Bałczik

Bałczik
Балчик
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Bułgaria

Obwód

Dobricz

Gmina

Bałczik

Kmet

Krassimir Michailow

Powierzchnia

74,41 km²

Wysokość

199 m n.p.m.

Populacja (2005)
• liczba ludności
• gęstość


11 610[1][2]
165,2 os./km²

Nr kierunkowy

(+359) 0579[3][4][5]

Kod pocztowy

9600[6]

Tablice rejestracyjne

TX

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Bałczik”
Ziemia43°25′N 28°10′E/43,416667 28,166667
Strona internetowa
Portal Bułgaria

Bałczik (bułg. Балчик)[7]miasto w północno-wschodniej Bułgarii, w obwodzie Dobricz, nad Morzem Czarnym. Około 13,9 tys. mieszkańców.

Zbudowane w formie amfiteatru nad zatoką, malownicze miasteczko zwane Białym Miastem ze względu na wapienne białe skały, na których powstało. Miasto założone już w starożytności, pierwotna grecka nazwa Krunoy, później przemianowane na Dionizopolis. W VIII-IX zostało włączone do Bułgarii pod nazwą Karwuna. W XVI w. znalazło się w obrębie Imperium osmańskiego i stało się jednym z głównych portów na Morzu Czarnym przyjmując nazwę Bałczik. Przez pewien czas, po 1913 roku włączone w granice Rumunii. Wtedy to w Bałcziku zatrzymała się królowa Maria Koburg, która zachwycona pięknem tego miejsca, zbudowała tu swoją letnią rezydencję. Bałczik powrócił do Bułgarii w 1940 roku.

Pałac królowej Marii z ogrodem botanicznym

Główną atrakcją turystyczną, oprócz naturalnej piaszczystej plaży, jest pałacyk królowej Marii z okalającym go ogrodem botanicznym, drugim pod względem zbiorów w Europie. Pałac, nazwany „Cichym Gniazdem” został zaprojektowany przez włoskich architektów Amerigo i Agostino, zaś projekt ogrodu powierzono Szwajcarowi o nazwisku Jules Janine. Kompleks łączący w sobie kombinację wpływów orientalnych, chrześcijańskich, antycznych i zachodnich, składa się z kilku budynków (pałac, winiarnia, dom dla gości i inne), przez środek przebiega strumień z 9-metrowym wodospadem. Ogród botaniczny podzielony jest na kilka części (m.in. druga po Monako kolekcja kaktusów – 250 gatunków). Zgodnie z wolą królowej, po jej śmierci, jej serce zostało złożone w kaplicy pałacowej. Jednak kiedy Bałczik powrócił w granice Bułgarii, dzieci przeniosły je do Rumunii i spoczęło w kaplicy zamku w Branie. Po dziś dzień miasto żyje legendą królowej Marii Koburg. W 1955 roku Uniwersytet Sofijski przejął pieczę na parkiem, zmieniając go w ogród botaniczny, udostępniony do zwiedzania (ponad 3500 gatunków roślin – kwiatów, drzew, krzewów i mchów).

Zabytki

W mieście znajduje się 5 cerkwi, z czego 4 działające, a także meczety. W 2007 roku archeolodzy Igor Łazarenko i Elina Mirczewa z Regionalnego Muzeum Historii w Warnie oraz Radostina Enczewa z Muzeum w Bałcziku odkryli ruiny świątyni Wielkiej Matki Bogów Kybele. Świątynia została zbudowana ok. 280–260 r. p.n.e. Jest to najlepiej zachowana tego typu świątynia na terenie wschodnich Bałkanów.

Aleja w ogrodzie botanicznym w Bałcziku

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Ujednolicony system ewidencji ludności oraz usług administracyjnych o ludności.
  2. Национален статистически институт: 6.1.1. Ludność według powiatów, gmin, miejsca zamieszkania i płci - Dane. 2011-04-27. [dostęp 2011-11-15]. (bułg.).
  3. Numery kierunkowe w Bułgarii.
  4. Kody telefoniczne bułgarskich miejscowości
  5. Селищни кодове. VIVACOM. [dostęp 2022-10-31]. (bułg.).
  6. Kod pocztowy.
  7. Nazewnictwo. [dostęp 2012-09-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-30)].

Media użyte na tej stronie

BUL Балчик COA.gif
Herb Balchik, Bulgaria
Balchik flowers.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to 12dd45e~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Алея с цветя от Ботаническата градина в Балчик
Balchik Bulgaria aerial photo from the Black Sea.jpg
Autor: Boby Dimitrov from Sofia, Bulgaria, Licencja: CC BY-SA 2.0
Balchik Bulgaria aerial photo from the Black Sea