Barbara Świątek-Żelazna

Barbara Świątek-Żelazna
Data i miejsce urodzenia

24 kwietnia 1937
Nowy Wiśnicz

Pochodzenie

polskie

Instrumenty

flet

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

flecistka
pedagog

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Barbara Świątek-Żelazna (ur. 24 kwietnia 1937 w Nowym Wiśniczu) – polska flecistka, profesor sztuki od 1971 r. Wieloletni kierownik Katedry Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 1999–2002 rektor Akademii.

Życiorys

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie fletu Wacława Chudziaka (1962) i kontynuowała studia w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Gastona Crunelle’a. Jest laureatką konkursów w Wiedniu, Helsinkach i Utrechcie - jako członek (do 1978 r.) laureata tego konkursu, Zespołu MW 2[1]. Zainicjowała Międzynarodowy Konkurs Fletowy w Krakowie. Jest również jurorką podczas Polskiego Festiwalu Fletowego w Sieradzu.

Swoje kompozycje dedykowali jej m.in. Krzysztof Meyer, Krystyna Moszumańska-Nazar, Adam Walaciński, Bogusław Schaeffer, Krešimir Fribec.

W 1964 r. została nagrodzona statuetką Orfeusza przyznaną jej przez Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” za najciekawszą kreację VIII-ej edycji tego Festiwalu – interpretację utworu "Synchronisms I" M. Davidovsky'ego.

W 1999 odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2] oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2019 została wyróżniona przez macierzystą uczelnię honorowym tytułem doctora honoris causa[3]. Jest inicjatorką powstania Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Krakowie i przewodniczącą jury tego konkursu.

Przypisy

Bibliografia

Ewa Murawska: Barbara Świątek-Żelazna. Pierwsza Dama polskiego fletu. Łódź 2019.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Akademia Muzyczna Kraków.JPG
Akademia Muzyczna w Krakowie, od strony Plant/ul.Westerplatte