Będziesz legendą, człowieku

Będziesz legendą, człowieku
Gatunek

dokumentalny

Data premiery

15 marca 2013

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Reżyseria

Marcin Koszałka

Zdjęcia

Marcin Koszałka
Wojciech Staroń
Adam Bajerski
Bogdan Dziworski
Tomasz Wolski
Arkadiusz Jakubowski

Będziesz legendą, człowieku – polski film dokumentalny w reżyserii Marcina Koszałki skupiający się na reprezentacji Polski w piłce nożnej w okresie Euro 2012, którego premiera w polskich kinach odbyła się 15 marca 2013[1].

Produkcja

Spotkanie Czechy – Polska (1:0) rozegrane 16 czerwca 2012

Reżyser, który sam zajął się również częściowo realizacją zdjęć, nawiązał współpracę z innymi doświadczonymi operatorami. Sceny z udziałem kadry kręcili Wojciech Staroń, Adam Bajerski, Bogdan Dziworski i Tomasz Wolski[2].

Jako pierwszy sfilmowano mecz towarzyski Polska – Niemcy (2:2), który został rozegrany 6 września 2011 w Gdańsku[2]. Później ekipa towarzyszyła piłkarzom w różnych momentach, nie tylko podczas występów na boisku, ale także m.in. w szatniach, hotelach, czy podczas przejazdów autobusowych. Koszałka mówił o trudnościach związanych z produkcją:

Najbardziej żmudne były negocjacje, nabywanie praw do wizerunku polskiej kadry, uzyskiwanie zgody UEFA, żeby moje kamery mogły wejść na płytę stadionu. Dużo pracy produkcyjno-menedżerskiej wymagało uzyskanie zezwolenia, żebym mógł towarzyszyć wszędzie zawodnikom. Ale się udało[2].

Dokument powstał ze środków Krakow Film Commission, Darklight Film Studio, TVP S.A., Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Fundacji Perła Sztuki, HBO oraz Non Stop Film Service[3].

Bohaterowie

Film koncentruje się głównie na dwóch piłkarzach, którymi są:

Zawodnik grający na pozycji środkowego obrońcy, o polskich korzeniach, urodzony i wychowany we Francji. Babka Perquisa, Józefa Bierła, jest Polką. Jej ojciec urodził się w Strzyżewku i wyemigrował do Francji najprawdopodobniej w latach 20. Perquis w czasie Euro był jednym z grupy zawodników (wśród nich także Sebastian Boenisch, Ludovic Obraniak oraz Eugen Polanski), którzy posiadali polskie pochodzenie i obywatelstwo, jednak byli urodzeni i żyją na co dzień w innych krajach. Ich powołanie spotkało się z krytyką części kibiców i komentatorów. Jan Tomaszewski określił Perquisa mianem „francuskiego śmiecia”[4]. Koszałka powiedział:

Dzięki Perquisowi, który od początku walczy, i to na kilku frontach, film nabiera dramaturgii, o którą mi chodziło. Najpierw walczył z ciężką kontuzją, która w ogóle mogła wyeliminować go z Euro. I nie odpuścił mimo ogromnego bólu. Potem wraz z całą drużyną może i przegrał sportowo, ale wygrał akceptację i swoją walkę o polskość, o człowieczeństwo w związku z upokorzeniem, którego doświadczył. Przypominam, że Jan Tomaszewski powiedział o nim, że jest farbowanym lisem, śmieciem. A on zostawił na boisku tyle potu i krwi, udowodnił, że jest inaczej...[5]

Sam do mnie przyszedł i powiedział, że chce być w tym filmie[6].

Obrońca, nieformalny kapitan reprezentacji Polski, najstarszy zawodnik w drużynie powołanej na Euro. Przez reżysera określony został w następujący sposób:

Niezwykle charyzmatyczna postać, chyba nikt nie przeżywa tej przegranej tak jak on, choć na co dzień przyjmuje pozę twardego gościa[7].

Drugoplanowymi bohaterami Będziesz legendą, człowieku są inni piłkarze oraz niektórzy członkowie sztabu. Postać trenera Franciszka Smudy nie jest wyeksponowana w dużym stopniu ze względu na jego własną niechęć do kamery. Pewną rolę odgrywają kibice, dla których w trakcie realizacji zdjęć został ogłoszony casting[2].

Przypisy

  1. Piłkarski dokument Koszałki w marcu w kinach. tvp.info, 2013-01-24. [dostęp 2013-01-27]. (pol.).
  2. a b c d Tadeusz Sobolewski: Koszałka zrobi dokument o Euro. Będziesz legendą, człowieku. „Gazeta Wyborcza”, 2012-03-02. [dostęp 2012-06-28]. (pol.).
  3. Koszałka kręci o piłce i kadrze, Wyborcza.pl, 12 czerwca 2012 [dostęp 2012-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-19].
  4. Aleksandra Pałka: Tomaszewski: Perquis to francuski śmieć. Gra w koszulce, w której medale zdobywali prawdziwi Polacy. polskatimes.pl, 2011-09-19. [dostęp 2012-06-28]. (pol.).
  5. Justyna Kobus: Kręci film o Euro. „Piłkarze to aktorzy, każdy z nich gra wcześniej ustaloną rolę.”. tvn24.pl, 2012-06-24. [dostęp 2012-06-28]. (pol.).
  6. Renata Kim. Maski spadły – wywiad z Marcinem Koszałką. „Newsweek Polska”, s. 34–37, 2012-06-25. 
  7. Maciej Mazur, Zatrzymani w kadrze, Fakty TVN, 26 czerwca 2012 [dostęp 2012-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-28].

Media użyte na tej stronie

CZE-POL Euro 2012 (01).jpg
Autor: Jarek Radimersky, Licencja: CC BY 2.0
UEFA Euro 2012 group stage match between Czech Republic and Poland that took place in Wrocław. Final score was 1:0 (Jiráček).