Bartłomiej Misiałowicz
Data urodzenia | |
---|---|
Data śmierci | 17 września 1693 |
Proboszcz parafii w Brzozowie | |
Okres sprawowania | druga połowa XVII wieku |
Wyznanie | |
Prezbiterat |
Bartłomiej Misiałowicz (ur. 1624, zm. 17 września 1693 w Brzozowie) – polski ksiądz.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/Bartlomiej_Misialowicz_hands1.jpg/240px-Bartlomiej_Misialowicz_hands1.jpg)
Życiorys
Bartłomiej Misiałowicz pochodził z rodziny mieszczan brzozowskich, jako kapłan przybył do Brzozowa w około 1648 r. Po spaleniu Brzozowa po najazdach Kozaków i wojsk Rakoczego w 1657 roku pomagał biskupowi przemyskiemu, Stanisławowi Sarnowskiemu, w budowie nowego, murowanego kościoła. Po odejściu biskupa Sarnowskiego z Brzozowa na biskupstwo kujawskie do Włocławka, zostało wykonane sklepienie i wykończenie kościoła wewnątrz i zewnątrz, właśnie pod kierownictwem księdza Misiałowicza. Zasłużył się on dla parafii nie tylko dokończeniem budowy kościoła, ale i działalnością charytatywną. Dbał o wyposażenie szpitala dla ludzi niezdolnych do pracy z powodu kalectwa, choroby lub starości i zajmował się żywieniem ubogich w szpitalu. Według przepisanej przez niego ordynacji żywienia (wydana 6 września 1682 roku) biedni otrzymywali sztukę mięsa w niedzielę i święta, warzywa, kaszę, masło, chleb pieczony co miesiąc z pół korca żyta. Ksiądz Misiałowicz rozpoczął również budowę nowego drewnianego kościoła w Starej Wsi, gdyż stary groził zawaleniem. Zmarł 17 września 1693 roku w wieku 69 lat. Wielkim dziełem, które pozostawił jest brzozowski kościół.
Epitafium Bartłomieja Misiałowicza zostało ustanowione w kościele Przemienienia Pańskiego w Brzozowie[1].
Został patronem Brzozowskiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Solidarni w Potrzebie"[2].
Zachowanie się rąk księdza Misiałowicza
Z osobą księdza Misiałowicza wiąże się niezwykłe wydarzenie. Odnalezione zostały jego ręce, choć nie są balsamowane, zachowały się po dziś dzień jakby były zmumifikowane. Do niedawna przechowywane były w małej, drewnianej trumience wyłożonej czerwonym jedwabiem, z napisem Ręce Imci X Bart. Misiałowicza niegdyś Proboszcza brzozowskiego podczas exhumacji w wielkim ołtarzu w połowie podniszczone znaleziono. W 1759 roku umieszczono w kościele marmurową tablicę z napisem łacińskim, a w 1988 roku z inicjatywy brzozowskiego prałata księdza Juliana Pudły, cudownie zachowane ręce księdza Bartłomieja umieszczono w mosiężnej trumience wmurowanej w ścianę obok wejścia na chór pod Epitafium z 1759 roku.
Przypisy
- ↑ Lucjan Krynicki: Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. Brzozów: 1997, s. 74. ISBN 83-86801-50-6.
- ↑ Organizacje pożytku publicznego. [dostęp 2009-06-26].
Źródła internetowe
- Notatka biograficzna. zse-brzozow.internetdsl.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-10)].
- Ks. Zbigniew Głowacki, Krościenko Wyżne bogate historią i teraźniejszością. niedziela.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Lowdown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Epitafium Bartłomieja Misiałowicza w kościele Przemienienia Pańskiego w Brzozowie.
Autor: Karol Pilch (Karol91), Licencja: CC BY-SA 3.0
Ręce ks. Bartłomieja Misiałowicza w brzozowskiej kolegiacie.
Autor: Karol Pilch (Karol91), Licencja: CC BY-SA 3.0
Ręce ks. Bartłomieja Misiałowicza w brzozowskiej kolegiacie.