2020–2022 Polska U-2110(4)
W sumie:24(7)
  1. Aktualne na: 15 października 2022.
  2. Aktualne na: 7 czerwca 2022.

Bartosz Białek (ur. 11 listopada 2001 w Brzegu) – polski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w holenderskim klubie SBV Vitesse, do którego jest wypożyczony z VfL Wolfsburg oraz w reprezentacji Polski do lat 21.

Kariera klubowa

Białek rozpoczynał swoją karierę w juniorach Stali Brzeg i MKS Oława, a przed sezonem 2014/15 dołączył do sekcji młodzieżowej Zagłębia Lubin. Na początku sezonu 2019/20 został przesunięty do kadry pierwszego zespołu[1]. Swój debiut w Ekstraklasie zaliczył 10 listopada 2019 w meczu z Rakowem Częstochowa (2:2), strzelając w nim swoją pierwszą bramkę w tych rozgrywkach[2]. W całym sezonie 2019/20 udało mu się rozegrać dziewiętnaście spotkań ligowych, w których strzelił dziewięć goli i zaliczył cztery asysty[3], uczestniczył też w grach o Puchar Polski.

19 sierpnia 2020 podpisał czteroletni kontrakt z VfL Wolfsburg[4]. Debiut w nowym zespole zaliczył 12 września 2020 w meczu Pucharu Niemiec z czwartoligowym FSV Union Fürstenwalde (4:1), zmieniając w 74. minucie Admira Mehmediego[5]. W Bundeslidze Białek zadebiutował 1 listopada 2020 w meczu 6. kolejki z Herthą BSC (1:1), pojawiając się na boisku w doliczonym czasie gry w miejsce Wouta Weghorsta[6]. Ponadto udało mu się zadebiutować w europejskich pucharach, rozgrywając 12 minut (po wejściu na boisko w 79. minucie za Josipa Brekalę) w przegranym przez Wolfsburg 1:2 meczu rundy play-off Ligi Europy z AEK[7].

W kwietniu 2021 podczas treningu Wolfsburga zerwał wiązadło krzyżowe w lewym kolanie[8].

1. Bartosz Białek zgłoszony do rozgrywek PKO Ekstraklasy. zaglebie.com, 2019-08-23. [dostęp 2020-08-19].
  2. Debiut Bartka Białka w pierwszej drużynie KGHM Zagłębia!. akademiakghm.com, 2019-11-10. [dostęp 2020-08-19].
  3. Bartosz Bialek, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy–bilans występów) [online] [dostęp 2020-11-25].
  4. Neuzugang bei den Wölfe. vfl-wolfsburg.de, 2020-08-19. [dostęp 2020-08-19]. (niem.).
  5. FSV Union Fürstenwalde - VfL Wolfsburg, 12 wrz 2020 - DFB-Pokal, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [online] [dostęp 2020-11-25].
  6. Hertha BSC - VfL Wolfsburg, 1 lis 2020 - 1. Bundesliga, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [online] [dostęp 2020-11-25].
  7. AEK Ateny - VfL Wolfsburg, 1 paź 2020 - Kwalifikacje do Ligi Europy, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [online] [dostęp 2020-11-25].
  8. Dramat Bartosza Białka. Fatalna diagnoza i pół roku przerwy. bundesliga.onet.pl, 2021-04-28. [dostęp 2021-04-29]. (pol.).