Bajkał (jezioro w powiecie wrocławskim)

Bajkał
Ilustracja
Zakola Odry z lotu ptaka, w ostatnim zakolu po lewej widoczne jezioro Bajkał z charakterystycznym długim łukowatym cyplem
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Lokalizacja

powiat wrocławski

Region

Pradolina Wrocławska

Hydrologia
Rzeki wypływające

Odra

Położenie na mapie gminy Czernica
Mapa konturowa gminy Czernica, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bajkał”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bajkał”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bajkał”
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa konturowa powiatu wrocławskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bajkał”
Ziemia51°03′30″N 17°09′54″E/51,058333 17,165000

Bajkał – niewielkie jezioro o powierzchni około 60 hektarów i głębokości do ok. 3–5 metrów, położone w gminie Czernica kilka kilometrów na wschód od granic Wrocławia[1]. Ze względu na antropogeniczne pochodzenie jezioro Bajkał nieformalnie nazywane jest Zalewem Bajkał.

Zbiornik powstał w dawnym wyrobisku żwiru i gliny przy starym korycie Odry (ma z wodami rzeki trwałe połączenie), pomiędzy tym korytem a kanałem żeglugowym (Kanałem Janowickim) skracającym zakola Odry na odcinku od wsi Jeszkowice do Kamieńca Wrocławskiego. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Gajków i Kamieniec Wrocławski. Jest cenionym miejscem uprawiania wędkarstwa, gdyż dzięki gliniance łączącej akwen z rzeką następuje swobodny przepływ ryb pomiędzy Odrą a Bajkałem. W zalewie często spotykane są leszcze, płocie, występują także karpie, amury, wzdręgi, jazie i kiełbie, a z drapieżników – okonie, sandacze i szczupaki. Można też spotkać sumy, węgorze i białoryby. Jego akwen zarządzany jest przez Zarząd Okręgowy PZW we Wrocławiu[2].

Dno Zalewu Bajkał jest piaszczysto-muliste, jego płaskie trawiaste brzegi porastają kępy drzew i krzewów. Dotarcie lądem do zbiornika jest możliwe drogą i ścieżkami prowadzącymi od drogi nr 455 we wsi Kamieniec Wrocławski, tzn. od północnego wschodu. Alternatywne trasy prowadzą ścieżkami ze wsi Łany albo z Gajkowa, albo od strony śluz Janowice w Jeszkowicach.

Przypisy

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Wykaz nazw wód stojących. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. [dostęp 2011-06-28]. (pol.).
  2. Zalew Bajkał. Wędkarski Świat. [dostęp 2011-06-28]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Lower Silesian Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of Lower Silesian Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
Jezioro Bajkal 1411626 Fotopolska-Eu.jpg
Autor: Columba livia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zalew Bajkał, Kamieniec Wrocławski. Na dalekim planie widoczne kominy Elektrociepłowni "Czechnica"
ZalewBajkał-43288145.jpg
Autor: Dariusz Jenciak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zakola Odry przed Wrocławiem z lotu ptaka: po lewej stronie nieco powyżej połowy wysokości kadru widoczny Zalew Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim. Za rzeką widoczny też Kanał Janowicki, w cięciwie zakoli Odry. W dolnej części kadru widoczna rzeka Oława i jej starorzecza.
Zalew Bajkał 20190808 124906.jpg
Autor: Julo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zalew Bajkał, Kamieniec Wrocławski