Barwa czerwona

czerwony
 
Ilustracja
Odcienie czerwieni
Przybliżone współrzędne barw1
Hex (szesnastkowo)#FF0000
RGB [0-255](255, 0, 0)
CMYK [0–100%](0, 100%, 100%, 0)
HSV [°, %, %](0°, 100%, 100%)
1dla większości barw są to tylko dane orientacyjne
Czerwona tkanina w XIX-wiecznej spódnicy podhalańskiej.

Barwa czerwona (czerwień) – jedna z addytywnych barw podstawowych. Na kole barw dopełnia barwę cyjanową.

Niegdyś była uważana za jedną z barw podstawowych w metodzie subtraktywnej i stosowana w poligrafii jako jedna z podstawowych barw farb drukowych, obecnie w tej metodzie jest barwą czystą składającą się z żółtego i magenty. W palecie RGB używanej w telewizorach i monitorach komputerowych czerwony jest jednym z trzech kanałów (oznaczonym literą R).

Zakres światła czerwonego ma długość fali od ok. 630 do ok. 780 nm i stanowi przedział najniższych częstotliwości rozpoznawalnych przez ludzkie oko. Promieniowanie o długości fali powyżej tego zakresu nazywa się podczerwonym i jest dla człowieka niewidzialne.

Nazwa

Nazwa koloru czerwonego w języku polskim pochodzi od nazwy czerw określającej larwę owada zwanego czerwcem polskim, z którego uzyskiwano koszenilę służącą do barwienia tkanin na kolor czerwony[1].

Historia i symbolika

Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za „kolor kolorów”. W niektórych językach jest synonimem słowa „kolorowy”, zaś w innych słowa „piękny”[2]. Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne.

Ciekawostki kulturowe związane z czerwonym: w Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie (w Polsce podobnie jest na maturach), zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby. Do połowy XIX wieku Polska była głównym europejskim producentem czerwonego pigmentu wytwarzanego ze sproszkowanych owadów czerwca polskiego. Prestiż od wieków łączony z kolorem czerwonym, dostępność i związana z nią niska cena czerwonego pigmentu w Polsce w pewnym stopniu tłumaczy przywiązanie do czerwieni w kulturze sarmackiej – polska szlachta nosiła buty i szaty wierzchnie barwione na krwisto-czerwono, złoty polski nazywano potocznie „czerwonym”, czyli szlacheckim.

Pozytywne konotacje czerwieni to te kojarzone z miłością (czerwona róża, czerwone serduszka walentynkowe) i pasją (gorące uczucia – płomień). Czerwień symbolizuje też siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość. Jest kojarzona z organizacjami charytatywnymi, pomocą medyczną (czerwony krzyż) i organizacjami lewicowymi, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również z komunizmem. Do XIX w. mundury wojskowe zawsze zawierały w sobie przynajmniej akcent czerwieni, zaś rękawice bokserskie i samochody sportowe do dziś nieodłącznie kojarzą się z tą barwą.

To także symbol rewolucji. Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z powstaniem, rewolucją, śmiercią, walką.

Wpływ na człowieka

Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem[3]. Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe.

Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, świetnie pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz, pokój do ćwiczeń, czy kuchnia.

Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie. Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że wszelkie promocje, czy „okazje” są opisane przede wszystkim na czerwono.

Dodatkowe wiadomości

W kulturze

W Japonii kolor czerwony jest symbolem i atrybutem bohaterstwa.

W Chinach i w Feng shui, czerwień jest symbolem mocy, bogactwa, szczęścia, pomyślności.

W koncepcji Yin i yang, czerwień jest symbolem Yang, czyli siły, ciepła, gęstości, jasności, energii.

W hinduizmie czerwień jest kolorem czakry korzenia. Symbolizuje pewność siebie, dobre funkcjonowanie w codzienności, rozwój osobowości, lecz zarazem lęk i zachłanność.

Powiedzenia związane z czerwienią

 • być czerwonym ze złości
 • zaczerwienić się ze wstydu
 • czerwony jak burak
 • ang. to be caught red handed (być złapanym na gorącym uczynku)

Farby czerwone i purpurowe w malarstwie

 • caput mortuum
 • cynober antymonowy
 • cynober naturalny
 • karmin, lazur karminowy
 • karmin czerwcowy, lazur polski
 • purpura
 • smocza krew
 • szkarłat

Niektóre minerały o kolorze czerwonym

 • rubin
 • granat
 • pirop
 • spinel (w zależności od domieszek)
 • krwawnik
 • jaspis
 • hematyt (nie zawsze)

Zobacz też

Przypisy

 1. Antoni Mączak. Gdy czerwiec polski barwił Europę. „Mówią Wieki”, 2011. ISSN 1230-4018. 
 2. Katarzyna Sokołowska. Krew, ogień, pożądanie – kulturowa historia czerwieni. „Arkana Kosmetologii”. 15 (1), 2012. ISSN 2081-5204. 
 3. Krzysztof Jurek. Znaczenie symboliczne i funkcje koloru w kulturze. „Kultura, media, teologia”, s. 76, 2011. Warszawa: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. ISSN 2081-8971. OCLC 830898896 (pol.). [dostęp 2015-06-26]. Cytat: Szczęście czerwień ma przynieść także polskim maturzystom, bowiem najsilniej stymuluje ludzką psychikę, jest barwą życia, władzy i uczuć. 

Media użyte na tej stronie

Redirect arrow without text.svg
Redirect arrow, to be used in redirected articles in Wikipedias written from left to right. Without text.
Broom icon.svg
Autor: !Oryginał: gg3po (Tony Tony)Vector: Booyabazooka, Licencja: GPL
Icon of broom sweeping up dust. Conversion to SVG also under GPL.
Frequency vs. wave length.svg
(c) Benjamin ABEL, CC BY-SA 3.0
Frequency (ν) and wave length (λ) have an inverse relation. (Illustrative drawing, waveform obviously not to scale.)
Color icon red.svg
Nine different shades of red. Intended use: to illustrate the look and scope of the color red.
Spodnica goralska czerwona tkanina.jpg
Autor: Polimerek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tkanina na tradycyjnej spódnicy z Chochołowa, Podhale. Własność Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Nr. inw. E/1991/MT. Nabyta w 1887 r.
Sunset with funnel clouds.jpg
Autor: unknown, Licencja: GFDL 1.2
Lightmatter flamingo2.jpg
Autor: Aaron Logan, Licencja: CC BY 1.0
Flamingo
WiktionaryPl nodesc.svg
(c) Wikimedia Foundation, CC BY-SA 3.0

The logo for the Polish language Wiktionary without "Wolny, wielojęzyczny Wikisłownik" ("Free, multilingual, Wiktionary")

.