Błędnik błoniasty
Ten artykuł od 2014-01 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Błędnik błoniasty (łac. labyrinthus membranaceus) – worek łącznotkankowy o zawiłym kształcie znajdujący się we wnętrzu błędnika kostnego zawieszony w przychłonce i wypełniony śródchłonką. Znajdują się w nim właściwe receptory słuchu i równowagi. W błędniku wyróżnia się następujące części: błędnik przedsionkowy i ślimakowy.
- Budowa błędnika przedsionkowego
- łagiewka – wewnątrz otolity odbierające wrażenia związane z położeniem głowy, stanowi podstawę kanałów półkolistych
- woreczek – zawiera plamkę woreczka
- przewody półkoliste – dostarczają informacje o ruchach głowy, biegną w kanałach półkolistych
- przewód łagiewkowo-woreczkowy
- przewód śródchłonki
- Na błędnik ślimakowy składa się głównie przewód ślimakowy.
W łagiewce i woreczku błędnika błoniastego występują receptory wrażliwe na przyspieszenie liniowe (zmiana położenia w górę, w dół, w linii prostej). Receptory tworzą tzw. plamkę łagiewki i woreczka, które skupiają urzęsione komórki zmysłowe, na których spoczywa błona galaretowata. W błonie tej znajdują się kryształy soli wapniowych, tzw. otolity. Ruch głowy w linii prostej powoduje przemieszczanie się otolitów na zasadzie bezwładności, w wyniku czego pobudzane są komórki zmysłowe. Impulsy przesyłane są do ośrodkowego układu nerwowego.
Ruchy głowy powodują przepływ endolimfy wypełniającej kanały półkoliste do (lub od) rozszerzonych zakończeń zwanych bańkami, w których występują urzęsione komórki zmysłowe. Komórki te reagują na obrót głowy, czyli przyspieszenie kątowe.
Błędnik odpowiada za utrzymanie równowagi.
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Media użyte na tej stronie
The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.
Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.Right human membranous labyrinth, removed from its bony enclosure and viewed from the antero-lateral aspect. (G. Retzius.)
Autor:
- Anatomy_of_the_Human_Ear.svg: Chittka L, Brockmann
- derivative work: M•Komorniczak -talk-
Schemat budowy ucha ludzkiego.