Bajeczne kominy

"Bajeczne kominy" w tureckiej Kapadocji
Salle de bal des demoiselles coiffées w Théus (Francja)
Hoodoos w Badlands w kanadyjskiej Albercie

Bajeczne kominy – stożkowate formacje geomorfologiczne, typowe m.in. dla krajobrazu Kapadocji w Turcji. Każdy „komin” składa się z twardej, bazaltowej przykrywki spoczywającej na szczycie stożkowatej lub walcowatej kolumny, zbudowanej z miększej, mniej odpornej na erozję skały – zazwyczaj tufu. Na przestrzeni wieków drążono w nich podziemne domy a nawet miasta jak na przykład Kaymaklı. Obecnie są dużą atrakcją turystyczną tego terenu.

Podobne formacje występują także w innych regionach świata, m.in. w Melniku (Bułgaria), w Théus w dolinie Durance (Francja; tu pod nazwą Salle de bal des demoiselles coiffées – „Sala balowa ufryzowanych panien”), w Euseigne w dolinie Val d’Hérens (Szwajcaria), w Ritten w prowincji Bolzano (Włochy), w amerykańskich: narodowym pomniku Grand Staircase-Escalante National Monument, Parku Narodowym Bryce Canyon, czy w kanadyjskim Drumheller w Albercie i w innych miejscach. Formacje te nazywane są tam hoodoo.

Również jedna z komór w Jaskini Lechuguilla w Nowym Meksyku nosi nazwę Hoodoo.


Media użyte na tej stronie

Hoodoos Alberta.JPG
Autor: Dingy, Licencja: CC BY-SA 3.0
Picture of Hoodoos in the Badlands, Alberta, Canada. Not that the date in the camera was not updated.
Théus-demoiselles-groupe.JPG
Autor: Fr.Latreille, Licencja: CC BY-SA 3.0
Groupe de cheminées de fée dans la "Salle du bal des demoiselles coiffées" de Théus. On voit nettement le sol meuble (marnes), les colonnes calcifiées, et les chapeaux rocheux.
Cappadocia Turkey 2.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0