)].
  2. Astronomers find giant, previously unseen structure in our galaxy (ang.). e! Science News, 9 listopada 2010. [dostęp 2011-04-28].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Milky Way 2010.jpg
Updated map of Milky Way, added new discovered branch of the Orion Spur, added Perseus Transit
Fermi bubble art pl.jpg
Artystyczny schemat dwóch Bąbli Fermiego.