Barbie
Barbie – lalka produkowana przez przedsiębiorstwo Mattel, jedna z najlepiej sprzedających się zabawek i jednocześnie najbardziej znanych ikon kultury masowej. Barbie to najpopularniejsza lalka na świecie[1].
Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 na podstawie przeznaczonej dla dorosłych niemieckiej lalki Lilli. Barbie zadebiutowała 9 marca 1959 na nowojorskich targach zabawek, po wykupieniu praw do Lilli przez założone przez Ruth i Elliotta Handlerów przedsiębiorstwo Mattel.
Nazwa Barbie jest zdrobnieniem od imienia córki Ruth Handler, Barbary, dla której Ruth kupiła egzemplarz Lilli podczas pobytu w Szwajcarii. Pełne nazwisko lalki to Barbara Millicent Roberts. Stanowi ono tylko część wymyślonej biografii, w której występują między innymi chłopak Barbie – Ken[2] i jej przyjaciółki – Midge i Teresa. Barbie ma również trzy młodsze siostry o imionach Skipper, Stacie i Chelsea.
Historia
Ruth Handler[3], obserwując swoją córkę Barbarę bawiącą się papierowymi lalkami, zauważyła, że często dawała im role dorosłych. W tamtych czasach większość lalek-zabawek dla dzieci przedstawiało niemowlęta. Zdając sobie sprawę, że może to być luką na rynku, Ruth zaproponowała ideę lalki o dojrzałej figurze swojemu mężowi Elliotowi, współzałożycielowi firmy zabawkarskiej Mattel. Jego reakcja na pomysł, podobnie jak dyrektorów firmy, była pozbawiona entuzjazmu.
Podczas podróży do Europy w 1956 roku ze swoimi dziećmi, Barbarą i Kenneth, Ruth Handler natknęła się na niemiecką lalkę o nazwaną Bild Lilli.[4] Lilli o figurze dorosłej kobiety była dokładnym odzwierciedleniem wizji o lalce Handler, więc kupiła trzy sztuki. Jedną dała córce Barbarze, a resztę zabrała z powrotem do firmy Mattel. Lalka Lilli powstała w oparciu o popularną postać występującą w komiksach rysowanych przez Reinharda Beuthina dla gazety Die Bild-Zeitung. Lalka Lilli została po raz pierwszy sprzedana w Niemczech w 1955 roku, i mimo że sprzedawana była dorosłym, stała się popularna również wśród dzieci, którym podobało się przebieranie jej w różne stroje sprzedawane osobno[5]. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Handler przerobiła projekt lalki (z pomocą inżyniera Jacka Ryana), a lalka otrzymała nowe imię – Barbie, po córce Ruth – Barbarze. Lalka zadebiutowała na Amerykańskich międzynarodowych Targach Zabawek w Nowym Jorku w dniu 9 marca 1959 roku.[6] Data ta jest również stosowana jako oficjalne urodziny Barbie. Mattel nabył prawa do Bild Lilli w 1964 roku i produkcja Lilli została zatrzymana. Pierwsza lalka Barbie, ubrana w strój kąpielowy w czarno-białe paski i uczesana w kucyk, była dostępna zarówno jako blondynka i brunetka. Lalka została wprowadzona do obrotu jako „nastoletnia modelka” wraz z jej ubraniami stworzonymi przez projektantkę mody Charlotte Johnson pracującą dla Mattel.[7] Pierwsze lalki Barbie były produkowane w Japonii, a ich ubrania szyte ręcznie przez Japończyków pracujących w domach. Około 350 000 lalek Barbie zostało sprzedanych w pierwszym roku produkcji. Lalka dopiero w 2000 roku otrzymała pępek[8].
Fikcyjna postać
Pełnym nazwiskiem Barbie jest Barbara Millicent Roberts. W serii powieści wydanej przez Random House w latach 60. XX wieku, podane zostały imiona jej rodziców i ich pochodzenie – George i Margaret Roberts z fikcyjnego miasteczka Willows w stanie Wisconsin[9].
W powieściach wydanych przez Random House, Barbie uczęszczała do liceum Willows High School, podczas gdy według książek Generation Girl wydanych przez Golden Books w 1999 roku uczęszczała do fikcyjnego liceum Manhattan International High School w Nowym Jorku (szkoły opartej na rzeczywistym Stuyvesant High School)[10].
Barbie mieszka w Malibu, w stanie Kalifornia. Ma chłopaka Kena, który po raz pierwszy pojawił się w 1961 roku. Para zerwała ze sobą w walentynki 2004 roku, ale wrócili do siebie w walentynki 2011 roku. Po zerwaniu z Kenem, Barbie przez pewien czas chodziła z Blaine’em – surferem z Kalifornii. Barbie przyjaźni się też z siostrą Blaine'a, Raquelle.
Najlepszą przyjaciółką Barbie jest Teresa, która zastąpiła jej pierwszą najlepszą przyjaciółkę, Midge. Przyjaźni się ona także z Nikki, Summer i Raquelle, jej rywalką z czasów dzieciństwa, z którą jest w dobrych relacjach. W 2013 firma Mattel wznowiła produkcję Midge, która otrzymała „odświeżony” profil. Występuje ona też w filmach Barbie.
Barbie ma również dużą rodzinę, która zmieniała się z upływem lat. Rodzicami Barbie są George i Margaret[11]. Dziewczyna ma z nimi bardzo dobre relacje. W filmie Barbie w świecie mody poznajemy jej ciotkę Millicent. Barbie ma też sześcioro młodszego rodzeństwa. Są to: Skipper, Todd, Tutti/Stacie, Chelsea, Kelly i Krissy, choć najczęściej Barbie pokazuje się ze Skipper, Stacie i Chelsea.
Barbie miała ponad 50 zwierzaków, w tym koty, psy, konie, pandę, lwiątko i zebrę. Jej zwierzakami przedstawionymi w serii Barbie: Life in the Dreamhouse są pies Taffy, kotka Blissa i klacz Tawny.
Posiadała szeroki wachlarz pojazdów, w tym różowe kabriolety, przyczepy i jeepy. Posiada także licencję pilota i, dodatkowo oprócz pracy jako stewardesa, obsługuje komercyjne linie lotnicze. Zawody Barbie mają na celu pokazanie, że kobiety mogą przyjmować różne role w życiu.[12]
Kontrowersje
Problemy i kontrowersje związane z lalką Barbie i jej rolą w życiu społeczeństwa zostały przedstawione w książce amerykańskiej socjolog Mary F. Rogers Barbie jako ikona kultury. Ze względu na nierealne proporcje ciała stała się tematem debat dotyczących percepcji kobiecego wyglądu i cielesności. Falą krytyki została zalana przez amerykańskie feministki, które dopatrywały się w niej obiektu nadmiernej seksualizacji i skrajnej idealizacji kobiecego ciała. Utożsamianie kształtu ciała Barbie z idealnym wymiarem kobiecych proporcji zostało uznane za promowanie anoreksji. Specyficzny sposób życia lalki, prezentowany w produktach tej marki, przyczynił się również do promowania konsumpcjonizmu[13].
Na rynku pojawiła się budząca kontrowersje ciemnoskóra Barbie Oreo, która była efektem współpracy z producentem ciastek Oreo. Oskarżono ten projekt o ukryte promowanie rasizmu, gdyż nazwa „oreo” skierowana do człowieka jest uznawana w Stanach Zjednoczonych za obraźliwe określenie osób czarnoskórych[14]. Podupadający wizerunek lalki Barbie nie został podreperowany również przez lalkę Barbie na wózku inwalidzkim, która pomimo sukcesu medialnego związanego z promowaniem tolerancji szybko została wycofana ze sprzedaży, gdyż okazało się, że ze względu na rozmiar wózka Barbie ta nie jest w stanie zmieścić się w drzwiach jakiegokolwiek domku dla lalek, wyprodukowanego przez tę firmę.[15]
Barbie Shero – promocja pozytywnego obrazu kobiety
Na przestrzeni lat pojawiały się lalki Barbie o charakterze edukacyjnym i takie, które miały promować tolerancję. Wyprodukowano lalki Barbie w hidżabie czy lalki w ciąży.
Pozytywne rozwiązania dotyczące stereotypizacji wyglądu, jak i społecznej roli Barbie pojawiły się w 2016, kiedy to na rynku pojawiły się Barbie przystające do prawdziwych proporcji kobiecego ciała i Barbie Plus Size[16].
W 2015 firma Mattel wprowadziła serię jednoegzemplarzowych lalek Barbie Shero (neologizm w języku angielskim: she + hero). W tej serii powstają lalki oparte na wizerunkach kobiet (np. artystek, sportsmenek, aktywistek), które zmieniły (np. Celia Cruz) lub zmieniają oblicze świata (np. Samantha Cristoforetti). Na osoby prototypowe dla tych lalek – wzory do naśladowania przez dziewczynki – wybierane są kobiety z różnych krajów, m.in.: w 2018 podróżniczka, dziennikarka Martyna Wojciechowska[17], w 2019 influencerka i kierowczyni Iwona Blecharczyk[18], w 2021 lekkoatletka Anita Włodarczyk[19].
Rodzina lalki Barbie
Rodzice
- George Roberts (ojciec)[20]
- Margaret Roberts (matka)
Rodzeństwo
- Skipper Roberts (od 1964)
- Tutti Roberts (1965-1971)
- Stacie Roberts (od 1990)
- Todd Roberts (1965-1971, 1990) (brat bliźniak Tutti/Stacie)
- Kelly Roberts (1995-2010)
- Chelsea Roberts (od 2010)
- Krissy (1999-2001)
Wujostwo
- Lillian Fairchild (ciocia)
- Claude Fairchild (wujek)
- Millicent Rawlins (ciocia)
Kuzyni
- Francie Fairchild (1966-1976)
- Jazzie (1989-1996)
- P.J. (1969-1985)
- Kiran (od 1965)
- Kristin (od 2013)
- Max Roberts (od 2013)
- Marie Roberts (od 2013)
Gry z Barbie
W tych produktach informatycznych Barbie jest główną postacią:
- Barbie Horse Adventures: Wild Horse Rescue (PlayStation 2, XBox)
- Barbie Super Model (Sega Mega Drive, Super NES)
- Barbie: Vacation Adventure (Sega Mega Drive, Super NES)
- Barbie Salon Piękności
- Barbie Szkolna Tajemnica
- Barbie Secret Agent
- Barbie Princess Bridge
- Barbie Sleeping Beauty
- Barbie Explorer
Filmy z Barbie
Pierwszy film z udziałem lalki, stworzony przez DIC Entertainment oraz Saban Capital Group w roku 1987, nosił nazwę „Barbie and the Rockers: Out of this World” i był to trwający 50 minut[a] musical. Według fabuły Barbie była liderką popularnej grupy rockowej. Ona i jej przyjaciółki z zespołu wyruszyły w trasę koncertową, której finał odbył się w kosmosie! W tym samym roku zrealizowano kolejny film, stanowiący kontynuację poprzedniego. Jego tytuł to „Barbie and the Sensations: Rockin’ Back to Earth”. W roku 1992 stworzono animację „Dance! Workout with Barbie”. Po raz pierwszy wykorzystano elementy live-action. Stanowiąca nieoficjalny, trzeci film z serii produkcja zakończyła pierwszą generację filmów z udziałem lalki Barbie.
Od 2001 wytwórnia Mattel produkuje drugą generację filmów z Barbie. Zaczynając od Dziadka do Orzechów, regularnie wydaje kolejne, pełnometrażowe przygody lalki.
Nr | Polski tytuł | Angielski tytuł | Rok wydania |
---|---|---|---|
01 | Barbie w Dziadku do orzechów | Barbie in the Nutcracker | 2001 |
02 | Barbie jako Roszpunka | Barbie as Rapunzel | 2002 |
03 | Barbie z Jeziora Łabędziego | Barbie of Swan Lake | 2003 |
04 | Barbie jako księżniczka i żebraczka | Barbie as the Princess and the Pauper | 2004 |
05 | Barbie: Wróżkolandia | Barbie: Fairytopia | 2005 |
06 | Barbie i magia pegaza | Barbie and the Magic of Pegasus | 2005 |
07 | Barbie: Syrenkolandia | Barbie Fairytopia: Mermaidia | 2006 |
08 | Pamiętniki Barbie | The Barbie Diaries | 2006 |
09 | Barbie i 12 tańczących księżniczek | Barbie in the 12 Dancing Princesses | 2006 |
10 | Barbie i magia tęczy | Barbie Fairytopia: Magic of the Rainbow | 2007 |
11 | Barbie jako księżniczka wyspy | Barbie as the Island Princess | 2007 |
12 | Barbie Mariposa | Barbie Mariposa | 2008 |
13 | Barbie i diamentowy pałac | Barbie and the Diamond Castle | 2008 |
14 | Barbie w Wigilijnej Opowieści | Barbie in a Christmas Carol | 2008 |
15 | Barbie przedstawia Calineczkę | Barbie Presents Thumbelina | 2009 |
16 | Barbie i trzy muszkieterki | Barbie and the Three Musketeers | 2009 |
17 | Barbie i podwodna tajemnica | Barbie in A Mermaid Tale | 2010 |
18 | Barbie w świecie mody | Barbie: A Fashion Fairytale | 2010 |
19 | Barbie i Sekret wróżek | Barbie: A Fairy Secret | 2011 |
20 | Barbie i Akademia Księżniczek | Barbie: Princess Charm School | 2011 |
21 | Barbie: Idealne święta | Barbie: A Perfect Christmas | 2011 |
22 | Barbie i podwodna tajemnica 2 | Barbie in A Mermaid Tale 2 | 2012 |
23 | Barbie: Księżniczka i piosenkarka | Barbie: Princess and the Popstar | 2012 |
24 | Barbie i magiczne baletki | Barbie and the Pink Shoes | 2013 |
25 | Barbie: Mariposa i Baśniowa Księżniczka | Barbie: Mariposa and The Fairy Princess | 2013 |
26 | Barbie i siostry w krainie kucyków | Barbie & her sisters in a Pony Tale | 2013 |
27 | Barbie: Perłowa księżniczka | Barbie the pearl princess | 2014 |
28 | Barbie i Tajemnicze Drzwi | Barbie and the Secret Door | 2014 |
29 | Barbie: Super księżniczki | Barbie in Princess Power | 2015 |
30 | Barbie: Rockowa księżniczka | Barbie in Rock'n Royals | 2015 |
31 | Barbie i siostry: wielka przygoda z pieskami | Barbie and her Sisters in the Great Puppy Adventure | 2015 |
32 | Barbie: Tajne Agentki | Barbie: Spy Squad | 2016 |
33 | Barbie: Gwiezdna przygoda | Barbie: Star Light Adventure | 2016 |
34 | Barbie i siostry na tropie piesków | Barbie & Her sisters in a Puppy Chase | 2016 |
35 | Barbie w świecie gier | Barbie: Video Game Hero | 2017 |
36 | Barbie: Delfiny z Magicznej Wyspy | Barbie: Dolphin Magic | 2017 |
37 | Barbie: Przygody Księżniczek | Barbie: Princess Adventure | 2020 |
38 | Barbie: Wielkie miasto, wielkie marzenia | Barbie: Big City, Big Dreams | 2021 |
39 | Barbie Moc syrenek | Barbie Mermaid Power | 2022 |
Zobacz też
- muzułmańska Barbie
Uwagi
- ↑ Chodzi o obydwa musicale : pojedynczo trwają po około 25 minut.
Przypisy
- ↑ Kevin I. Norton i inni, Ken and Barbie at life size, „Sex Roles”, 34 (3), 1996, s. 287–294, DOI: 10.1007/BF01544300, ISSN 1573-2762 [dostęp 2021-07-01] (ang.).
- ↑ How hula hoop is made - manufacture, making, history, used, product, machine, History, Raw Materials, Design, www.madehow.com [dostęp 2022-02-03] .
- ↑ Barbie, barbiemedia.com [dostęp 2016-05-24] .
- ↑ Vienna. Infobase, film distributor. BBC Worldwide Learning (Firm) [dostęp 2022-02-03].
- ↑ Bild Lilli Doll History & Identification 1955-1964 German, dollreference.com [dostęp 2016-05-24] .
- ↑ Vintage Barbie struts her stuff, 22 września 2006 [dostęp 2022-02-03] (ang.).
- ↑ Archives, Los Angeles Times [dostęp 2022-02-03] (ang.).
- ↑ BLITD, odc. Wszystko o Barbie.
- ↑ Cynthia Lawrence; Bette Lou Maybee (1962). Here's Barbie. Random House. OCLC 15038159
- ↑ Marcia Biederman (20.09.1999). Generation Next: A newly youthful Barbie takes Manhattan. Nowy Jork.
- ↑ https://barbiemovies.fandom.com/wiki/Margaret/Princess_Adventure
- ↑ Barbie is dating again, this time it's a hunky Australian - Jun. 29, 2004, money.cnn.com [dostęp 2022-02-03] .
- ↑ Monika Kuc , "Barbie jako ikona kultury" Mary F. Kuc, Wyborcza.pl, 6 października 2003 [dostęp 2020-09-22] (pol.).
- ↑ Lori Tharps , MAMP History: Oreo Barbie and Cracker Barbie are Real, My American Meltingpot, 7 września 2018 [dostęp 2019-01-23] (ang.).
- ↑ Untitled Document, web.archive.org, 12 października 2007 [dostęp 2022-02-03] [zarchiwizowane z adresu 2007-10-12] .
- ↑ Barbie niska, Barbie pulchniejsza. Mają "lepiej oddać to, co dziewczynki widzą wokół", TVN24.pl [dostęp 2019-01-23] .
- ↑ Redakcja, Barbie Shero: oto wyjątkowe kobiety w roli lalek-bohaterek od firmy Mattel. Wśród nich Martyna Wojciechowska, Dziennik Bałtycki, 27 marca 2018 [dostęp 2022-01-26] (pol.).
- ↑ Od 8 lat prowadzi TIRa i została za to nagrodzona. Poznaj historię Iwony Blecharczyk!, Viva.pl [dostęp 2022-01-26] (pol.).
- ↑ KRO, IO w Tokio 2021. Anita Włodarczyk ze złotym medalem. Wcześniej doczekała się własnej lalki Barbie, www.money.pl [dostęp 2022-01-26] (pol.).
- ↑ M. Greenwood, J. Jackson, R. Opie, C. Spencer, Świat Mody Barbie, Warszawa 2001
Media użyte na tej stronie
Barbie logo originally from the 1959 launch, it was still used on some merchandise. The logo was returned mainly in 2009.