Baby pruskie
Baby pruskie – kamienne posągi, pochodzące zapewne ze średniowiecza[1], o nieznanej funkcji i pochodzeniu.
Znajdowano je na ziemiach dawniej zamieszkiwanych przez plemiona pruskie, podbite w XIII wieku przez Zakon krzyżacki. Najstarsza wzmianka o babie pruskiej pochodzi z 1706 z kroniki miasta Bartoszyce, gdzie pada jej nazwa „Bartel”[1]. Badacze zebrali informacje o 21 „babach”, z czego 8 uważa się za dzieła nowożytnych rzeźbiarzy. Znaleziska „bab pruskich” grupują się w dwa wyraźne skupiska: w okolicach Iławy oraz w rejonie Bartoszyc.
Wygląd
Posągi mają wysokość do półtora metra i przedstawiają, wbrew nazwie, postacie mężczyzn. Mają zaznaczone z grubsza rysy twarzy, w prawej ręce trzymają róg (rytualne naczynie do picia), w lewej czasami miecz lub tasak. Niektóre nie posiadają atrybutów wojownika, ich ręce złożone są w krzyż na piersiach.
Pochodzenie
Istnieje kilka hipotez na temat genezy i funkcji „bab pruskich”. Zdaniem Jerzego Marka Łapo, archeologa i historyka z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, miały one powstać na zlecenie Krzyżaków[2].
Na obecnym etapie badań trudno określić ich funkcję, ale być może wiązała się ona z ideologicznym „kryzysem krucjatowym”, jaki dotknął Krzyżaków po zakończeniu podboju ziem pruskich w 1283 roku.
„Baby” mogły także mieć związek z turniejami rycerskimi organizowanych przez Krzyżaków, a sam wygląd figur może być wizualizacją stereotypu Prusa widzianego oczyma Krzyżaków. Inna hipoteza mówi o czysto pogańskim pochodzeniu: w pruskim folklorze figury tego typu są często utożsamiane z osobami zaklętymi w kamień za jakieś przewinienie. Mogą to być też posągi bohaterów, którzy zginęli na obczyźnie lub po prostu wizerunki pruskich bogów.
Kolekcję bab pruskich z rejonu Iławy z Bronowa, Gałdowa, Mózgowa, Susza można obejrzeć przed Muzeum Archeologicznym w Gdańsku od strony Motławy, dwie znajdują się w Bartoszycach na skwerku, baba z Barcian przy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, posąg z Bratiana na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, jedna z bab znajduje się też przy kościele w Prątnicy[3]. Pruską babę znaleziono też podczas wykopalisk prowadzonych w Poganowie[4].
Legenda o Gustebaldzie
Pochodząca z okolic Bartoszyc legenda o Gustebaldzie mówi o królowej Prusów, która pewnego dnia uratowała życie Rybiego Króla, za co otrzymała magiczny kamień umożliwiający rozumienie mowy zwierząt, roślin i wiatru. Warunkiem było niepokazywanie owego kamienia nikomu. Pewnego dnia Wiatr przyniósł wieść o nadciąganiu Krzyżaków – jednak nikt Gustebaldzie w to nie uwierzył, na co królewna pokazała kamień niedowiarkom i w tej chwili sama została zamieniona w kamień[5].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b Magdalena Sprenger z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Oblicze wykute w kamieniu w Podróż z PKP Intercity, V-2019, str. 32-34, ISSN 2544-1019
- ↑ I Konferencja Naukowa „Z dziejów i kultury krain nadbałtyckich: Pruskie baby kamienne – fenomen kulturowy czy europejska codzienność”, Węgorzewo, 4-5 października 2007 r. (zapowiedź). [dostęp 2009-07-16].
- ↑ Ślady przeszłości - baby pruskie. [dostęp 2016-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-05)].
- ↑ Szukał orła białego znalazł Pruską Babę. gazetaolsztynska.wm.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-26)]., Gazeta Olsztyńska, 24 sierpnia 2007
- ↑ Gazeta Olsztyńska z 1.08.2008 r.
Bibliografia
- W. La Baume, Bildsteine des frühen Mittelalters aus Ost- und Westpreußen, Blätter für deutsche Vorgeschichte, Heft 5, 1927.
- Anna Błażejewska, Kamienna rzeźba figuralna z czasów przedkrzyżackich w Prusach. Stan, możliwości i perspektywy badań, w: Sztuka Prus XIII-XVIII wieku (red. M. Arszyński), Studia Borussico-Baltica Torunensia Historiae Artium, 1, ISBN 83-231-0565-0, Toruń 1994, s. 71-88.
- Anna Błażejewska, Wczesnośredniowieczne kamienne rzeźby z obszaru dawnych Prus w starożytnictwie i muzealnictwie gdańskim, w: Kolekcjonerstwo i muzealnictwo Gdańska (red. T. Grzybkowska), Porta Aurea. Rocznik Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, 3, Gdańsk 1994, s. 153-159.
- Jerzy Marek Łapo, Grzegorz Białuński: Pruskie baby kamienne: fenomen kulturowy czy europejska codzienność? - praca zbiorowa. Olsztyn: Towarzystwo Naukowe: Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2007. ISBN 978-83-60839-10-2.
Linki zewnętrzne
- Baby pruskie z okolic Susza w muzeum w Gdańsku. rzygacz.webd.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-05)].
- Kamienne Baby – "Bartki" w Bartoszycach. bartoszyce.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-03)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Margoz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baba pruska na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Autor: Stzstz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pruska baba wmurowana w fundament kościoła w Prątnicy
Autor: Pumeks, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kamienna baba pruska z Mózgowa/Laseczna w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
Autor: Margoz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baba pruska na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu
Autor: Pumeks, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gdańsk - kamienne baby pruskie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku