BBC

British Broadcasting Corporation
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Siedziba

Broadcasting House, Londyn

Data założenia

18 października 1922 (jako British Broadcasting Company)
1 stycznia 1927 (pod obecną nazwą)

Forma prawna

Państwowe przedsiębiorstwo działające na bazie Królewskiego Przywileju

Prezes

sir David Clementi

Dyrektor

Tim Davie

Zatrudnienie

22 749 (2020)[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa
Centrum Telewizyjne BBC w Londynie
Studio BBC News
Broadcasting House w Londynie, remontowana i rozbudowywana obecnie historyczna siedziba BBC, która wkrótce znów stanie się jej głównym ośrodkiem
Siedziba północnoirlandzkiego oddziału BBC w Belfaście
BBC New Media Village w Londynie

British Broadcasting Corporation, w skrócie BBC (w latach 1922–1927 British Broadcasting Company Ltd. (BBC), a od 1 stycznia 1927 – British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Radiofoniczna[2]) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie[3].

Korporacja utrzymuje się z produkcji programów, abonamentu telewizyjnego (BBC nie pobiera abonamentu za słuchanie radia, a jedynie za oglądanie jednego z ośmiu kanałów telewizyjnych) i zysków należących do niej przedsiębiorstw. W Wielkiej Brytanii nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji. Jej część, BBC Worldwide (tworząca głównie płatne kanały telewizyjne na rynki zagraniczne) działa na zasadach komercyjnych[4].

Historia

British Broadcasting Corporation Ltd.

Pierwsza publiczna transmisja na żywo w Wielkiej Brytanii została przeprowadzona w fabryce Wireless Telegraph Company w Chelmsford w czerwcu 1920 roku. Była sponsorowana przez Alfreda Harmswortha z „Daily Mail” i przedstawiała australijską sopranistkę Nellie Melbę. Audycja Melby pobudziła wyobraźnię ludzi i była punktem zwrotnym w stosunku brytyjskiej publiczności do radia[5]. Jednak ten publiczny entuzjazm nie był podzielany w oficjalnych kręgach, w których takie transmisje postrzegane były jako mające na celu zakłócanie ważnych wojskowych i cywilnych komunikatów. Pod koniec 1920 roku presja z tych kręgów i niepokój wśród pracowników organu wydającego koncesje, General Post Office (GPO), były wystarczające, aby doprowadzić do zakazu dalszych transmisji z Chelmsford[6].

Do 1922 roku GPO otrzymało prawie 100 wniosków o zezwolenie na nadawanie[7] i przystąpiło do uchylenia zakazu w wyniku petycji złożonej przez 63 stowarzyszenia[8]. Pragnąc uniknąć chaotycznej ekspansji, jaka miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, GPO zaproponowało wydanie jednej licencji na nadawanie spółce będącej własnością konsorcjum wiodących producentów odbiorników bezprzewodowych, znanej jako British Broadcasting Company Ltd. John Reith został mianowany jej dyrektorem generalnym w grudniu 1922 roku, kilka tygodni po tym, jak firma przeprowadziła pierwszą oficjalną transmisję[7].

Spółka została zawiązana 18 października 1922 roku z inicjatywy sześciu firm zajmujących się produkcją sprzętu radiowego, które chciały prowadzić eksperymentalne nadawanie[9]. Licencję na nadawanie programu radiowego BBC otrzymała 1 listopada 1922 roku, a pierwszy program radiowy wyemitowany został 14 listopada 1922 roku. Był to biuletyn informacyjny, czytany przez Arthura Burrowsa[10].

British Broadcasting Corporation

W 1925 roku prywatna spółka British Broadcasting Corporation Ltd. została zlikwidowana, a w jej miejsce w 1927 roku powstało państwowe przedsiębiorstwo British Broadcasting Corporation[11].

Pierwsze, eksperymentalne programy telewizyjne, z wykorzystaniem technologii opracowanej przez Johna Logie Bairda, nadane zostały 22 sierpnia 1932 roku. W trakcie testów emisyjnych BBC zdecydowało się ostatecznie na wykorzystywanie konkurencyjnej technologii, opracowanej przez firmę Guglielmo Marconiego. Początek oficjalnego nadawania przez BBC Television Service miał miejsce 2 listopada 1936 roku[12].

Brytyjska publiczność radiowa miała niewielki wybór poza przeznaczonymi dla wąskiej grupy odbiorców programami BBC. Celem Johna Reitha, jako dyrektora wykonawczego w jego opinii było nadawanie „wszystkiego, co najlepsze w każdym dziale ludzkiej wiedzy, wysiłków i osiągnięć” przy jednoczesnym „zachowaniu wysokiego tonu moralnego ma oczywiście ogromne znaczenie”[13]. Reithowi udało się zbudować antypatię w stosunku do luźniej prowadzonego radia w USA, którego celem było przyciągnięcie jak największej widowni, a tym samym zapewnienie jak największych przychodów z reklam. W BBC nie było płatnych reklam; cały dochód pochodził z podatku od zestawów odbiorczych, jednak dobrze wykształconej publiczności bardzo się to podobało[14]. W czasie, gdy stacje amerykańskie, australijskie i kanadyjskie przyciągały rzesze widzów kibicujących swoim lokalnym drużynom poprzez transmisję z baseballu, rugby i hokeja, BBC kładło nacisk na publikowanie treści skierowanej do całego kraju, a nie dla poszczególnych regionów. Wyścigi łodzi były często transmitowane, podobnie jak tenis i wyścigi konne, ale BBC niechętnie spędzała ograniczony czas antenowy na długich meczach piłki nożnej lub krykieta, niezależnie od ich popularności[15].

XXI wiek

Netflix zarzucił BBC, że korzysta ze wsparcia brytyjskich podatników i wciąż nie jest przygotowana do zmieniających się sposobów konsumowania treści wideo oraz wydaje pieniądze, którymi platformy VOD nie dysponują. Szef BBC w odpowiedzi poinformował, że jedna produkcja firmy zdobyła większą oglądalność, niż „The Crown” Netflixa[16].

W 2021 roku BBC otrzymało rekordowo dużą liczbę skarg od widzów (ponad 100 tysięcy) ponieważ po śmierci Filipa, księcia Edynburga stacje BBC One, BBC Two, a także BBC Radio 4 i BBC Radio 5 ciągle puszczały materiały o zmarłym. Jednym z anulowanych programów był finał MasterChefa[17].

BBC w Wielkiej Brytanii

Telewizja

BBC obsługuje kilka kanałów telewizyjnych w kraju i za granicą. BBC One i BBC Two to główne kanały telewizyjne. Inne obejmują kanał dla młodzieży BBC Three, kanał kulturalny i dokumentalny BBC Four, kanały informacyjne BBC News i BBC World News, kanał parlamentarny BBC Parliament oraz dwa kanały dla dzieci: CBBC i CBeebies. Telewizja cyfrowa jest szeroko dostępna w Wielkiej Brytanii, a transmisja analogowa została całkowicie wycofana w grudniu 2012 roku[18].

Niektóre zlikwidowane stacje:

Radio

Ogólnokrajowe

Dział radiowy BBC dla słuchaczy z Wielkiej Brytanii tworzy dziewięć rozgłośni radiowych i serwis tymczasowy. W Zjednoczonym Królestwie wszystkie ogólnokrajowe stacje radiowe BBC emitowane są w pokrywającym zdecydowaną większość obszaru kraju multipleksie radia cyfrowego DAB podobnym do systemu wykorzystywanego przez Polskie Radio, jednak bez uczestnictwa stacji lokalnych (obecnych czasem na multipleksach lokalnych). Poza tym stacje dostępne są w naziemnej telewizji cyfrowej, przez satelitę oraz nadawanie analogowe na falach długich, średnich i ultrakrótkich. Stacje BBC słuchane są także za granicą Zjednoczonego Królestwa – za pomocą internetu, w tym specjalnie dedykowanej aplikacji BBC iPlayer Radio na urządzenia mobilne. Aktualnie (2021) działające stacje:

StacjaOpis[23]UKFLWMWDABSATDVB-TSłuchalność (2017, w mln)[24]
BBC Radio 1Rozgłośnia dla osób w wieku 15–29 lat, emitujący muzykę nową, głównie pop.TakNieNieTakTakTak9,586
BBC 1XtraRozgłośnia dla osób młodych (15-24).NieNieNieTakTakTak1,031
BBC Radio 2Stacja dla dojrzałych odbiorców w wieku 35+, obejmująca wiele gatunków muzycznych.TakNieNieTakTakTak14,884
BBC Radio 3Program emitujący muzykę klasyczną i zajmujący się sztuką.TakNieNieTakTakTak2,062
BBC Radio 4Stacja mówiona, zawierająca między innymi słuchowiska.TakTakRegionalnieTakTakTak11,551
BBC Radio 4 ExtraRozgłośnia emitująca archiwalne materiały BBC, głównie słuchowiska.NieNieNieTakTakTak2,093
BBC Radio 5 LiveStacja informacyjna, zajmująca się też transmisją zawodów sportowych.Tak[25]NieTakTakTakTak5,631
BBC Radio 5 Live Sports ExtraStacja emitująca transmisje z rozgrywek sportowych, które nie zmieściły się w głównej stacji.NieNieNieTakTakTak1,246
BBC Radio 6 MusicRozgłośnia emituje muzykę alternatywną.NieNieNieTakTakTak2,235
BBC Asian NetworkEmituje program dla mniejszości etnicznych, częściowo w językach innych niż angielski.NieNieRegionalnieTakTakTak0,646
BBC World Service[26]Program informacyjny w języku angielskim, skierowany głównie na zagranicęTakTakRegionalnieTakTakTak1,593

Stacje regionalne

Dla Anglii produkowanych jest 12 stacji regionalnych, pokrywających różne części tego kraju. Stacje regionalne BBC dzielą się na te skierowane do różnych regionów poza Anglią. Główne stacje regionalne to[27]:

 1. BBC Radio nan Gàidheal – program po gaelicku
 2. BBC Radio Shetland – program dla Szetland
 3. BBC Radio Orkney – program dla Orkad
 1. BBC Radio Foyle – program dla północno-zachodniej części Irlandii Północnej

BBC na świecie

Większość zagranicznej działalności BBC wyłączona została do osobnej spółki, BBC Worldwide, która w przeciwieństwie do zasadniczej części korporacji, działa na zasadach czysto komercyjnych[28].

Logo korporacji zmieniło się kilkukrotnie. Modyfikacji uległa wielkość, kolor czy czcionka liter BBC, a także tło wokół nich[29].

Komputery

BBC już na początku lat 80. opracowała projekt „BBC Computer Literacy Project”. Na ich zlecenie firma Acorn wyprodukowała komputer BBC Micro, który miał skomputeryzować Wielką Brytanię. Był to projekt edukacyjny, wykorzystywany analogicznie jak Elwro 800 Junior. Chociaż przeznaczenie tego komputera było głównie edukacyjne, a gry były dodatkiem do oprogramowania (nie był zgodny z ZX Spectrum jak Elwro 800 Junior, ani z żadnym innym popularnym komputerem jak Atari). Procesor wykorzystywany to zbliżony do stosowanego w Atari 6502. Mimo tego i ówczesnej pozycji na rynku BBC (dominujący nadawca telewizyjny w Wielkiej Brytanii) komputer przegrał z racji wysokiej ceny (chociaż w przeciwieństwie do produkowanego w Polsce, był łatwo dostępny w sklepach) oraz mniejszej liczby gier komputerowych. Komputerem, który skomputeryzował Wielką Brytanię, jest Spectrum[30][31]. Osiągnięcia dokonane na tym komputerze są w użyciu do dziś – m.in. opracowano na nich architekturę ARM, czyli podstawę procesorów stosowanych we współczesnych smartfonach (2019)[32].

BBC nadal jest zaangażowane w rozwój umiejętności programistycznych społeczeństwa. Współczesny BBC micro:bit to niewielkich rozmiarów komputer oparty na ARM (część projektu BBC „Make it Digital initiative”), który można łatwo programować, ma wbudowany czujnik ruchu, kompas i Bluetooth[33].

Zobacz też

Przypisy

 1. BBC Annual Report and Accounts 2019/20. BBC, wrzesień 2020. [dostęp 2021-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 grudnia 2020)]. (ang.).
 2. Encyklopedia PWN ↓.
 3. BBC: World’s largest broadcaster & Most trusted media brand. [dostęp 2011-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-05)].
 4. BBC – Annual Report and Accounts 2009/10 – Executive: financial overview. [dostęp 2011-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-02)].
 5. Briggs 1985 ↓, s. 47.
 6. Briggs 1985 ↓, s. 50.
 7. a b Curran 2010 ↓, s. 110.
 8. Briggs 1985 ↓, s. 50, 97.
 9. Fragment kalendarium brytyjskiego radia. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-23)]. (ang.). [dostęp 2010-01-18].
 10. Małgorzata Dwornik, Radio BBC. Historia od Marconiego po Elektryczne Gitary, „Reporterzy.info”, 2 października 2017.
 11. Encyclopædia Britannica ↓.
 12. Małgorzata Dwornik, Telewizja BBC. Historia największego nadawcy TV na świecie, „Reporterzy.info”, 2 października 2017.
 13. Mowat 1955 ↓, s. 242.
 14. Hendy 2013 ↓, s. 169–200.
 15. Huggins 2007 ↓.
 16. Szef BBC kpi z oglądalności seriali Netfliksa. „Siedem milionów widzów w 17 miesięcy”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-03-13] (pol.).
 17. Amar Mehta, Prince Philip: BBC ‘receives record 100,000 complaints’ over Duke of Edinburgh coverage, Sky News [dostęp 2021-04-13] (ang.).
 18. BBC News Report. 15 marca 2007. [dostęp 2007-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 marca 2007)]. (ang.).
 19. Choice Gets Going – Presentation – Transdiffusion Broadcasting System, www.transdiffusion.org [dostęp 2021-05-04].
 20. BBC BRIT and BBC EARTH to make their global channel debut in Poland, www.bbc.co.uk [dostęp 2021-05-04].
 21. Why is the BBC closing a TV channel?, „BBC News”, 6 marca 2014 [dostęp 2021-05-04] (ang.).
 22. BBC cuts: nearly 2,000 jobs to go, the Guardian, 6 października 2011 [dostęp 2021-05-04] (ang.).
 23. BBC Trust Service Review. BBC, marzec 2015. [dostęp 2021-05-01]. (ang.).
 24. Badanie RAJAR za okres od maja do lipca 2017.
 25. W godzinach nocnych (dokładne godziny są zależne od stacji) stacja jest retransmitowana przez część stacji lokalnych BBC na ich częstotliwościach.
 26. Na falach długich, UKF oraz średnich stacja wykorzystuje częstotliwości BBC Radio 4 między 01:00 a 05:20 czasu brytyjskiego (02:00 a 06:20 czasu polskiego). W DAB stacja nadaje całodobowo.
 27. BBC Sounds – Stations & Schedules, www.bbc.co.uk [dostęp 2021-04-21] (ang.).
 28. BBC Annual Report 2018/19. BBC, lipiec 2019. [dostęp 2020-04-05]. (ang.).
 29. BBC logo design evolution Story, 22 sierpnia 2012 [dostęp 2021-04-21] (ang.).
 30. ZX Spectrum vs BBC Micro: the TV drama • Eurogamer.net, www.eurogamer.net [dostęp 2019-02-03] (ang.).
 31. BBC Micro, www.dataserve-retro.co.uk [dostęp 2019-02-03] (ang.).
 32. Who developed ARM architecture? How was it developed? – Quora, www.quora.com [dostęp 2019-02-03].
 33. BBC – Make It Digital – The BBC micro:bit, www.bbc.co.uk [dostęp 2019-02-03] (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Blank television set.svg
Autor: Traced by User:Stannered, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Television set for Wikipedia userbox icons, or other things.
BBC News 24 set.jpg
Autor: Adele Prince, Licencja: CC BY-SA 2.0 uk
Sir Matthew Pinsent interviewing during a sport section on BBC News 24 in January 2007.
BBC logo (1997-2021).svg
The BBC logo used from 4 October 1997 to 20 October 2021.
BBC Northern Ireland Belfast.jpg
BBC Broadcasting House, Belfast
BBC Television Centre.JPG
El Centro de televisión de la BBC en Shepherd's Bush, Londres.
BBC Broadcasting House.jpg
Autor: User:Canley, Licencja: CC-BY-SA-3.0
BBC Broadcasting House in London
BBC Logo 2021.svg
The logo of the BBC in use from 20 October 2021.