Banici

Banici
Berg-Ejvind Och Hans Hustru
Gatunek

Dramat
Film krótkometrażowy

Rok produkcji

1918

Data premiery

1 stycznia 1918

Kraj produkcji

Szwecja

Język

Film niemy

Czas trwania

73 minuty

Reżyseria

Victor Sjöström

Scenariusz

Victor Sjöström
Sam Ask

Główne role

Victor Sjöström
Edith Erastoff

Zdjęcia

Julius Jaenzon

Banici (org. Berg-Ejvind Och Hans Hustru) – film Victora Sjöströma z 1918 roku. Film rozgrywa się w XVIII wieku na Islandii i opowiada o tragicznej miłości wdowy i oskarżonego o kradzież banity, uciekających przed prześladowaniami. Jest filmową adaptacją sztuki Jóhanna Sigurjónsona pt. Berg-Ejvind i jego żona (1911)[1].

Film należy do dzieł szwedzkiej szkoły filmowej. Za zdjęcia odpowiada jeden z ważniejszych operatorów tego nurtu – Julius Jaenzon[1].

Według Louisa Delluca Banici są najpiękniejszym filmem świata[1].

Streszczenie fabuły

Mieszkająca na Islandii wdowa, Halla zatrudnia w swoim gospodarstwie przystojnego włóczęgę, Ejvinda. Nie wie, że Ejvind uciekł z więzienia, gdzie odbywał karę za kradzież owcy, której to kradzieży dokonał, aby zdobyć pożywienie dla rodziny. Ejvind i Halla zakochują się w sobie. Gdy wdowa poznaje prawdę o przeszłości ukochanego decyduje się na ucieczkę wraz z nim.

Banici znajdują schronienie w górach. Na odludziu żyją spokojnie, Halla rodzi córkę. Jednak ich kryjówka zostaje odkryta. Przybywa obława pod wodzą wójta, odrzuconego niegdyś adoratora Halli. W desperacji, aby uchronić się przed pojmaniem Halla rzuca w przepaść własne dziecko. Parze udaje się ujść pogoni, ukrywają się w górskiej dziczy.

Po latach starzejący się Halla i Ejvind nie są szczęśliwi. Dokuczają im wyrzuty sumienia z powodu śmierci córki, boli poczucie, że zmarnowali życie. Ich schronienie staje się pułapką za sprawą tygodniowej zamieci. Uwięzieni, głodni i zrozpaczeni, z inicjatywy Halli, decydują się popełnić samobójstwo, wychodząc w szalejącą zamieć.

Przypisy

  1. a b c Joanna Wojnicka: Słownik wiedzy o filmie. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Park, 2005, s. 30. ISBN 83-7266-325-4.

Linki zewnętrzne