Basterowie

Basterowie
Ilustracja
Basterowie, 1915 rok
Populacja

ok. 35 tys.

Miejsce zamieszkania

Namibia (Rehoboth)

Język

afrikaans

Religia

kalwinizm

Grupa

Koloredzi

Basterowie (ang. Basters, także: Rehoboters, Rehoboth Basters, nama !Gora) – grupa etniczna z Namibii, potomkowie ciemnoskórych kobiet Khoikhoi i pierwszych holenderskich kolonistów. Zamieszkują region Khomas i Hardap. Ich ziemie do 1992 r. stanowiły bantustan Rehoboth. Ich liczebność wynosi około 35 tys.[1]

Flaga Basterów

Nazwa „Basterowie” pochodzi od niderlandzkiego słowa bastaard, czyli „bękart”. Chociaż jest to słowo powszechnie uznawane za obraźliwe, to Basterowie są z niego dumni jako, że stanowi dowód ich historii. Uważają się za ludność białą, mówią dialektem języka afrikaans i są dumni ze swojego holenderskiego pochodzenia. Tradycyjnie wyznają kalwinizm i są bardzo religijni, na co wskazuje w szczególności ich motto: „Groei in Geloof” („Wzrastać w wierze”)[1].

Basterowie przenieśli się z Kraju Przylądkowego w 1868 r., najpierw na południe Namibii (region Warmbad), następnie na północ, a ostatecznie osiedlili się w obecnym regionie Rehoboth (środkowa Namibia) w latach 1870–1871. Tam założyli Wolną Republikę Rehoboth. Niewielka część później przeniosła się dalej na północ i osiedliła się w angolskim mieście Lubango, gdzie są oni znani jako Ouivamo (wielu z nich zostało przymusowo wysiedlonych do Namibii przez białych z Południowej Afryki w latach 1928–1930)[1].

Po utworzeniu niemieckiej kolonii w Afryce Południowo-Zachodniej Basterowie współpracowali z Niemcami, walcząc przeciwko Herero i Hotentotom. Dzięki temu zachowali autonomię w okresie kolonialnym[1].

Podczas okupacji Namibii przez RPA Basterowie nadal korzystali z autonomii, z reguły odmawiając współpracy w działaniach przeciwko SWAPO. Jednak wśród Basterów powstały organizacje polityczne przeciwników SWAPO, kierowane przez Bena Africa i Johannesa Diergaardta, którzy dołączyli do konserwatywnego bloku Sojuszu Demokratycznego Turnhalle[1].

Przypisy

  1. a b c d e „Who are the Rehoboth Basters?”, dostęp 2020-06-01. rehobothbasters.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-28)]..

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Rehoboth van Wijk Rat 1915.jpg
the second Rehoboth Baster Captain Cornelius van Wijk (middle row, second from left) and his council 1915
Flag of Rehoboth-Basterland.svg
Autor: Bamse, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of Rehoboth. SVG-version based on Rehobothflag.png.