Będziesz legendą, człowieku
Gatunek | |
---|---|
Data premiery | 15 marca 2013 |
Kraj produkcji | Polska |
Język | |
Reżyseria | |
Zdjęcia | Marcin Koszałka |
Będziesz legendą, człowieku – polski film dokumentalny w reżyserii Marcina Koszałki skupiający się na reprezentacji Polski w piłce nożnej w okresie Euro 2012, którego premiera w polskich kinach odbyła się 15 marca 2013[1].
Produkcja
Reżyser, który sam zajął się również częściowo realizacją zdjęć, nawiązał współpracę z innymi doświadczonymi operatorami. Sceny z udziałem kadry kręcili Wojciech Staroń, Adam Bajerski, Bogdan Dziworski i Tomasz Wolski[2].
Jako pierwszy sfilmowano mecz towarzyski Polska – Niemcy (2:2), który został rozegrany 6 września 2011 w Gdańsku[2]. Później ekipa towarzyszyła piłkarzom w różnych momentach, nie tylko podczas występów na boisku, ale także m.in. w szatniach, hotelach, czy podczas przejazdów autobusowych. Koszałka mówił o trudnościach związanych z produkcją:
Najbardziej żmudne były negocjacje, nabywanie praw do wizerunku polskiej kadry, uzyskiwanie zgody UEFA, żeby moje kamery mogły wejść na płytę stadionu. Dużo pracy produkcyjno-menedżerskiej wymagało uzyskanie zezwolenia, żebym mógł towarzyszyć wszędzie zawodnikom. Ale się udało[2].
Dokument powstał ze środków Krakow Film Commission, Darklight Film Studio, TVP S.A., Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Fundacji Perła Sztuki, HBO oraz Non Stop Film Service[3].
Bohaterowie
Film koncentruje się głównie na dwóch piłkarzach, którymi są:
- Zawodnik grający na pozycji środkowego obrońcy, o polskich korzeniach, urodzony i wychowany we Francji. Babka Perquisa, Józefa Bierła, jest Polką. Jej ojciec urodził się w Strzyżewku i wyemigrował do Francji najprawdopodobniej w latach 20. Perquis w czasie Euro był jednym z grupy zawodników (wśród nich także Sebastian Boenisch, Ludovic Obraniak oraz Eugen Polanski), którzy posiadali polskie pochodzenie i obywatelstwo, jednak byli urodzeni i żyją na co dzień w innych krajach. Ich powołanie spotkało się z krytyką części kibiców i komentatorów. Jan Tomaszewski określił Perquisa mianem „francuskiego śmiecia”[4]. Koszałka powiedział:
Dzięki Perquisowi, który od początku walczy, i to na kilku frontach, film nabiera dramaturgii, o którą mi chodziło. Najpierw walczył z ciężką kontuzją, która w ogóle mogła wyeliminować go z Euro. I nie odpuścił mimo ogromnego bólu. Potem wraz z całą drużyną może i przegrał sportowo, ale wygrał akceptację i swoją walkę o polskość, o człowieczeństwo w związku z upokorzeniem, którego doświadczył. Przypominam, że Jan Tomaszewski powiedział o nim, że jest farbowanym lisem, śmieciem. A on zostawił na boisku tyle potu i krwi, udowodnił, że jest inaczej...[5]
Sam do mnie przyszedł i powiedział, że chce być w tym filmie[6].
- Obrońca, nieformalny kapitan reprezentacji Polski, najstarszy zawodnik w drużynie powołanej na Euro. Przez reżysera określony został w następujący sposób:
Niezwykle charyzmatyczna postać, chyba nikt nie przeżywa tej przegranej tak jak on, choć na co dzień przyjmuje pozę twardego gościa[7].
Drugoplanowymi bohaterami Będziesz legendą, człowieku są inni piłkarze oraz niektórzy członkowie sztabu. Postać trenera Franciszka Smudy nie jest wyeksponowana w dużym stopniu ze względu na jego własną niechęć do kamery. Pewną rolę odgrywają kibice, dla których w trakcie realizacji zdjęć został ogłoszony casting[2].
Przypisy
- ↑ Piłkarski dokument Koszałki w marcu w kinach. tvp.info, 2013-01-24. [dostęp 2013-01-27]. (pol.).
- ↑ a b c d Tadeusz Sobolewski: Koszałka zrobi dokument o Euro. Będziesz legendą, człowieku. „Gazeta Wyborcza”, 2012-03-02. [dostęp 2012-06-28]. (pol.).
- ↑ Koszałka kręci o piłce i kadrze, Wyborcza.pl, 12 czerwca 2012 [dostęp 2012-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-19] .
- ↑ Aleksandra Pałka: Tomaszewski: Perquis to francuski śmieć. Gra w koszulce, w której medale zdobywali prawdziwi Polacy. polskatimes.pl, 2011-09-19. [dostęp 2012-06-28]. (pol.).
- ↑ Justyna Kobus: Kręci film o Euro. „Piłkarze to aktorzy, każdy z nich gra wcześniej ustaloną rolę.”. tvn24.pl, 2012-06-24. [dostęp 2012-06-28]. (pol.).
- ↑ Renata Kim. Maski spadły – wywiad z Marcinem Koszałką. „Newsweek Polska”, s. 34–37, 2012-06-25.
- ↑ Maciej Mazur, Zatrzymani w kadrze, Fakty TVN, 26 czerwca 2012 [dostęp 2012-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-28] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Jarek Radimersky, Licencja: CC BY 2.0
UEFA Euro 2012 group stage match between Czech Republic and Poland that took place in Wrocław. Final score was 1:0 (Jiráček).